Polski

Samsung Galaxy - temat ogólny

Anthrox No to słuchajcie. Mam tego smartphone - możecie zadawać pytania albo podzielić się doświadczeniem ze swoimi Samsungami.

Najpierw ja:
Samsunga Galaxy S7 Edge uważam za MEGA ŚWIETNY WYBÓR z mojej strony jako głównego telefonu.
Po 2 miesięcznym użytkowaniu mogę nieco przybliżyć jakie bolączki mogą spotkać potencjalnego użytkownika jak i opiszę szerzej z jakimi problemami dotychczas się spotkałem.

Rozdział I
Root & Knox

Mimo, że to mój pierwszy smartphone, to już z tymi zabawkami byłem na tyle obyty i oswojony, że
już na początku pierwsze co planowałem zrobić to zrootowanie telefonu.
W ostatniej chwili powstrzymał mnie roki76 - dzięki Tomek!

O ile nie ruszyło mnie jego szczucie, że pożegnam się z gwarancją ( JA: przecież wgram niezrootowany system na nowo przed oddaniem na gwarę, a zresztą w najgorszym razie skorzystam z rękojmi, gdyby autoryzowany serwis fikać zaczął - ostatecznie odmowa udzielenia gwarancji z powodu roota uważam za śmieszną - może jeszcze niech sklepy zaczną sprzedawać laptopy z kontami z ograniczonymi uprawnieniami, a jak ludzie zhakują sobie konto i dodają prawa admina, to stracą gwarancje. Nieważne, że usterka dotyczy czegoś całkowicie innego - np. niesprawnego USB ) tak podziałało, gdy dowiedziałem się o zabezpieczeniach Samsunga o czym za chwilę.

Tomek zwrócił moją uwagę na fakt, że nawet jak wgram oryginalny system bez roota, to serwis i tak przejrzy logi i zobaczy, że grzebałem tam sobie.
Zacząłem więc węszyć i o zgrozo - odkryłem dopiero w tym momencie, że Samsung wprowadził zabezpieczenie do swoich flagowców przed nieatoryzowanymi zmianami. Zabezpieczenie szerzej znane jest jako "flaga knox", "knox counter", "knox varranty void 0x0".

Plomba zostaje zerwana czyt. "nabita", gdy dokonamy zmian w telefonie, których producent sobie nie życzy. Taką zmianą jest root telefonu, wgranie innego systemu operacyjnego itp.
Na dzień dzisiejszy zresetowanie do stanu pierwotnego licznika Knox Varranty jest niemożliwe - pojawiły się różne hipotezy w tym jedna b. ciekawa o eFUSE - przeczytajcie sami:

Paweł Synek wrote:Samsung zakończył w swoich telefonach epokę swobodnego rootowania, modowania i zabawy custom romami takimi jak CyanogenMod. Nie będę chciał więcej telefonów Samsunga.

Przyszła dziś aktualizacja OTA Androida na Galaxy S4, po wgraniu zajrzałem na XDA po najnowszego CF-roota i wieści nie były fajne.

Aktualizacja Samsunga wniosła nowy zablokowany bootloader z funkcją "KNOX WARRANTY VOID". Jest to nowy sposób ochrony przed modyfikacjami oficjalnego softu i "nieusuwalny" bezpiecznik wskazujący stan 0x0 lub 0x1.
Stan 0x1 (próba modyfikacji) jest podstawą do anulowania gwarancji przez producenta.

W praktyce nowy bootloader przynosi wiele skutków:
- Nie ma możliwości downgrade firmware ani bootloadera do wersji bez KNOX. Sama próba wgrania starszego softu przestawia stan na 0x1.
- Nawet wgranie oficjalnego, nowego firmware z KNOX przez Odina skutkuje ustawieniem stanu 0x1. Trzeba korzystać z aktualizacji OTA lub Kies.
- Wgranie przez Odina modowanego w jakikolwiek sposób softu - stan 0x1.
- Samsung podał, że zresetowanie stanu flagi KNOX jest niemożliwe.
- KNOX jest integralną częścią nowego oprogramowania i nie może zostać z niego usunięty.
- Próba przeniesienia obrazu partycji z urządzenia 0x0 na 0x1 skutkuje brakiem możliwości uruchomienia telefonu.
- Bootloader KNOX weryfikuje sygnatury kernela i recovery. Co skutkuje tym, że nie da się zrootować telefonu bez zmiany flagi, a tym samym bez naruszenia gwarancji.

To, że zresetowanie stanu flagi 0x1 jest niemożliwe, wskazuje na zastosowanie eFUSE, czyli chipu w którym obwód może być trwale zmieniony na poziomie krzemu, np. przerwany za pomocą odpowiednio wysokiego napięcia.
Przypuszczenia co do eFUSE ma również Chainfire, który dotychczas znajdował sposoby resetowania programowego licznika flashowań w Samsungach. Post Chainfire na ten temat:
https://plus.google.com/u/0/+Chainfire/posts/ZKuMQ3fNzuN.

