Aż do 2004r NASA przeprowadzała swoje obliczenia na Amigach

Lubisz sobie podyskutować? Jeśli tak to znalazłeś/aś odpowiednie miejsce.

Aż do 2004r NASA przeprowadzała swoje obliczenia na Amigach

Post IP: rejestrowane!

Pracownicy NASA uznali, że ta niezawodna, szybka - jak na swoje czasy - maszyna i jej prosty system nadają się do przeprowadzenia na nich obliczeń potrzebnych do obsługi lotów. Przez ponad dwanaście lat używano ich w Cape Canaveral's Hanger AE jako maszyny obliczeniowe przy wszystkich lotach rakiet, łącznie z promem kosmicznym. Zbierały dane telemetryczne, skalowały je stosując różne współczynniki (aż do wielomianu piątego stopnia) i przekazywały je w czasie rzeczywistym na ekrany inżynierów obsługujących loty.

Image

Co ciekawe, pierwszym wyborem były Macintoshe. Ale kiedy NASA poprosiła Apple o jego dokumentację, by dokładnie zrozumieć, jak one działają i móc ingerować w ich układ, firma z Cupertino odpowiedziała im, że... Macintosh to system zamknięty i nic z tego nie wyszło. Commodore okazało się znacznie bardziej chętne do współpracy i przysłało im stos dokumentów wysoki na ponad metr :)

Siedem Amig odpowiadało za system wsparcia, sześć za przekazywanie danych do innych centrów kosmicznych i sześć za rozwój sprzętu i oprogramowania. Według źródeł były to Amigi 2000, 2500 i 4000. Pracowały na Workbenchach 3.1 i 2.1.

Inżynierowie chwalili Amigi za szybkość (czasem obsługiwały kilka lotów naraz!), łatwość w przebudowie sprzętu i relatywnie tani koszt zakupu. Te niskie koszty sprawiały, że dyrektorzy NASA patrzyli na Amigi z niepokojem. Naciskali na zakup czegoś droższego (np. Windows 95 i NT), bo nie wierzyli, że za tak małe pieniądze można nabyć wystarczająco dobry sprzęt :)

NASA stosowała Przyjaciółki także w centrum telewizyjnym, używając sławnego programu Video Toaster. Dodawano w nim grafiki (np. zegar odliczania).

Tu pełny tekst ze źródłami: http://www.wykop.pl/ramka/4510109/az-do ... a-amigach/ :-)
Xandra Poland (pl) Female
User level 2

Last Visit: 08 May 2019, 05:31
Online: 11d 7h 18m 44s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 357
Chorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży Torpeda

Re: Aż do 2004r NASA przeprowadzała swoje obliczenia na Amig

O tej aukcji już gdzieś słyszałem, zapewne na jakimś kanale na Facebuczku. Nie wiem jak tam Amiga radziła sobie z programami, bo moja praktyka kończyła się na użytkowaniu kopierów, Deluxe Paint, czy edukacji z dyskietek TSS np. Wiecie co mnie wkurzało w Amidze? Zapis stanu swej pracy, bądź spędzonych godzin nad grą. Dość często było tak, że po kilku godzinach walki chciało się zapisać efekty swoich postępów. Korzystając ze zwykłej stacji dyskietek można było dostać zawału, gdy nagle się okazywało, że dyskietka miała błąd zapisu, itp. Człowiek sobie radził nagrywając podwójnie. Szkoda, że w czasach kiedy Amiga była tak popularna była też tak cholernie droga, bo może i ja z niewielkich, ale jednak oszczędności zakupiłbym dysk zewnętrzny. Choć jak wiadomo do Amigi 500+ było to co najmniej problematyczne jego podłączenie. Na szczęście nie zutylizowałem jej i zawsze mogę się znowu nacieszyć cykaniem stacyjki... :D
Amiga: 500/500+/1200 i wiele innych... ;)
santa13 Poland (pl) Male
User level 11

Last Visit: Today, 00:16
Online: 132d 11h 20m 41s
Lamps demolished: 15193 (+11417)
Reputation point: 1021
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Cóż, nigdy nie miałam A500, od razu A1200 z Apollo 040/40, 32MB RAM, HDD, CD, ScanDoubler i monitor od PC :P Nauczyłam się programować w Amosie, bawiłam się Brilliance i Cinemą4d. Za szybkie toto nie było. Nauczyłam się też trochę C, ale jakoś przy wskaźnikach jakoś wysiadłam ;) Żałuję, że się jej kiedyś pozbyłam, bo niestety po jakimś czasie padł oscylator z dopałki (a konkretnie nóżka się urwała) i przesiadłam się na PC... Mówi się trudno, zostają mi emulatory :dry:
Xandra Poland (pl) Female
User level 2

Last Visit: 08 May 2019, 05:31
Online: 11d 7h 18m 44s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 357
Chorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży Torpeda

santa13 wrote:O tej aukcji już gdzieś słyszałem, zapewne na jakimś kanale na Facebuczku.

:zniesmaczony:

No wiesz co...
post59777.html?hilit=nasa#p59777
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Last Visit: Yesterday, 22:00
Online: 318d 2h 58m 30s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

@Anthrox
Właśnie chciałem pisać że zapewne tu na forum o tym czytał :P
Poradniki - Nowa odsłona!
WinUAE

Image
chrumcio Poland (pl) Male
Chrumcio

Last Visit: Yesterday, 23:39
Online: 87d 1h 37m 35s
Highscores: 1
Lamps demolished: 144 (+259)
Reputation point: 850
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

A faktycznie jest:
post59777.html?hilit=NASA#p59777
ale na tych grupach FB co chwilę przewijają się te same "nowinki" :D
Amiga: 500/500+/1200 i wiele innych... ;)
santa13 Poland (pl) Male
User level 11

Last Visit: Today, 00:16
Online: 132d 11h 20m 41s
Lamps demolished: 15193 (+11417)
Reputation point: 1021
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Return to Pogaduszki wszelakie