Monitor czy TV CRT

Masz problemy z przeróbką swojej prawdziwej Amigi? Karta rozszerzeń odmawia posłuszeństwa? Załóż wątek inni Amigowcy poratują Cię pomysłem na rozwiązanie problemu, albo przynajmniej wesprzą w bólu.

Monitor czy TV CRT

Post IP: rejestrowane!

Witam
Mam pytanie czy do grania na amidze lepiej zakupic monitor do amigi czy jakiś fajny CRT i podpiąć go na kablu RGB.
Z góry dzięki za porady.
pozdrawiam
azialde Poland (pl) Male
User level 0

Last Visit: 27 Apr 2011, 10:32
Online: 6h 20m 35s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 0

Re: Monitor czy TV CRT

Mało który "zwykły" (pecetowy) CRT podepniesz do Amigi i będzie działać w trybie PAL w którym chodzi większość gier - kwestia rozdziałki i odświeżania.
Sam wiele lat temu kupiłem EIZO FlexScan F77S i *PODOBNO* jest to jeden z tych co łapie niższe rozdziałk, w tym amigowe, ale ma takie dziwne złącze z tyłu do tego że każdy kolor (RGB) na osobnym chinchu i jeszcze tego nie testowałem nawet bo nie chce mi się kabla robić... :-E
W celach nostalgiczno-klasycznych mam monitor Commodore 1084S, najlepszy żeby poczuć "to coś" jak to było w tamtych latach. :)
I ten też polecam. A jak chcesz coś większego to zwykły stary TV CRT 21" również przez EURO daje świetny obraz.
W ostateczności ten LCD. Sam bym nie używał ale wielkości mają imponujące.
Amiga trwa i trwa mać!

Image
Shoonay Poland (pl) Male
Chadziaj leśny

Last Visit: 02 Apr 2015, 16:20
Online: 139d 20h 31m 34s
Reputation point: 699
Ciemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna strona

no mi własnie chodzilo o ten commodorowski monitor albo zwykly tv crt z 28 cali podp[iety na kablu RGB .mam lcd ale to nie to samo:(
azialde Poland (pl) Male
User level 0

Last Visit: 27 Apr 2011, 10:32
Online: 6h 20m 35s
Reputation point: 0

Tak jak pisałem Ci na GG

z doświadczenia: mam ten sam monitor Shoni - i jednak do grania polecałbym TV CRT jak największy.
Inna bajka jakby zamiast grać chciał np. popisać w Pisarzu :-)
Image
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Last Visit: Today, 04:51
Online: 261d 17h 30m 39s
Highscores: 3
Lamps demolished: 208 (+178)
Reputation point: 8913
Ciemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna strona

Ale tam, jak najmocniejsze pingle na nos, głowe zbliżyć do ekranu i nawet 1084S będzie gigantyczny. :-E
Amiga trwa i trwa mać!

Image
Shoonay Poland (pl) Male
Chadziaj leśny

Ciemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna strona

To już lepiej zrób sobie taką samą szybę-lupę jaka jest produkowana dla PSP ;)
Image
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Ciemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna stronaCiemna strona

A ja mam problem bo dzisiaj podpiołem swoją A600 do telewizora LCD Full HD Led i tylko udało mi się to zrobić przez gniazdo Comp w Amidze. ale obraz pozostawia sporo do życzenia jest lekko mówiąc kiepski. Próbowałem przez gniazdo modulatora ale niestety się nie udało. W instrukcji obsługi Amigi, którą jeszcze jakimś cudem posiadam jest napisane żeby włączyć telewizor na kanał 36 ale i tak nie działa. Czy tak wogóle się da przez gniazdo modulatora do nowego telewizora, może moje starania są bezsensowne ?
ihtius Poland (pl) Male
User level 11

Last Visit: Yesterday, 19:45
Online: 62d 4h 18m 28s
Reputation point: 633
Ojciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec Chrzestny

Podłączając przez Composite uzyskałeś taką a nie inną jakość. Koniec i kropka. Nic z tym więcej nie zrobisz.