Sama funkcja KNOX w Samsungach jest to rozwiązanie związane z bezpieczeństwem danych (szyfrowane, zdalnie zarządzane środowisko pracy, odseparowane od danych prywatnych) skierowane na rynek korporacyjny i do służb/organizacji rządowych. Więcej info: https://www.samsungknox.com/overview/technical-details .

OK, zrobili bezpieczne środowisko. To, że przy zmianie flagi na 0x1 funkcje środowiska KNOX trwale przestają być dostępne w telefonie, jest oczywiste - zapobiega to skompromitowaniu bezpieczeństwa poufnych danych. Ale dlaczego jakakolwiek modyfikacja systemu ma się wiązać z utratą gwarancji na telefon?
Nowy soft zagościł na SGS 4 żony a że wypadki chodzą po telefonach, wolałbym nie pozbawiać go gwarancji. Przez to nie mogę zrootować słuchawki i odpadło wiele przydatnych funkcji.
Nie tak to wyglądało przy wyborze S4, power userzy mogą się czuć oszukani.

Wątek na XDA ze spisem zmian wnoszonych przez nowy bootloader i dyskusją na ten temat:

Code: Select all

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2447832


Rozważania o skutkach eFuse przy okazji Motoroli Droid X:
http://pocketnow.com/thought/efuse-droids-digital-kill-switch

Pstryknałem fotkę, tak wyglądają teraz komunikaty na ekranie trybu download.

Image


Źródło: https://plus.google.com/+PawelSynek/posts/XY5uKBvC75tO ile brak autoryzowanej gwarancji za bardzo mnie nie boli ( prawo mnie chroni, zresztą czytajcie dalej... ) tak podziałało, że dożywotnio utracę możliwość korzystania z oprogramowania My Knox oraz Disconnect Pro.

Także z roota zrezygnowałem i nie odczuwam aż tak bardzo jego braku. Ba - mam komfort psychiczny, ponieważ niezrootowane urządzenie praktycznie eliminuje potrzebę posiadania programu antywirusowego - z wyskakującymi popup'ami z informacją, że wykryto u mnie wirusa poradzę sobie sam - nie potrzebuję do tego usługi działającej 24/h drenującej mi baterię :lol2:

Jak pojawi się AutoMapa z crackiem na niezrootowane urządzenia - czego mi więcej do szczęścia?! ]:->

Rozdział II
Krótka wzmianka o 3 fajnych programach only for Samsung ;)

Koniecznie gdybyście się zdecydowali na flagowca przetestujcie:

1. My Knox
Z aplikacji korzystam na codzień. Dzięki niej mogę trzymać w telefonie TE FILMY w katalogu "Filmy", które są ukryte do czasu aż nie podam tajnego hasła. To naprawdę fajnie działa.
Drugą zaletą jest możliwość sklonowania aplikacji - możemy w ten sposób np. mieć dwie gry w telefonie z osobnymi profilami graczy. Jeśli o mnie chodzi - używam tej funkcji, aby ominąć ograniczenie aplikacji bankowej - która pozwala na instalowanie tylko jednej swojej kopii na danym urządzeniu.
Trzecia zaleta - centrum dowodzenia z każdego miejsca na ziemi z dostępem do internetu na wypadek kradzieży ( tudzież głupkowatego żartu ze schowaniem ) mojej zabawki:
Image

Trzeba pamiętać, że ze względu bezpieczeństwa aplikacja korzysta wyłącznie z pamięci wbudowanej, więc jak chcecie mieć dużo TYCH filmów, to lepiej celujcie w S7 Edge ze 128 GB pamięci wbudowanej :mrgreen:

2. Disconnect Pro

Aplikacja dostępna jest w Galaxy Store - oficjalnie płatna - nieoficjalnie - jak ktoś chce przetestować za darmo - PW :tuptup1:
Trafiłem na to cudo przypadkiem. Aplikacja pozwala blokować reklamy na urządzeniu. MUST HAVE dla fanów Adblockera i innych. W przeciwieństwie do innych aplikacji jak NoRoot Firewall aplikacja działa NATYWNIE - z uprawnieniami roota ( TAK! Samsung dał jej zielone światło ) - dzięki temu aplikacja nie żre baterii jak smok. Poczytajcie komentarze przy NoRoot Firewall jak ludzie płaczą, że ~50% baterii zużywa. :tuptup1:

3. S Health
Samsung posiada pulsometr i dedykowaną aplikację do pomiaru! Mierzymy pulsik! :hee:
ImageRozdział III
Problemy & wsparcie autoryzowanego serwisu Samsunga
Gdzie jest Radio FM? Gdzie jest Upday?

Pogodziłem się, że telefon nie posiada czegoś na wzór MSN Wiadomości znanych z Lumii.
Do mojego użytku została oddana aplikacja Briefing, która niestety nie pozwala ustawić informacji z Polski.
Zdjęcie poglądowe:
Image

Jakież było moje zaskoczenie, gdy zauważyłem, że na niektórych S7 Edge zamiast aplikacji Briefing jest Upday z Polskimi wiadomościami:
Image

Zacząłem szukać Updaya w Galaxy Store - bez powodzenia.
Udałem się do Google Play i jakbym dostał strzała w pysk - aplikacja nie jest przeznaczona na Twoje urządzenie przeczytałem. WTF?

