Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Jeśli masz problem z instalacją oprogramowania nie wiesz jak ustawić poprawnie emulator WinUAE - ten dział jest dla Ciebie.

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

Shoonay wrote:Nie. Nie. Nie wierze. To nie może być prawda. :-|

Image

http://www.ppa.pl/forum/strefa-gier/252 ... ca#m333996

Kto mi wsypał datury do kawy? :niepowiem:


Żal im dupę ściska, że pierwsi nie wpadli na pomysł z Exekami, ot co!
User avatar
cheslavic Poland (pl) Male
User level 0
 
Posts: 11
Joined: 09 Jun 2012, 18:57
Last Visit: 28 Nov 2016, 19:54
Online: 1d 2h 48m 3s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 0

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

Nadal mogą w rodzynkach umieszczać w pełni legalne exeki. Z chęcią powitam konkurencje. :tuptup1:
User avatar
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO
 
Posts: 12704
Joined: 22 May 2010, 16:48
Last Visit: Yesterday, 21:48
Online: 323d 12h 11m 20s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

Amiga trwa i trwa mać!
User avatar
Shoonay Poland (pl) Male
Chadziaj leśny
 
Posts: 6447
Joined: 13 Jun 2010, 15:55
Last Visit: 02 Apr 2015, 16:20
Online: 139d 20h 31m 34s
Location: Czorny Ślunsk
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 699
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

Piractwo jest złe, co do tego nie powinniśmy mieć najmniejszych wątpliwości. W żaden sposób nie można tłumaczyć okradania twórców oraz mówić, że kopiowanie to nie kradzież, bo przecież nikt by nic nie stracił po skopiowaniu Twojego domu czy samochodu. Co jednak, jeśli twórcy nie tracą na oprogramowaniu, które kopiujesz. Czy wówczas masz prawo je piracić? Osoby udostępniające oprogramowanie typu abandonware uważają, że tak, z kolei według prawników nadal jest to działanie niezgodne z prawem.

Na samym początku warto określić, czym w ogóle jest abandonware. Jest to stare oprogramowanie, które zostało po prostu pozostawione przez twórców. Zazwyczaj dzieje się tak, gdyż nie widzą oni już możliwości zarabiania na nim. Jeszcze kilka lat temu istniało wiele dużych serwisów z grami abandonware. Znajdowały się tam gry, często hitowe, mające po kilka lub nawet kilkanaście lat.

Sam w poprzedniej dekadzie korzystałem z nich, gdyż chciałem zapoznać się z niemożliwą do kupienia klasyką. Teraz jednak nie robię tego prawie wcale, gdyż nie różniłoby się to niczym od pospolitego piractwa i kopiowania gier, które dopiero co właśnie wylądowały na półkach sklepowych. Stało się tak z dwóch powodów, z których każdy opiera na pieniądzach.

tomb raider 2 chinski mur
Wizyta na targu staroci

Pierwszy powód to powstanie serwisu Gog.com oraz jego klonów. Skoro możemy tam kupić stare gry, oznacza to, że ktoś na nich może zarabiać, a oprogramowanie tak naprawdę nie jest porzucone. W takiej sytuacji stare gry nie są już abandonware, a normalnym oprogramowaniem dostępnym w sklepach. Zapytacie się, jakim prawem ktoś może zarabiać na takich starociach?

Prawem rynku i prawami autorskimi, które przewidują, że zazwyczaj trwają one przez cały czas życia twórcy i 70 lat po jego śmierci. By zobrazować, jak długi to okres, posłużę się pewnym przykładem. Dopiero za dwa lata będzie można swobodnie wydawać „Mein Kampf”, które, jak wiemy z historii, nie było bynajmniej grą komputerową, a jedynie bardzo kiepską książką malarza z zamiłowania i ludobójcy z zawodu.
duke nukem 3d

A jako że pierwsza gra komputerowa, analogowy symulator pocisku rakietowego, powstała w 1947 roku, pierwszych wolnych ze starości gier możemy spodziewać się najwcześniej za 4 lata. Z kolei legalnie w ponga będziecie mogli zagrać dopiero w roku 2042. Póki co jedynym w pełni legalnym sposobem na granie w starocia jest po prostu kupienie ich w dowolnej formie. W innym wypadku – według polskiego prawa – korzystanie z niej będzie kradzieżą, nawet jeśli gra jest stara i zapomniana.