Podłączając przez modulator zyskasz tą samą krapowatą "jakość" obrazu, z tym że przeskakując do odpowiedniego kanału nic nie zdziałasz, lol, to było ważne w czasach jak prehistoryczne telewizory miały zafixowane częstotliwości per kanał, teraz możesz mieć na dowolnym kanale dowolną częstotliwość.
Innymi słowy pilot w łape i szukaj CZĘSTOTLIWOŚCi gdzie Ci się obraz z Ami pokaże.

Najlepszą jakość uzyskasz podłączając się do złącza Euro w TV, ze złącza Video Amigi, po zakupie/wykonaniu odpowiedniej przejściówki.
Amiga trwa i trwa mać!

Image
Shoonay Poland (pl) Male
Chadziaj leśny

Gdzie można takową przejściówkę zakupić ?

-- 19 Paź 2011, 22:31 --

A może dlatego nie udało mi się przez gniazdo modulatora bo robiłem to euro złączem z telewizora do Amigi a powinienem zaopatrzyć się w 75 ohmowy kabel ?
ihtius Poland (pl) Male
User level 11

Ojciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec ChrzestnyOjciec Chrzestny

Tam gdzie Amigowcy przesiadują: Allegro/eFunzine/eBay/PPA ... tutaj. :-E

ihtius wrote:A może dlatego nie udało mi się przez gniazdo modulatora bo robiłem to euro złączem z telewizora do Amigi a powinienem zaopatrzyć się w 75 ohmowy kabel ?
Jak podłączyłeś Euro do modulatora? :-|
Oczywiście że to przez to, podłącz się do gniazda antenowego.

BTW: 75 ohmowy kabel to płaski kabel symetryczny wykorzystywany sto lat przed naszą erą. Użyj zwykły antenowy, okrągły, przypomina chinch.
Amiga trwa i trwa mać!

Image
Shoonay Poland (pl) Male
Chadziaj leśny

Z drugiej strony euro ma cinche i właśnie podpinałem ten cinch do gniazda modulatora. Wcześniej podłączyłem przy użyciu tego samego kabla cincha do wyjścia comp w Amidze i obraz był niestety kiepski.
ihtius Poland (pl) Male
User level 11

Lepszego przez comp/modulator nie będzie.
Amiga trwa i trwa mać!

Image
Shoonay Poland (pl) Male
Chadziaj leśny

Właśnie znalazłem takie coś, czy to to ?
http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro& ... b41a2b201f
ihtius Poland (pl) Male
User level 11

Zdobądź sobie taki kabelek:

Image

Z jednej strony ma Euro (do TV) z drugiej źeńską wtyczkę z 23 otworami do złącza video w A600 + 2 Chinch'e do audio z Ami. Sam takiego używam do podłączania A600 do TV. Obraz i dźwięk jest dobrej jakości zarówno na CRT jak i LCD TV.

Właśnie zauważyłem, że znalazłeś na efunzine.com. To jest właśnie to.

Na allegro też są. Trochę drogie, ale czegóż się dziecku nie kupi do Ami :-)
- http://allegro.pl/nowy-kabel-amiga-euro-scart-super-obraz-i-dzwiek-i1874739499.html
- http://allegro.pl/kabelek-amiga-scart-rgb-audio-super-obraz-i1864476150.html
- http://allegro.pl/nowy-kabel-amiga-euro-gold-super-obraz-i-dzwiek-i1869893052.html
Last edited by DziadekUK on 19 Oct 2011, 21:59, edited 2 times in total.
You hate everyone equally? - Good news! You ain't a racist!
DziadekUK Poland (pl) Male
User level 2

Last Visit: 26 Oct 2011, 22:57
Online: 2d 10h 4m 54s
Reputation point: 121
Doradca postowyDoradca postowy

ihtius wrote:Właśnie znalazłem takie coś, czy to to ?
http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro& ... b41a2b201f
To je ono.
Amiga trwa i trwa mać!