Po narzeźbieniu maila do supportu Updaya sprawa stała się jasna - aplikacja jest dostępna na S7 Edge sprzedawanych w Niemczech, UK, Polsce.

Potwierdzenie uzyskałem z Centrum Obsługi Klienta, chociaż minęli się trochę z prawdą:
(...) Odnośnie aplikacji Upday pragnę poinformować, że jest ona preinstalowana tylko na telefonach z dystrybucji polskiej. Aplikacja Briefing przeznaczona jest dla telefonów z dystrybucji zagranicznej.


Ja swój telefon kupiłem w Polsce, ale spodziewałem się, że może nie pochodzić z polskiej dystrybucji ( później już we własnym zakresie zorientowałem się, że mój telefon został wyprodukowany w VIETNAMIE na dystrybucję Szwedzką ).

Oczywiście to kwestia oprogramowania, więc zapytałem się o możliwość przeprogramowania smartphone, aby posiadał Updaya:

Odpowiedź z Centrum Obsługi Klienta firmy Samsung:

(...) Co do zmiany oprogramowania - tą czynność należy wykonać poprzez punkt serwisowy. W innym wypadku może to oznaczać ingerencję w oprogramowanie, co narusza warunki gwarancji na urządzenie.


Domyślacie się jak potraktował autoryzowany serwis klienta, który kupił wart 3.000 PLN ich produkt?
Szanowny Panie

Niestety nie ingerujemy w oprogramowanie dedykowane przez Producenta.
W związku z tym, nie możemy Panu pomóc w tej kwestii.


Sprawa w teorii błaha - urosła do rangi niemożliwej do naprawy wg autoryzowanego serwisu.
Normalnie wystarczy, że zmieni się kod regionu albo jak to niemożliwe - to wgra się system z dystrybucji przeznaczonej na polski rynek.

MASAKRA - w końcu sam przeprogramowałem telefon. To były ogromne emocje - do końca nie wiedziałem, czy nie zerwę plomby KNOX'a. Na szczęście misja zakończyła się powodzeniem i ryzyko się opłaciło - mam Androida 7.0, a na Polskę jeszcze oficjalnej dystrybucji nie ma :-)

Dobra, bo już za dużo tego jak na jeden post - jeszcze wzmianka o braku radia fm, bo to ciekawa informacja.

Samsungi S7 Edge dostały aktualizację systemu, która odblokowywała ukrytą funkcję radia FM.
Zdziwiłem się, czemu ja nie mam tego "feature" odblokowanego.
Standardowo na serwis nie można było liczyć - sam więc im napisałem jak ta sprawa wygląda.
Więc:
Na rynek europejski S7 Edge wyposażony jest w chip Exynos - który fizycznie nie posiada modułu FM.
Na rynek USA/Chiny S7 Edge wyposażony jest w chip SnapDragon - tutaj radio odblokujemy.

Dobra starczy.

SORRY ZA ROZPISANIE SIĘ :hee:

-- 21 Sty 2017, 00:36 --

Miałem bardziej dosadnie skomentować co myślę o autoryzowanym serwisie Samsunga, który zostawił mnie z niczym, ale za dużo tego - zastosuję więc metodę olesia - będę przemycał między wierszami moje niezadowolenie.

Ważne, że ryzyko się opłaciło i mam Androida 7.0 przed innymi! :mrgreen:
Image
Page 1 of 2 2 https://forum.thecompany.pl/android/samsung-galaxy-temat-ogolny-t4291.html
2017-01-21T00:36:41+01:00
No to słuchajcie. Mam tego smartphone - możecie zadawać pytania albo podzielić się doświadczeniem ze swoimi Samsungami.

Najpierw ja:
Samsunga Galaxy S7 Edge uważam za MEGA ŚWIETNY WYBÓR z mojej strony jako głównego telefonu.
Po 2 miesięcznym użytkowaniu mogę nieco przybliżyć jakie bolączki mogą spotkać potencjalnego użytkownika jak i opiszę szerzej z jakimi problemami dotychczas się spotkałem.

Rozdział I
Root & Knox

Mimo, że to mój pierwszy smartphone, to już z tymi zabawkami byłem na tyle obyty i oswojony, że
już na początku pierwsze co planowałem zrobić to zrootowanie telefonu.
W ostatniej chwili powstrzymał mnie roki76 - dzięki Tomek!

O ile nie ruszyło mnie jego szczucie, że pożegnam się z gwarancją ( JA: przecież wgram niezrootowany system na nowo przed oddaniem na gwarę, a zresztą w najgorszym razie skorzystam z rękojmi, gdyby autoryzowany serwis fikać zaczął - ostatecznie odmowa udzielenia gwarancji z powodu roota uważam za śmieszną - może jeszcze niech sklepy zaczną sprzedawać laptopy z kontami z ograniczonymi uprawnieniami, a jak ludzie zhakują sobie konto i dodają prawa admina, to stracą gwarancje. Nieważne, że usterka dotyczy czegoś całkowicie innego - np. niesprawnego USB ) tak podziałało, gdy dowiedziałem się o zabezpieczeniach Samsunga o czym za chwilę.