Ceny za te gry są często bardzo niskie, więc traktuję je jako opłatę za usługę dostosowania tych tytułów do działania na komputerze z nowym systemem operacyjnym. Bo powiedzmy sobie szczerze, gry w oryginalnej wersji bez wielu kombinacji po prostu nie zadziałałyby na nowej maszynie, przynajmniej bez instalacji wielu narzędzi typu DosBox, które są dla większości geeków (nie nerdów!) zbyt trudne w obsłudze. Zresztą powiedzmy sobie szczerze, czemu wspomniana gra ma na siebie nie zarabiać nawet po dwudziestu latach? Jeżeli nawet po takim czasie ktoś chce w nią grać, oznacza to, że produkt się udał i pieniądze za nią najzwyczajniej w świecie się należą właścicielowi wspomnianej gry.

wolfenstein 3d

Krzysztof Woźniak, prawnik, przedsiębiorca, wieloletni dziennikarz growy. Po godzinach vloger:

Polskie prawo nie przewiduje pojęcia Abandonware. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. „o prawie autorskim i prawach pokrewnych” wyraźnie wskazuje, iż majątkowe prawa autorskie wygasają po 70 lata od śmierci twórcy lub od daty pierwszego rozpowszechnienia, jeśli program był udostępniony przez inną osobę lub firmę (w domyśle legalnie rozpowszechniony). Gry, które spełniają te warunki jeszcze nie istnieją.

Z punktu widzenia prawa nie ma, więc znaczenia czy czyny potocznie określane jako piractwo dotyczyć będą oprogramowania nadal wspieranego i sprzedawanego, czy takiego którym nikt się już nie interesuje. Zwłaszcza, iż historia pokazuje, iż korporacja może sobie o tytule przypomnieć. Przykładem tego jest Electronic Arts, które zaraz po przejęciu legendarnego studia Bullfrog zdecydowało się zamknąć projekt Dungeon Keeper. Wiele lat później postanowiła jednak zrobić nową wersję tej gry. Ku zgrozie fanów serii – na tablety. Więcej o moich poglądach na temat piractwa znajdziecie pod tym adresem.

Odgrzewany kotlet może być smaczny

Warto jednak wiedzieć, że powyższa zasada najlepiej pasuje do komputerów PC, na które dostępne jest oprogramowanie z ostatnich kilkunastu lub nawet dwudziestu lat. Oczywiście, na niektórych nowych konsolach można kupić klasyki. Sam nabyłem na Playstation Vita kilka gier działających pierwotnie na pierwszej konsoli Sony. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie tytuły są dostępne w ten sposób. Czy wówczas mamy prawo je spiracić? Prawo ponownie zaneguje taką możliwość, zupełnie inaczej niż logika. Bo jeśli mam wiekową konsolę, a chcę zagrać w stary tytuł, który nie jest już legalnie dostępny, to mam o nim zapomnieć?

pegasus

Jeśli dana firma chce być psem ogrodnika i nie zarabiać na grze, jednocześnie nie dając możliwości korzystania z gier, wychodzę z założenia, że można korzystać z takiego oprogramowania, a kiedy pojawi się jego płatna wersja, od razu za nią zapłacić. Dlatego nie dziwię się, jeśli ktoś przerobił swoją konsolę Playstation 2 za pomocą klucza USB i gra w stare Tekkeny czy Final Fantasy. Umówmy się, choć były to hity, tytuły te przeżyły już swoją pierwszą, drugą i ostatnią młodość i jeśli nikt nie chce na nich zarabiać, jest to jego sprawą. Wówczas logika podpowiada mi, że jednak mogę skorzystać ze wspomnianej gry nie płacąc za nią.
Nie piracę z braku czasu, nie z powodu przekonań