Image
Shoonay Poland (pl) Male
Chadziaj leśny

Dzięki :-)

-- 19 Paź 2011, 22:58 --

Jakby jeszcze Anthrox mógł nagrywać na nowe dyskietki (bo nigdzie nie może kupić) to bym sobie pograł w serie Alen Breed na swoim wypasionym telewizorze :haha: a tak nic z tego. Anthrox a masz przynajmniej używane dyskietki ?

-- 19 Paź 2011, 23:04 --

"...ale czegóż się dziecku nie kupi do Ami :-)"
Te dziecko to niestety ja nieco łysawy jegomość :haha:
Co do cen to rzeczywiście moim skromnym zdaniem są mocno przesadzone. Za kawałek gumy i plastiku i chwilę roboty sobie tyle liczą. To za pewne przez te wysokie podatki bo wszystko jest drogie. A mówiłem nie glosować na bandę czworga :haha:
ihtius Poland (pl) Male
User level 11

ihtius wrote:Jakby jeszcze Anthrox mógł nagrywać na nowe dyskietki (bo nigdzie nie może kupić)...

Przecież możesz sobie kupić nówki dyskietki 2HD i normalnie ich używać. Nawet nie trzeba zaślepiać otworu w dyskietce, bo standardowa amigowa stacja w A600 nie zwraca na to uwagi. To nie PieCet. Dyskietek 2DD dawno nigdzie nowych nie widziałem.
You hate everyone equally? - Good news! You ain't a racist!
DziadekUK Poland (pl) Male
User level 2

Last Visit: 26 Oct 2011, 22:57
Online: 2d 10h 4m 54s
Reputation point: 121
Doradca postowyDoradca postowy

Jak kiedyś nagrywałem na dyskietki 2HD to tez nie musiałem zaślepiać otworu i tak dało się odczytać na Amidze. Właśnie nie wiem w czy Anthrox nie może kupić tych dyskietek 2DD czy 2HD. Bo te ostatnie może tez nie jest łatwo dostać bo są drogie.
ihtius Poland (pl) Male
User level 11

DziadekUK wrote:
ihtius wrote:Jakby jeszcze Anthrox mógł nagrywać na nowe dyskietki (bo nigdzie nie może kupić)...

Przecież możesz sobie kupić nówki dyskietki 2HD i normalnie ich używać. Nawet nie trzeba zaślepiać otworu w dyskietce, bo standardowa amigowa stacja w A600 nie zwraca na to uwagi. To nie PieCet. Dyskietek 2DD dawno nigdzie nowych nie widziałem.

Wszystko zależy Dziadku jaką ma stację dyskietek - jeśli po wymianie to najczęściej musiał zalepiać tasiemką. Oryginalna była oczywiście DD i nie miała bolca-penetracza sprawdzającego.

@ihtius ->w ównież i soft do przegrywania można Ci nagrać (ew CF'kę musiałbyś sobie wpiąć i tam zgrać sobie) i masz Null-Modem. Ja tam bez problemu mogę nagrać - używane dyskietki mam specjalnie na ten cel, ale jak mozesz zalatwic oryginalne Verbatimy to daj cynk ;)
Image
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Co do verbatimów to raczej z tym i wogóle z dyskietkami jest trudno. W media markcie kiedyś widziałem, ale czy teraz są to nie dam sobie obciąć palca :-) Zresztą nagrywarki dvd są dosyć tanie więc wyparły napędy dysków elastycznych. Mysle że kupienie oryginalnych dyskietek teraz graniczy z cudem Nocy wigilijnej wręcz :haha:

Shoonay mam jeszcze jedno pytanie czy obraz przesyłany przez te przelotkę jest lepszy niż obraz z emulatora ? Bo jak nie, to nie widzę sensu podłączać Amigi na dłużej. Bo mam wrażenie, ze na emulatorze są większe piksele niż jak grałem na małym monitorku firmy commodore. I może właśnie dlatego na dużym monitorze czy telewizorze piksele są większe.
ihtius Poland (pl) Male
User level 11

Next

• Similar topics
    Replies
    Views
    Last post

Return to Hardware