Super Nintendo Entertainment System (SNES)

Gdy Twój napoleoński umysł zbrodni dostanie zagwozdkę nie do przejścia w jakieś grze - skorzystaj z tego działu, aby go oświecić. Możesz również sam przesłać świeckie materiały, które będą nauczać exekowiczów po wsze czasy.

Super Nintendo Entertainment System (SNES)

Post IP: rejestrowane!

Image
Super Nintendo Entertainment System (w skrócie SNES i Super NES) – 16-bitowa konsola do gier, która osiągnęła wielki sukces w krajach zachodniej Europy, USA oraz w Japonii (tam pod nazwą Super Famicom).
Był to następca Nintendo Entertainment System, znacznie bardziej zaawansowany technicznie, z lepszą grafiką i dźwiękiem. Gry, podobnie jak w poprzednim modelu występowały w postaci kartridża.

Konsola ukazała się w wersji europejskiej oraz amerykańskiej. Wersja europejska różniła się kształtem: była bardziej zaokrąglona, natomiast gry w wersji amerykańskiej nie pasowały do konsoli europejskiej i odwrotnie. Była jednak możliwość pominięcia tego problemu za pomocą specjalnego adaptera.

Obecnie konsola doczekała się szeregu emulatorów na różne platformy, w tym także na konsole stacjonarne jak PlayStation 2, Nintendo GameCube oraz na takie platformy jak iPhone OS, Android[1], czy Symbian OS. Niektóre z nich jak np. ZSNES są w stanie emulować bezbłędnie niemalże każdą grę. Oprócz emulatorów, wraz z premierą nowej konsoli Nintendo – Wii, ograniczona ale wciąż powiększająca się liczba tytułów dostępna jest na wbudowanym w konsole emulatorze, znanym jako Virtual Console.

SNES posiadał dość ciekawą konstrukcję wewnętrznych układów. Centralna jednostka (CPU) była relatywnie słaba (dwa razy słabsza od jednego z głównych konkurentów SNES-a – Sega Genesis), ale za to konsola wyposażona została w dość szybki (jak na owe czasy) układ graficzny, mogący generować innowacyjny efekt znany jako Mode 7. Także układy generujące dźwięk stanowiły istotną przewagę nad konkurencją, warto też wspomnieć o możliwości umieszczenia dodatkowych układów scalonych na kartridżach, znacznie zwiększających moc konsoli. Układy te z technicznego punktu widzenia mogły być również umieszczane w kartridżach konkurencji, w praktyce tylko w wypadku SNES-a były stosowane na taką skalę.

CPU: Ricoh 5A22 – 16-bitowy procesor bazujący na rdzeniu 65c816
3.58 MHz, 2.68 MHz lub 1.79 MHz w zależności od potrzeb programu
GPU: Picture processing unit (PPU)
Rozdzielczość: progresywne skanowanie: 256x224, 512x224, 256x239, 512x239
Z przeplotem: 512x448, 512x478
Kolory: 32768 (15-bit)
Duszki: 128, do 32 w jednej linii; maksymalna dopuszczalna wielkość do 64x64 pikseli
Tło: 4 warstwy; każda do 1024x1024 pikseli
Efekty:
Pikselizacja (mozaika)
Dodawanie i odejmowanie kolorów
Clipping windows
Przesuwanie tła (ang. Scrolling)
Mode 7
APU: Sony SPC700, Sony DSP
Format: 16-bit ADPCM, 8 kanałów
Wyjście: 32 kHz 16-bit stereo
RAM:
Główna pamięć 128 KB DRAM
Video RAM 64 KB, w tym
512 + 32 bajtów dla duszków
256 × 15 bitów dla palet kolorów
Audio RAM 64 KB

zsnesw151.7z
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

siedzi kot na pustyni i mówi :
ku***, nie ogarniam tej kuwety ^^
tauri5 Poland (pl) Male
Legenda

Last Visit: 07 Oct 2017, 16:55
Online: 48d 7h 8m 1s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 1626
Ciemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna strona

Re: Super Nintendo Entertainment System (SNES)

@Tauri
Dałeś Bardzo ciekawy i intersujący temat o emulatorze Znesie. Uważam, że ten emulator jest najlepszy pod słońcem.
Last edited by raxor5566 on 04 May 2014, 16:25, edited 2 times in total.
Radeon HD 6800(1GB) (-) DDR3-1600(SDRAM)(4GB)( -)karta dzwiękowa: Realtek High Definition Audio HD (-) Dysk HDD = 2TB . Procesor Intel Core i3-2120 CPU 3.30 Ghz(Częstoliwość 3800MHZ) (Port USB 3.0)-(hdmi)(Directx-11)(framework version 4.00)(Win7(32bit)
raxor5566 Poland (pl) Male
User level 5