Na drugą konsolę Sony powstało wiele bardzo ciekawych gier, które jeszcze nie doczekały się reedycji i odnowionych wydań. Sam przez chwilę zastanawiałem się, czy nie kupić właśnie Playstation 2, by nadrobić braki w starszych tytułach. Ostatecznie jednak nie zrobiłem tego, bo uznałem, że mam za mało czasu, by grać w bieżące gry, a co dopiero starocia. Ale mimo to zdarza mi się piracić.

mario bros

Przykładowo, ostatnio na telefonie komórkowym grałem w kilka znanych hitów z konsoli NES, gier mojego dzieciństwa, takich jak Adventure Island czy Tank. I zanim rzucicie we mnie kamieniem, przypomnijcie sobie, czy nigdy na swoim komputerze nie uruchomiliście klasycznych przygód Mario? Ja robię to regularnie i nie czuję się z tego powodu piratem ani innego rodzaju złodziejem.


http://www.spidersweb.pl/2013/12/abandonware.html

Oczywiście w artykule mowa o tytułach, które możemy kupić - w przeciwieństwie do pozycji amigowych, które praktycznie można dostać już tylko na Allegro (poza nielicznymi wyjątkami)
Aczkolwiek autor ładnie napisał - że ktoś po latach może chcieć wykorzystać prawa do posiadanego tytułu, aby zrobić odświeżanego kotleta.

Jedno jest pewne - dla takiej mróweczki TC nie ma co zmieniać ustawy stwarzając furtkę do niezdrowych sytuacji dla "przedsiębiorczych".
Dzięki czemu mogliby nagle legalnie sprzedawać tekturowe pudełka z "gratisowym exekiem" - a o dziwo tektura o wartości 20gr nagle kosztowałaby 20zł :)
User avatar
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO
 
Posts: 12704
Joined: 22 May 2010, 16:48
Last Visit: Yesterday, 21:48
Online: 323d 12h 11m 20s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

Wszystko pięknię, ale powraca ten wciąż ten sam problem. Skoro chcę zagrać w taki Resident Evil 1 to co mam zrobić? Kupić wersję na Pc? Gdzie? Ebay? Nie ma sprawy, ale czy wtedy wspieram finansowo Capcom? Nie.

Mogę czekać, aż łaskawie ukaże się na Steam, albo kupić Playstation wraz z grą (Res 1 byłby problematyczny do odpalenia na nowoczesnych kompach). Tylko gdzie teraz dostać Playstation? Może gdzieś w Kazachstanie :hee: Mogę kupić na Ebay ale...ups, nie wspieram finansowo Sony.

Także, jakbym chciał wszystko załatwiać wg prawa to jestem mocno ograniczony. Dlatego pozostają nielegalne emulatory i strony jak planetemu.
\(-_-)
User avatar
bebokus Poland (pl) Male
User level 8
 
Posts: 1183
Joined: 22 May 2010, 22:57
Last Visit: 09 Sep 2019, 13:22
Online: 54d 19h 13m 52s
Location: Tychy
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 760
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

Zapomniałeś wspomnieć w poście o czym wspominałeś mi przed chwilą na GG, a mianowicie:

Code: Select all
2013-12-12 16:25:49 :: Bebcia
gość wspomina pegazusa

2013-12-12 16:26:00 :: Bebcia
nielegalną podróbkę Nes'a


A to słuszny pstryczek w nos, który zauważyłeś - ja nie zwróciłem uwagi.
User avatar
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO
 