Tomek zwrócił moją uwagę na fakt, że nawet jak wgram oryginalny system bez roota, to serwis i tak przejrzy logi i zobaczy, że grzebałem tam sobie.
Zacząłem więc węszyć i o zgrozo - odkryłem dopiero w tym momencie, że Samsung wprowadził zabezpieczenie do swoich flagowców przed nieatoryzowanymi zmianami. Zabezpieczenie szerzej znane jest jako "flaga knox", "knox counter", "knox varranty void 0x0".

Plomba zostaje zerwana czyt. "nabita", gdy dokonamy zmian w telefonie, których producent sobie nie życzy. Taką zmianą jest root telefonu, wgranie innego systemu operacyjnego itp.
Na dzień dzisiejszy zresetowanie do stanu pierwotnego licznika Knox Varranty jest niemożliwe - pojawiły się różne hipotezy w tym jedna b. ciekawa o eFUSE - przeczytajcie sami:

Paweł Synek wrote:Samsung zakończył w swoich telefonach epokę swobodnego rootowania, modowania i zabawy custom romami takimi jak CyanogenMod. Nie będę chciał więcej telefonów Samsunga.

Przyszła dziś aktualizacja OTA Androida na Galaxy S4, po wgraniu zajrzałem na XDA po najnowszego CF-roota i wieści nie były fajne.

Aktualizacja Samsunga wniosła nowy zablokowany bootloader z funkcją "KNOX WARRANTY VOID". Jest to nowy sposób ochrony przed modyfikacjami oficjalnego softu i "nieusuwalny" bezpiecznik wskazujący stan 0x0 lub 0x1.
Stan 0x1 (próba modyfikacji) jest podstawą do anulowania gwarancji przez producenta.

W praktyce nowy bootloader przynosi wiele skutków:
- Nie ma możliwości downgrade firmware ani bootloadera do wersji bez KNOX. Sama próba wgrania starszego softu przestawia stan na 0x1.
- Nawet wgranie oficjalnego, nowego firmware z KNOX przez Odina skutkuje ustawieniem stanu 0x1. Trzeba korzystać z aktualizacji OTA lub Kies.
- Wgranie przez Odina modowanego w jakikolwiek sposób softu - stan 0x1.
- Samsung podał, że zresetowanie stanu flagi KNOX jest niemożliwe.
- KNOX jest integralną częścią nowego oprogramowania i nie może zostać z niego usunięty.
- Próba przeniesienia obrazu partycji z urządzenia 0x0 na 0x1 skutkuje brakiem możliwości uruchomienia telefonu.
- Bootloader KNOX weryfikuje sygnatury kernela i recovery. Co skutkuje tym, że nie da się zrootować telefonu bez zmiany flagi, a tym samym bez naruszenia gwarancji.

To, że zresetowanie stanu flagi 0x1 jest niemożliwe, wskazuje na zastosowanie eFUSE, czyli chipu w którym obwód może być trwale zmieniony na poziomie krzemu, np. przerwany za pomocą odpowiednio wysokiego napięcia.
Przypuszczenia co do eFUSE ma również Chainfire, który dotychczas znajdował sposoby resetowania programowego licznika flashowań w Samsungach. Post Chainfire na ten temat:
https://plus.google.com/u/0/+Chainfire/posts/ZKuMQ3fNzuN.

Sama funkcja KNOX w Samsungach jest to rozwiązanie związane z bezpieczeństwem danych (szyfrowane, zdalnie zarządzane środowisko pracy, odseparowane od danych prywatnych) skierowane na rynek korporacyjny i do służb/organizacji rządowych. Więcej info: https://www.samsungknox.com/overview/technical-details .

OK, zrobili bezpieczne środowisko. To, że przy zmianie flagi na 0x1 funkcje środowiska KNOX trwale przestają być dostępne w telefonie, jest oczywiste - zapobiega to skompromitowaniu bezpieczeństwa poufnych danych. Ale dlaczego jakakolwiek modyfikacja systemu ma się wiązać z utratą gwarancji na telefon?
Nowy soft zagościł na SGS 4 żony a że wypadki chodzą po telefonach, wolałbym nie pozbawiać go gwarancji. Przez to nie mogę zrootować słuchawki i odpadło wiele przydatnych funkcji.
Nie tak to wyglądało przy wyborze S4, power userzy mogą się czuć oszukani.

Wątek na XDA ze spisem zmian wnoszonych przez nowy bootloader i dyskusją na ten temat:

Code: Select all

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2447832


Rozważania o skutkach eFuse przy okazji Motoroli Droid X:
http://pocketnow.com/thought/efuse-droids-digital-kill-switch

Pstryknałem fotkę, tak wyglądają teraz komunikaty na ekranie trybu download.