Last Visit: 08 Jan 2018, 14:14
Online: 26d 2h 57m 34s
Highscores: 4
Reputation point: 165
Chiński doradca Lubi-ToChiński doradca Lubi-To

@Raxiu i ja tak uważam więc :pijacy:
Image

tauri5 Poland (pl) Male
Legenda

Ciemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna strona

Bardzo dużo było tych Amigowych gierek na Zsnesa.
Last edited by raxor5566 on 04 May 2014, 16:39, edited 1 time in total.
Radeon HD 6800(1GB) (-) DDR3-1600(SDRAM)(4GB)( -)karta dzwiękowa: Realtek High Definition Audio HD (-) Dysk HDD = 2TB . Procesor Intel Core i3-2120 CPU 3.30 Ghz(Częstoliwość 3800MHZ) (Port USB 3.0)-(hdmi)(Directx-11)(framework version 4.00)(Win7(32bit)
raxor5566 Poland (pl) Male
User level 5

Last Visit: 08 Jan 2018, 14:14
Online: 26d 2h 57m 34s
Highscores: 4
Reputation point: 165
Chiński doradca Lubi-ToChiński doradca Lubi-To

raxor5566 wrote:Bardzo dużo było tych Amigowych gierek na Zsnesa.

Masz na myśli konwersje amigowych gier?
zsnes to emulator Super Nintendo, a nie Amigi.
Image
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Last Visit: Today, 12:05
Online: 261d 5h 31m 6s
Highscores: 3
Lamps demolished: 208 (+178)
Reputation point: 8913

Ja widze te gierki na SNES'a to ciska mi się myśl, że Amiga jesli chodzi o gry zręcznościowe może sie schowac przy tym SNES'ie.
ihtius Poland (pl) Male
User level 11

Last Visit: Yesterday, 20:58
Online: 62d 4h 12m 33s
Reputation point: 633
Ojciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec Chrzestny

Ja uzywam Snes x9 do emulacji. Co do gier to wyszly setki tytulow, glownie gry platformowe, ale jest kilka tytulow naprawde dobrych (nie siedze w grach zrecznosciowych) min Chrono Trigger (polecam jednak wersje na Psx) czy Clock Tower, bardzo dobra przygodowka z nuta horroru.

Snes byl dominujaca konsola w US, a tuz za nim byla Sega Genesis.

-- 08 Cze 2014, 01:02 --

Anthrox wrote:
raxor5566 wrote:Bardzo dużo było tych Amigowych gierek na Zsnesa.

Masz na myśli konwersje amigowych gier?
zsnes to emulator Super Nintendo, a nie Amigi.

Pewnie to mial na mysli geniuszu :hee: Pojawil sie min. Another World (znany jako Out of this World), Flashback, Prince of Persia czy Turrican, a nawet Canon Fodder, ale czy te gry odniosly jakis sukces? Watpie!

Warto je obczaic, zeby choc sprawdzic jak sie prezentuja.
http://www.retrostacja.org/ blog o starych grach \(-_-)
bebokus Poland (pl) Male
User level 8

Last Visit: 26 Dec 2017, 01:46
Online: 54d 6h 3m 17s
Reputation point: 760
Ciemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna strona

Pamiętam jak kumpel-sąsiad dostał Super Nintendo i szpilaliśmy u niego, największą furorę u nas robiły Donkey Kong Country (świetna seria platformówek,naprawdę polecam). Mario Kart, miał także Street Fighter 2 a ja miałem to równocześnie na Amidze, oczywiście po porównaniu (w sumie ciężko to było porównywać) amigowy SF2 był zdeklasowany i wolałem grać w to u kumpla. :hee: Fajnym motywem był także cardrige (czy jak to się zwało) gameboya, i można było szpilać w gameboyowe tytuły na dużym ekranie. :) Z gier bardziej znanych jakie tam były u niego był Flashback, miałem również w wersji amigowej ale wersja SNES wygrywała pod względem wygodniejszego sterowania (jak to zazwyczaj bywało w takich konfrontacjach Amigowych wersji z innymi). Ogółem konsole dobrze wspominam bo pograłem na niej u kumpla w trochę fajnych tytułów. :-)
Hardy Poland (pl) Male
User level 6

Last Visit: Today, 13:33
Online: 39d 3h 28m 57s
Reputation point: 1375

ja niestety ze SNES'em zapoznałem się dopiero w 2001 roku już w formie emu, lecz nie ukrywam że po za jedynym słusznym komputerem ( Amigą :gatorlove: of course) to moja ulubiona emulowana platforma :)
Image

tauri5 Poland (pl) Male
Legenda

• Similar topics
    Replies
    Views
    Last post

Return to Pomoce do gier