Polski

Czy teleportacja będzie zabijać?

Parapsychologia, teorie konspiracyjne, tajemnice duchów, ufo i umiejętności lub zjawiska, których istnienie nie zostało potwierdzone eksperymentem naukowym i których istnienie wydaje się sprzeczne z panującymi obecnie teoriami naukowymi.
xandra

Czy Twoja postać materialna, czyli ciało, wątroba, nerki, głowa, a także mózg — a wraz z nim wszystkie myśli i wszystkie wspomnienia są wystarczające, aby nazwać Ciebie Tobą? Wizualizacja ciekawego eksperymentu myślowego.

Fajnie to było wyjaśnione w książce (powstał też film na jej podstawie) Michela Crightona Linia czasu. Nie wdając się w szczegóły autor jasno wyjaśnił, że do przenoszenia się w tym wypadku w czasie wystarczy sama informacja, aby odtworzyć żywy organizm ze wszystkimi wspomnieniami. Jednak aby nie istniały dwie identyczne istoty tę pierwszą trzeba, no cóż, po prostu zdezintegrować.
Page 1 of 1 1 https://forum.thecompany.pl/paranormalne/czy-teleportacja-bedzie-zabijac-t7291.html
2022-08-17T18:26:53+01:00

Czy Twoja postać materialna, czyli ciało, wątroba, nerki, głowa, a także mózg — a wraz z nim wszystkie myśli i wszystkie wspomnienia są wystarczające, aby nazwać Ciebie Tobą? Wizualizacja ciekawego eksperymentu myślowego.

Fajnie to było wyjaśnione w książce (powstał też film na jej podstawie) Michela Crightona Linia czasu. Nie wdając się w szczegóły autor jasno wyjaśnił, że do przenoszenia się w tym wypadku w czasie wystarczy sama informacja, aby odtworzyć żywy organizm ze wszystkimi wspomnieniami. Jednak aby nie istniały dwie identyczne istoty tę pierwszą trzeba, no cóż, po prostu zdezintegrować.

2022-08-17T22:20:12+01:00

Re: Czy teleportacja będzie zabijać?

To w sumie bardziej pod formę klonowania podchodzi to wyjaśnienie? :mysli:

A co do teleportacji to najbardziej kojarzy mi się ona z genialnym remakiem The Fly z lat 80. :D

2022-08-18T22:57:04+01:00

Czy to nie Stanisław Lem żartobliwie napisał też o tym problemie, gdzie przez błąd zrobiono kopię tej samej osoby i był potem problem z jej/ich majątkiem. Chyba urzędy pocztowe zajmowały się (u Lema) teleportacją?

2022-08-19T18:59:26+01:00

Jest taka książka Gwiazdy Moim Przeznaczeniem, która porusza temat teleportacji jako zdolności ewolucyjnej każdego człowieka do przenoszenia się pod wpływem emocji w miejsce które dokładnie zna :)

2022-08-21T13:53:41+01:00

Kojarzę, "wynalazca" teleportował się pod wpływem stresu, zdajsie w czasie pożaru, a potem wielu zginęło próbując :killer:

2022-08-21T14:46:09+01:00

xandra wrote:Kojarzę, "wynalazca" teleportował się pod wpływem stresu, zdajsie w czasie pożaru, a potem wielu zginęło próbując

Tak :) Sama książka była taką ciekawą odyseją głównego bohatera z kilkoma twistami fabularnymi i z troszkę wieloznacznym zakończeniem nie wskazanym wprost, przynajmniej ja tak je odczytałem.

2022-11-23T08:51:15+01:00

"Nie wdając się w szczegóły autor jasno wyjaśnił, że do przenoszenia się w tym wypadku w czasie wystarczy sama informacja, aby odtworzyć żywy organizm ze wszystkimi wspomnieniami. Jednak aby nie istniały dwie identyczne istoty tę pierwszą trzeba, no cóż, po prostu zdezintegrować"
Niech sobie wyjaśnia. A dla mnie i tak JA to moje ciało, w szczególności mózg i informacje w NIM zapisane. Więc ten wariant nie oznaczałby dla mnie żadnej teleportacji, tylko stworzenie mojej kopii, po czym uśmiercenie MNIE. Co z tego, że moja kopia będzie sobie żyć gdzieś daleko, skoro ja będę martwy? Prawdziwą teleportacją, a nie klonowaniem byłoby dla mnie raczej coś w stylu otwierania portali - niektórzy naukowcy gdybają na temat wormhole'i itd. - oczywiście, jak wyżej, jest to gdybanie, ale jeśli kiedyś uda się to osiągnąć, to byłoby to prawdziwe "magiczne przemieszczanie się", a nie tworzenie kopii.

A co do "Gwiazdy moim przeznaczeniem" czytałem, niezbyt podobało mi się - nie tyle ze względu na teleportację, co kompletnie absurdalną dla mnie motywację głównego "bohatera".

2022-11-23T13:58:54+01:00

Przemieszczanie się z pomocą teleportacji byłoby też problematyczne z uwagi na to, że Ziemia porusza się w przestrzeni kosmicznej po kształcie przypominającym "sprężynę" za lecącym w stronę wielkiego atraktora słońcem i po takim przeniesieniu się mogłoby się okazać że zjawiliśmy się w pustce bez powietrza z temperaturą minus 270 stopni Celsjusza wokół, chyba że teleportacja uwzględniałaby grawitację ziemską.

Co do motywacji głównego bohatera powieści Gwiazdy moim przeznaczeniem to zemsta czy miłość do złej ukochanej bywa niekiedy oceniana jako słaba motywacja a czasem jako motywacja usprawiedliwiona, ale skoro heros tej opowieści dopuszczał się zgwałcenia na innych bohaterkach to nie oczekiwałbym po nim motywacji zmierzającej do ratowania świata w imię powszechnego dobra i spokoju społecznego.

O książce wspomniałem tylko jako o motywie teleportacji nie pod kątem jej fabuły czy motywacji bohaterów.

Motyw teleportacji nie do końca udanej zgodnie z planem występował również w filmie Mucha. :hmm:

2022-11-23T17:55:57+01:00

Ale problem w tym, że motywacja bohatera "Gwiazd" nie jest dla mnie niemoralna. Jest absurdalna. "Kiedy byłem w potrzebie, statek kosmiczny przeleciał obok mnie i mi nie pomógł. Nie zaszkodził mi w żaden sposób, po prostu obojętnie minął... Więc teraz całą moją dalszą egzystencję poświęcę zemście na właścicielu tego statku! Poświęcę moralność, pieniądze, talenty, miłość, przyjaźń, wolność, przyjemności, wszystko podporządkuję wyłącznie tej misji!". To jest dla mnie podejście tak abstrakcyjne, że nie mogłem się utożsamić z bohaterem w najmniejszym stopniu. Mogę się utożsamiać z bohaterem, który zachowuje się niemoralnie na zasadzie "uważam, ze to jest złe, ale rozumiem, czemu tak postępuje - jakbym był w jego sytuacji może bym tak nie postąpił, ale przynajmniej by mnie nie kusiło". Natomiast tutaj...
"O książce wspomniałem tylko jako o motywie teleportacji nie pod kątem jej fabuły czy motywacji bohaterów"
Jasne, wiem, że offtopuję ;)

2022-11-23T19:27:12+01:00

Adeptus wrote:Ale problem w tym, że motywacja bohatera "Gwiazd" nie jest dla mnie niemoralna. Jest absurdalna. "Kiedy byłem w potrzebie, statek kosmiczny przeleciał obok mnie i mi nie pomógł. Nie zaszkodził mi w żaden sposób, po prostu obojętnie minął... Więc teraz całą moją dalszą egzystencję poświęcę zemście na właścicielu tego statku! Poświęcę moralność, pieniądze, talenty, miłość, przyjaźń, wolność, przyjemności, wszystko podporządkuję wyłącznie tej misji!"

Szanuję Twoje zdanie i je rozumiem, natomiast ja to zrozumiałem w ten sposób, że człowiek jest w zimnej przestrzeni kosmicznej, samotny głodny i chyba brudny delikatnie mówiąc i nagle pojawia się nadzieja w postaci nadlatującego statku kosmicznego, który ignoruje jego obecność i nie udziela mu pomocy co może w takich warunkach spowodować poczucie wielkiej krzywdy i chęć zemsty. ;) Ja książkę traktowałem jako pewną ciekawostkę bo interesował mnie finał - który odebrałem jako decyzję bohatera o staniu się "skopcem" czyli formą życia bez odczuwania świata zewnętrznego i stąd jego "skoki" do gwiazd gdzie za każdym razem widział, że życie na ziemi znacznie zmieniło się w czasie. :-)

2022-11-24T09:51:39+01:00

Dalej jest to dla mnie dziwaczne, ale dziękuję za odpowiedź.

Return to Paranormalne