Image


Źródło: https://plus.google.com/+PawelSynek/posts/XY5uKBvC75tO ile brak autoryzowanej gwarancji za bardzo mnie nie boli ( prawo mnie chroni, zresztą czytajcie dalej... ) tak podziałało, że dożywotnio utracę możliwość korzystania z oprogramowania My Knox oraz Disconnect Pro.

Także z roota zrezygnowałem i nie odczuwam aż tak bardzo jego braku. Ba - mam komfort psychiczny, ponieważ niezrootowane urządzenie praktycznie eliminuje potrzebę posiadania programu antywirusowego - z wyskakującymi popup'ami z informacją, że wykryto u mnie wirusa poradzę sobie sam - nie potrzebuję do tego usługi działającej 24/h drenującej mi baterię :lol2:

Jak pojawi się AutoMapa z crackiem na niezrootowane urządzenia - czego mi więcej do szczęścia?! ]:->

Rozdział II
Krótka wzmianka o 3 fajnych programach only for Samsung ;)

Koniecznie gdybyście się zdecydowali na flagowca przetestujcie:

1. My Knox
Z aplikacji korzystam na codzień. Dzięki niej mogę trzymać w telefonie TE FILMY w katalogu "Filmy", które są ukryte do czasu aż nie podam tajnego hasła. To naprawdę fajnie działa.
Drugą zaletą jest możliwość sklonowania aplikacji - możemy w ten sposób np. mieć dwie gry w telefonie z osobnymi profilami graczy. Jeśli o mnie chodzi - używam tej funkcji, aby ominąć ograniczenie aplikacji bankowej - która pozwala na instalowanie tylko jednej swojej kopii na danym urządzeniu.
Trzecia zaleta - centrum dowodzenia z każdego miejsca na ziemi z dostępem do internetu na wypadek kradzieży ( tudzież głupkowatego żartu ze schowaniem ) mojej zabawki:
Image

Trzeba pamiętać, że ze względu bezpieczeństwa aplikacja korzysta wyłącznie z pamięci wbudowanej, więc jak chcecie mieć dużo TYCH filmów, to lepiej celujcie w S7 Edge ze 128 GB pamięci wbudowanej :mrgreen:

2. Disconnect Pro

Aplikacja dostępna jest w Galaxy Store - oficjalnie płatna - nieoficjalnie - jak ktoś chce przetestować za darmo - PW :tuptup1:
Trafiłem na to cudo przypadkiem. Aplikacja pozwala blokować reklamy na urządzeniu. MUST HAVE dla fanów Adblockera i innych. W przeciwieństwie do innych aplikacji jak NoRoot Firewall aplikacja działa NATYWNIE - z uprawnieniami roota ( TAK! Samsung dał jej zielone światło ) - dzięki temu aplikacja nie żre baterii jak smok. Poczytajcie komentarze przy NoRoot Firewall jak ludzie płaczą, że ~50% baterii zużywa. :tuptup1:

3. S Health
Samsung posiada pulsometr i dedykowaną aplikację do pomiaru! Mierzymy pulsik! :hee:
ImageRozdział III
Problemy & wsparcie autoryzowanego serwisu Samsunga
Gdzie jest Radio FM? Gdzie jest Upday?

Pogodziłem się, że telefon nie posiada czegoś na wzór MSN Wiadomości znanych z Lumii.
Do mojego użytku została oddana aplikacja Briefing, która niestety nie pozwala ustawić informacji z Polski.
Zdjęcie poglądowe:
Image

Jakież było moje zaskoczenie, gdy zauważyłem, że na niektórych S7 Edge zamiast aplikacji Briefing jest Upday z Polskimi wiadomościami:
Image

Zacząłem szukać Updaya w Galaxy Store - bez powodzenia.
Udałem się do Google Play i jakbym dostał strzała w pysk - aplikacja nie jest przeznaczona na Twoje urządzenie przeczytałem. WTF?

Po narzeźbieniu maila do supportu Updaya sprawa stała się jasna - aplikacja jest dostępna na S7 Edge sprzedawanych w Niemczech, UK, Polsce.

Potwierdzenie uzyskałem z Centrum Obsługi Klienta, chociaż minęli się trochę z prawdą:
(...) Odnośnie aplikacji Upday pragnę poinformować, że jest ona preinstalowana tylko na telefonach z dystrybucji polskiej. Aplikacja Briefing przeznaczona jest dla telefonów z dystrybucji zagranicznej.


Ja swój telefon kupiłem w Polsce, ale spodziewałem się, że może nie pochodzić z polskiej dystrybucji ( później już we własnym zakresie zorientowałem się, że mój telefon został wyprodukowany w VIETNAMIE na dystrybucję Szwedzką ).

Oczywiście to kwestia oprogramowania, więc zapytałem się o możliwość przeprogramowania smartphone, aby posiadał Updaya:

Odpowiedź z Centrum Obsługi Klienta firmy Samsung:

(...) Co do zmiany oprogramowania - tą czynność należy wykonać poprzez punkt serwisowy. W innym wypadku może to oznaczać ingerencję w oprogramowanie, co narusza warunki gwarancji na urządzenie.


Domyślacie się jak potraktował autoryzowany serwis klienta, który kupił wart 3.000 PLN ich produkt?
Szanowny Panie

Niestety nie ingerujemy w oprogramowanie dedykowane przez Producenta.
W związku z tym, nie możemy Panu pomóc w tej kwestii.


Sprawa w teorii błaha - urosła do rangi niemożliwej do naprawy wg autoryzowanego serwisu.
Normalnie wystarczy, że zmieni się kod regionu albo jak to niemożliwe - to wgra się system z dystrybucji przeznaczonej na polski rynek.

MASAKRA - w końcu sam przeprogramowałem telefon. To były ogromne emocje - do końca nie wiedziałem, czy nie zerwę plomby KNOX'a. Na szczęście misja zakończyła się powodzeniem i ryzyko się opłaciło - mam Androida 7.0, a na Polskę jeszcze oficjalnej dystrybucji nie ma :-)

Dobra, bo już za dużo tego jak na jeden post - jeszcze wzmianka o braku radia fm, bo to ciekawa informacja.

Samsungi S7 Edge dostały aktualizację systemu, która odblokowywała ukrytą funkcję radia FM.
Zdziwiłem się, czemu ja nie mam tego "feature" odblokowanego.
Standardowo na serwis nie można było liczyć - sam więc im napisałem jak ta sprawa wygląda.
Więc:
Na rynek europejski S7 Edge wyposażony jest w chip Exynos - który fizycznie nie posiada modułu FM.
Na rynek USA/Chiny S7 Edge wyposażony jest w chip SnapDragon - tutaj radio odblokujemy.

Dobra starczy.

SORRY ZA ROZPISANIE SIĘ :hee:

-- 21 Sty 2017, 00:36 --

Miałem bardziej dosadnie skomentować co myślę o autoryzowanym serwisie Samsunga, który zostawił mnie z niczym, ale za dużo tego - zastosuję więc metodę olesia - będę przemycał między wierszami moje niezadowolenie.

Ważne, że ryzyko się opłaciło i mam Androida 7.0 przed innymi! :mrgreen:
Image

2017-01-21T00:51:35+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

No ciekawie piszesz, nie powiem, ale z jednym się nie zgodzę :

Anthrox wrote:Także z roota zrezygnowałem i nie odczuwam aż tak bardzo jego braku. Ba - mam komfort psychiczny, ponieważ niezrootowane urządzenie praktycznie eliminuje potrzebę posiadania programu antywirusowego - z wyskakującymi popup'ami z informacją, że wykryto u mnie wirusa poradzę sobie sam - nie potrzebuję do tego usługi działającej 24/h drenującej mi baterię :lol2:


Niestety są śmieci które nic sobie nie robią z tego że tel masz nie zrootowany, i potrafią napsuć człowiekowi krwi, (przykład moja mama, która poprzez FB na swoim telefonie złapała jakiegoś wira który pozamieniał ikony), dlatego ja zawsze radze by zainstalować chociażby darmowego AVG na androida, bo lepsza słabo ochrona niż żadna :)
Tym bardziej że usługa antywirusa wcale tak mocno baterii nie zjada - na pewno mniej niż wifi czy blu.

2017-01-21T01:10:34+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Fajnie, że poruszasz tę kwestię - nadaje się to na osobny temat.
Pamiętaj, że zainstalowany antywirus raczej nie będzie posiadał praw roota - będzie przez to bezużyteczny.
Niestety, ale faktycznie mniej świadomi użytkownicy są narażeni na instalację syfu.
Ty byś nie pozwolił na nieświadomą instalację aplikacji spoza Google Play - conajmniej po zainstalowaniu sprawdziłbyś co tak naprawdę zainstalowałeś. Twoja mama jednak zobaczyła popup no i jakoś przeszło...

Nadal upierałbym się przy swoim, ale przypomniałeś mi, że mam antywirusa w standardzie:
Image

2017-01-21T01:21:57+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Tu częściowo się zgodzę - atny praw roota nie posiada więc nie ma mowy o poważnej ingerencji w system, ale za to porządne antywirusy posiadają ochronę rezydencjalną, która to może zablokować zasyfiony plik tuż przed jego instalacją, i na to właśnie warto zwrócić uwagę :)

2017-01-22T16:48:07+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Tylko czy antywirus nie drenuje baterii?

Tymczasem składam skargę na Samsunga, że długo kazał czekać na aktualizację systemu swoich słuchawek i zamiast od razu pozwolić zaktualizować Androida do wersji 7.1 to zrobił to zaledwie do wersji 7.0. Licho.
Co najlepsze - gdybym nie kombinował, to na dzień dzisiejszy nadal siedziałbym na Androidzie 6.0.1 - Polacy nadal czekają na aktualizację. Mówimy tutaj o stockowym Androidzie ( tj. "standardowym wydaniu" ), a nie brandowanym przez operatora Play, Orange, T-Mobile ( czyli niestandardowe wydanie z modyfikacjami operatora )

2017-01-23T16:02:20+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Co to za pani na tapecie?

:ok1:

2017-01-23T23:51:36+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Ta ładna Pani ma mi poprawiać humor :mrgreen:

[edit]
Kolejna uwaga do S7 Edge:
- popsuta możliwość używania Beep 'N' Go z powodu usunięcia diody IR ( problem nie występuje na S6 Edge ) :dobani:

2017-01-24T10:27:02+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Antek ładna ta Pani...

2017-11-09T13:53:32+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Dziękuję Dowódco - jesteście mili :tuptup1:

-- 15 Kwi 2017, 13:06 --

Po raz kolejny jestem niezadowolony z firmy Samsung.
Ostatnio czytałem artykuł na portalu Androidowym zdziwienie ocierające się o pretensję, że ludzie nie aktualizują swoich słuchawek.
Miałem dziś w nocy okazję się przekonać do tego - sprawdziłem na OTA czy są nowe aktualizacje do Androida - była sprzed miesiąca ~60MB - g935fxxu1dqc4.
Wgrałem i co? I GÓWNO - musiałem zrobić factory reset, bo cały czas telefon mi się resetował - a zwracam uwagę, że telefon nie jest zrootowany - czyli nie można mi zarzucić, że to przez moją nieaturyzowaną modyfikację systemu :serious_cat:

Oczywiście to nie zmienia mojego podejścia do aktualizacji - nadal bym chciał, żeby wsparcie pod tym kątem wynosiło conajmniej 5 lat :)

-- 05 Maj 2017, 18:20 --

Miło mi poinformować, że w dniu dzisiejszym na moim telefonie pojawiły się dwie nowości.
Samsung Connect oraz aktualizacja Samsung Smart View.

Pierwsze wrażenie średnie. Te dwie aplikacje powinny występować jako jedna.
Najlepszy do sterowania TV w moim przypadku okazał się Samsung Connect, który w końcu pozwala mi włączyć/wyłączyć telewizor bez pilota oraz przesyłać obraz z TV na smartfona (jednocześnie mogę opcjonalnie wyłączyć obraz na TV i dalej oglądać / zmieniać kanały na smartfonie).

Na smartfonie wygląda to tak:
(na czarnym tle wyświetlał się film, ale Samsung cwanie nie pozwala na zrzucie ekranu uwiecznić klatkę z filmu).
Image

Byłbym zadowolony, gdybym na tym ekranie mógł zmieniać KAN na GŁO, czyli, żebym mógł opcjonalnie regulować głośność również na TV bez pilota.

-- 14 Maj 2017, 15:03 --

Widzę, że nie tylko ja miałem problemy z aktualizacją G935FXXU1DQB3:
http://forum.android.com.pl/topic/31630 ... ualizacji/

-- 04 Cze 2017, 13:49 --

ZDRAJCY!
https://www.dobreprogramy.pl/Samsung-ko ... 81406.html

A tak na poważnie - to praktycznie to samo, więc przeżyję - obecnie przeprowadzam migrację do Secure Folderu.

-- 09 Lis 2017, 13:53 --

No to ślązacy - macie pretekst, żeby zainwestować we flagowca Samsunga:

http://www.samsung.com/pl/silesia/
https://www.dobreprogramy.pl/Sl333nsk33 ... 62715.html

Informacja stara, ale dopiero teraz mi się rzuciło w oczy po resecie telefonu w wyborze języka:
Polski
Polski (Silesia) - (sląski dop.)


2017-11-11T17:37:37+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Image
"Klang" niszczy :lol2:

2018-02-26T11:23:34+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

W dniu wczorajszym premierę miał Samsung Galaxy S9 i S9+.
Nadal brak wtopionego czytnika linii papilarnych w ekran i ponownie słaba bateria - bo Samsung po wydarzeniach z Note 7 woli nie ryzykować zbytnio.

https://www.tabletowo.pl/2018/02/25/pre ... -mwc-2018/

W praktyce mamy tylko trochę ulepszonego S8/S8+.
Dziwne, że nazwa to nie Galaxy S8s - prawie jak SOS :hee:

Chociaż tyle na plus, że można kupić urządzenie z nawet 256GB wbudowanej pamięci - to mi się podoba. Obawiam się jednak, że wersja 256GB S9+ nie skończy się na 3.999 zł.
Jako ciekawostkę podam, że mój Samsung Galaxy S7 Edge w dniu premiery kosztował 3.599 zł.