Posts: 12704
Joined: 22 May 2010, 16:48
Last Visit: Yesterday, 21:48
Online: 323d 12h 11m 20s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

W sumie dziwie się, twórcy Nes'a nigdy nie chcieli wyciągnąć konsekwencji z nielegalnej podróbki ich konsoli? Podejrzewam że straty mieli przez to niemałe.
User avatar
Hardy Poland (pl) Male
User level 7
 
Posts: 1009
Joined: 14 Sep 2010, 11:52
Last Visit: Today, 09:12
Online: 48d 2h 39m 17s
Lamps demolished: 50 (+30)
Reputation point: 1310
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

"Jakbyś chciał mógłby mieć wszystko legalnie"

Co on przez to rozumie ?
Image
User avatar
ihtius Poland (pl) Male
User level 11
 
Posts: 2527
Joined: 03 Jan 2011, 19:33
Last Visit: 29 May 2019, 22:54
Online: 65d 16h 31m 19s
Location: Lublin
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 693
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

ihtius wrote:"Jakbyś chciał mógłby mieć wszystko legalnie"

Co on przez to rozumie ?


Jak byś był maniakiem,abstynentem i miał dużo kasy/oszczędzał to byś wszystko kupował. :haha:
User avatar
Hardy Poland (pl) Male
User level 7
 
Posts: 1009
Joined: 14 Sep 2010, 11:52
Last Visit: Today, 09:12
Online: 48d 2h 39m 17s
Lamps demolished: 50 (+30)
Reputation point: 1310
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

Czyli byś musiał lotto wygrać :D
Poradniki - Nowa odsłona!
WinUAE

Image
User avatar
chrumcio Poland (pl) Male
Chrumcio
 
Posts: 1355
Joined: 19 Aug 2011, 16:33
Last Visit: Today, 15:11
Online: 100d 19h 26m 10s
Highscores: 1
Lamps demolished: 144 (+259)
Reputation point: 885
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

Hardy wrote:Jak byś był maniakiem,abstynentem i miał dużo kasy/oszczędzał to byś wszystko kupował. :haha:

No i nie należy zapominać o zasadzie, że jak Cię nie stać, to po prostu nie będziesz tego miał :-)
User avatar
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO
 
Posts: 12704
Joined: 22 May 2010, 16:48
Last Visit: Yesterday, 21:48
Online: 323d 12h 11m 20s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

Anthrox wrote:
Hardy wrote:Jak byś był maniakiem,abstynentem i miał dużo kasy/oszczędzał to byś wszystko kupował. :haha:

No i nie należy zapominać o zasadzie, że jak Cię nie stać, to po prostu nie będziesz tego miał :-)


Powiedzmy że w połowie stosuje tę zasadę czasem... :hee: Jak gra bądź album muzyczny bardzo mi się podoba i mam okazję kupić to kupuje. Co do gier to oczywiście tylko te nowe i wyjątkowe, martwych marek jak Amiga czy Pegasus wspierać nie ma sensu, dlatego jak czytam teksty tych śmiesznych pajaców walczących o legalność gier z lat 90 to widzę ich tak samo jak pedalską gównażerię walczącą o wolność Karpi. :lol2:
User avatar
Hardy Poland (pl) Male
User level 7
 
Posts: 1009
Joined: 14 Sep 2010, 11:52
Last Visit: Today, 09:12
Online: 48d 2h 39m 17s
Lamps demolished: 50 (+30)
Reputation point: 1310
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Re: Prawa autorskie z perspektywy użytkownika

Post IP: rejestrowane!

Słusznie prawisz Hardy. :-)
Image
User avatar
ihtius Poland (pl) Male
User level 11
 
Posts: 2527
Joined: 03 Jan 2011, 19:33
Last Visit: 29 May 2019, 22:54
Online: 65d 16h 31m 19s
Location: Lublin
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 693
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Previous

  • Similar topics
    Replies
    Views
    Last post

Return to Amiga

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests