Historia amigowej prasy komputerowej w Polsce

Tu sóm ksiónżki i takie rzeczy do czytania

Historia amigowej prasy komputerowej w Polsce

Post IP: rejestrowane!

Polska prasa komputerowa jest tak stara jak komputery Amiga, obie te rzeczy zadebiutowały na rynku w 1985r. Oczywiście w latach 80-tych nie było mowy o wyspecjalizowanej gazecie poświęconej naszemu komputerowi. Niewielki rodzimy rynek był zdominowany przez komputery marki Atari, z pewnym udziałem ZX Spectrum, niewielką domieszką Commodore i śladowymi ilościami Amstrada. Wszystkie maszyny firm o których wspomniałem były rzecz jasna 8-bitowe inne komputery w tym Amiga, stanowiły jakieś nieistotne promile. Jeszcze w lutym 1989r w numerze specjalnym dla początkujących Bajtka, autor tekstu prezentującego najpopularniejsze komputery pisał o Amidze przewrotnie „Na naszej liście znalazła się powodu dużej popularności wśród polskich użytkowników (choć popularność ta polega zwykle na tym, że… chciałoby się ją mieć)”. W okresie PRLu Amiga, w przeciwieństwie do ST (który np. w miesięczniku Komputer dorobił się swego stałego działu „STragan”) w zasadzie była niezauważana przez periodyki. Najpopularniejszy i najstarszy magazyn na rynku Bajtek, pełną recenzję „przyjaciółki” zamieścił dopiero w numerze 11/89 za sprawą tekstu „Dostałem Amigę” autorstwa Marcina Bójko. Celujący w bardziej zaawansowanego odbiorcę i z natury bardziej otwarty na 16-bitowce Komputer uczynił to dopiero w kwietniu 1990r za sprawą Dominika Stojewskiego. Strony z artykułem były opatrzone notką „Przebój roku?”. Faktycznie redakcja Komputera już wtedy mogła takie pytanie śmiało zadawać, tym bardziej że w tym samym numerze zamieszczono relację z plebiscytu na najlepsze produkty roku 1989 niemieckiego miesięcznika Chip. Tym razem to już nie Atari ST, a właśnie Amiga została uznana najlepszym komputerem domowym. W przeżywającej zmiany ustrojowe Polsce, społeczeństwo bardzo szybko starało się osiągnąć zachodni status, szczególnie w zakresie elektroniki użytkowej. Ludzie nie tylko zamieniali wysłużone radzieckie „Rubiny” na japoński sprzęt tv – video, ale też i masowo się „komputeryzowali”. W każdym handlującym elektroniką sklepie za rogiem można było kupić komputer domowy, były to w zdecydowanej większości maszynki firmy Commodore (C64, bądź Amiga). Atari dosyć szybko stracił pozycję lidera na rzecz produktów z pod znaku C=, których zrobiło się już na tyle dużo że można było myśleć o czasopismach ukierunkowanych wyłącznie na tę markę.

Dalsza część artykułu znajduje się na: http://www.amigaone.pl/?p=672
Amiga trwa i trwa mać!
Shoonay Poland (pl) Male
Chadziaj leśny

Last Visit: 02 Apr 2015, 16:20
Online: 139d 20h 31m 34s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 699
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

• Similar topics
    Replies
    Views