2018-03-01T13:48:58+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Powiem tak. Miałem w ręce S8 przez dobrą godzinę i (tu mi wybaczcie albo wlepcie warna) ku*** kto to projektował ? Co za osioł niewydepilowany maczał palce w oprogramowaniu ? Przecież to kompletna chała. Jak dla mnie sprzęt Bardzo mocno przereklamowany. Nawet za darmo bym nie wziął. Ratują go mocne nomen omen podzespoły i spora ilość ramu. Ale po pół godzinie zabawy (FB/Messenger/Tidal/WhatsApp i parę innych) zaczął ciąć, choć po każdorazowym użyciu ubijałem apki za pomocą systemowego "odkurzacza" Do ustawień ciężko się przyzwyczaić, nakładka dosyć cięzka, wiele śmieciowych apek od szajsunga, a sporo z nich siedzi w autostarcie urządzeina. z tym edg'owym ekranem to też jakaś chała jedynie jakośc wyświetlacza jest zajebista. Niedziałający w polsce samsungowy asystent. Ech. Pojechali po bandzie jak ch*j ! I to ku***two kosztuje ok 3,5K naszych polskich złotych......
PS. Apki foto nie testowałem więc tu się nie wypowiem.

2018-03-01T21:49:15+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

roki76 wrote:(...)ku***(...)

Image
Image
Image
Image

2018-03-03T17:59:40+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Jakiś miesiąc temu stałem się posiadaczem Samsunga Galaxy A5 2017, wspaniały telefon ot tyle, nie jest taki duży jak poprzednik i działa idealnie.

2018-03-03T19:06:39+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Powiem tak: ja nie mam problemu i jestem zachwycony Galaxy z zakrzywionymi ekranami.
Tylko, że ja na dzień dobry kupiłem sobie firmowe plecki od Samsunga, które zwiększają odległość palców od ekranu - przez co nie mam problemu z dotykaniem na bokach. Na temat S8 i S9 się nie wypowiem, bo tylko przez krótką chwilę miałem S8 w ręku :)

2020-01-28T23:52:45+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Dawno nic nie pisałem na temat Samsunga...
... nadal posiadam telefon S7 Edge.

Od jakiegoś czasu przymierzałem się, żeby korzystać z WiFi Calling - czyli dzwonienie / SMSowanie odbywa się NIE za pośrednictwem nadajnika operatora GSM, a routera WiFi - czyli router WiFi staje się naszym prywatnym, domowym nadajnikiem GSM z dużym zasięgiem (chyba, że nieumiejętnie skonfigurowaliśmy router).

Wszystko ładnie pięknie... ale mam ofertę na kartę w PLAY i nie mogłem włączyć tej usługi.
Dzisiaj wszedłem sobie na:
https://www.play.pl/uslugi/wifi-calling/

Z ciekawości spróbowałem odszukać moją taryfę na kartę... i WOW... okazało się, że już usługa jest wspierana - do niedawna była dostępna wyłącznie na numerach z abonamentem.
Wysłałem SMS o treści START na numer 282...
... i dowiedziałem się, że usługa została aktywowana... HURRRA!

Ciesząc się, że zaoszczędzę baterię (wyłączenie nasłuchu nadajników GSM poprzez włączenie trybu samolotowego pozwala zaoszczędzić % baterii) zacząłem szukać opcji do włączenia WiFi Calling i dostałem CIOS...

... pomimo, że mój S7 Edge wspiera WiFi Calling nigdzie nie mogłem znaleźć opcji pozwalającej mi go włączyć.
Przekopałem pół internetu - generalnie Androidy 8 mają tę opcję w Ustawieniach -> Połączenie.
Samsung przerzucił to ustawienie do aplikacji Telefon -> Trzy kropki -> Ustawienia -> Połącz. przez sieć Wi-Fi.

Image

I ja tej opcji nie miałem... doszedłem tak daleko w szukaniu, że nawet wszedłem w menu wyłączone (ukryte przed użytkownikiem) przez Samsunga, a które Android 8 ma domyślnie - w którym pozwala włączyć Wi-Fi Calling - zmiana suwaczka nic dawała.

Okazało się, że mój telefon miał region CSC: AUT - a ten region nie wspiera polskiego Wi-Fi Calling (nie wiem czy w ogóle jakiś wspiera).
Aby rozwiązać problem - musiałem wgrać region CSC: XEO (XEO = POLSKA).

Piszę o tym, bo w sieci nikt wprost nie napisał, że zmiana regionu AUT na XEO odkryje ukrytą opcję...
... jeszcze się denerwowałem, bo zmiana regionu w Samsung Galaxy to często cyrk...
... np. jest firmware multi-regionalne z różnymi kodami CSC i było zawsze problemem ustawić XEO.

Na szczęście misja zakończyła się sukcesem i mogę się cieszyć Wi-Fi Calling :tuptup1:

Pozostaje mi tylko znaleźć aplikację, która automatycznie włączy tryb samolotowy, gdy zostanę podłączony do mojej domowej sieci Wi-Fi - znacie sprawdzoną apkę do takiej automatyzacji?

Jak są pytania, to zadawać!

2020-01-29T07:12:19+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

To kiedy mogę zadzwonić? :-P

2020-01-29T16:46:16+01:00

Re: Samsung Galaxy - temat ogólny

Elmek13 wrote:To kiedy mogę zadzwonić? :-P

Dam znać!

2020-04-17T20:15:43+01:00

Re: Witam

Rafal79 wrote:Pisanie na telefonie jest do bani

Kup statek pokroju Samsung Galaxy S7 Edge lub wyższy i poczujesz co to wygoda.

Return to Android