Polski

Abandonware i wygasanie praw autorskich w obliczu prawa

Lubisz sobie podyskutować? Jeśli tak to znalazłeś/aś odpowiednie miejsce.
scorpeus Pewnie temu ze prawa autorskie wygasaja bodajze po 15 latach a nie po 10 stad i Napalmu nie ma albo tez mial problem z przerobieniem go. Przeciez do Wasted Dreams zamiescil tylko plik ktory wykorzystuje do instalacji plyte cd z gra a nie pelna gre. Dziwne ze Trauma 0 jest w calosci. Capital Punishment - z tym tez wydygal no i nie ma Strangersow :/ Page 1 of 2 2 https://forum.thecompany.pl/pogaduszki/abandonware-wygasanie-praw-autorskich-obliczu-prawa-t562.html
2010-09-11T21:25:35+01:00
Pewnie temu ze prawa autorskie wygasaja bodajze po 15 latach a nie po 10 stad i Napalmu nie ma albo tez mial problem z przerobieniem go. Przeciez do Wasted Dreams zamiescil tylko plik ktory wykorzystuje do instalacji plyte cd z gra a nie pelna gre. Dziwne ze Trauma 0 jest w calosci. Capital Punishment - z tym tez wydygal no i nie ma Strangersow :/

2010-09-11T21:44:15+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

scorpeus wrote:Pewnie temu ze prawa autorskie wygasaja bodajze po 15 latach
Z tego co się orientuję nie ma czegoś takiego jak wygasanie/porzucenie praw autorskich.
Podobnie abandonware to tylko taka bardzo poważna nazwa na zwykłe piractwo którą się zasłaniają serwisy, a która w świetle prawa absolutnie nic nie znaczy (i nie istnieje).
Dopóki producent żyje, wspiera oprogramowanie czy wydaje kontynuacje - nielegalnym jest jego piracenie (nie żeby mnie to obchodziło :-E )
Inna sprawa, że taki Napalm, Wasted Dreams czy inne ani nie mają kontynuacji ani wsparcia, ani też pewno mało kogo obchodzi czy jakaś tam gierka na amisie co sprzedała się w paru tysiącach (wariant mocno optymistyczny ;)) egzemplarzy jest piracona przez garstkę ludzi... no ale nie wygasną dopóki żyje ostatni człowiek odpowiedzialny za te produkcje.
Idę o zakład że gdyby tylko ktoś przerobił jedną z powyższych produkcji na takiego iPhona i sprzedawał komercyjnie pozwy posypały by się jak z rękawa...

EDIT
Tu były ciekawe dyskusje na ten temat:
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f= ... reply_4554
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f= ... reply_2335

2010-09-11T22:02:00+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Ogolnie to jakos kojarze ze kiedys gry sie stawaly abandonware po 15 latach i byla na to nawet jakas ustawa ze po 15 latach tworca moze bez oplat udostepnic caly kod gry nieodplatnie.

Abandonware - oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu. Określenie „abandonware” nie jest używane w odniesieniu do starszych wersji danego oprogramowania, które już nie są sprzedawane i wspierane, o ile producent nadal wspiera i sprzedaje oprogramowanie, które stanowi kontynuację tych wersji.

Ponieważ wiele z tych programów, a szczególnie gier, nadal jest chętnie używanych, powstały w Internecie miejsca pozwalające je uzyskać. W stosunku do prawa większości państw jest to nielegalne, ponieważ jeszcze żaden program komputerowy nie jest tak stary, żeby wygasły jego majątkowe prawa autorskie[1]. Jednak ponieważ część firm już nie istnieje, a innym nie zależy na ochronie praw do tych konkretnych programów, to administratorzy takich serwerów mogą się spodziewać, że nie będą ścigani.

-- 11 Wrz 2010, 23:02 --

No to sie nieco pomylilem z tymi latami :P Tu jest wersja po ingliszu ale pewnie sporo z was zakuma. Nie chce mi sie tlumaczyc chyba ze zaplacicie mi 30zl od strony :P

Copyright expiration
Main article: List of countries' copyright length

Once the copyright on a piece of software has expired, it automatically falls into public domain. Such software can be legally distributed without restrictions. However, due to the length of copyright terms in most countries, this has yet to happen for most software. All countries that observe the Berne Convention enforce copyright ownership for at least 50 years after publication or the author's death. However, individual countries may choose to enforce copyrights for longer periods. In the United States, copyright durations are determined based on authorship. For most published works, the duration is 70 years after the author's death. However, for anonymous works, works published under a pseudonym or works made for hire, the duration is 120 years after publication. In France, copyright durations are 70 years after the relevant date (date of author's death or publication) for either classes.

However, because of the length of copyright enforcement in most countries, it is likely that by the time a piece of software defaults to public domain, it will have long become obsolete, irrelevant, or incompatible with any existing hardware. Additionally, due to the relatively short commercial, as well as physical, lifespans of most digital media, it is entirely possible that by the time the copyright expires for a piece of software, it will no longer exist in any form.

2010-09-11T22:05:34+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

scorpeus wrote:Ogolnie to jakos kojarze ze kiedys gry sie stawaly abandonware po 15 latach
Wiem, też pamiętam ten mit, pod koniec lat 90tych chyba się tak mówiło, kiedy emulatory zacząły królować a ROMki na CD sobie niektóre magazyny rozpowszechniały.
Tylko że abandonware prawnie nie istnieje.

scorpeus wrote:i byla na to nawet jakas ustawa ze po 15 latach tworca moze bez oplat udostepnic caly kod gry nieodplatnie.
Ustawa która POZWALA twórcy udostępniać kod? ;)
Przecież twórca może udostępnić kiedy chce, nawet w dzień po wydaniu swojej gry, więc jaki sens miałaby taka ustawa? ;)
ID udostępniło kod Dooma gdzieś po 5 latach, Quake nawet szybciej, jakieś 3.
To czy autorzy udostępnią zależy tylko i wyłącznie od ich dobrej woli, nikt ani nic nie ma prawa ich do tego zmusić.

Innymi słowy zapewniam Cię że nie znajdziesz nic oficjalnie NIGDZIE o abandonware czy wygasaniu gier.
Wiem że tak się mówiło tu i tam od zawsze. Ale tylko po to żeby pod pretekstem przestrzegania prawa rozpowszechniać stare gry.

W sprawie gier jedyna ustawa która weszła to ta o ochronie praw autorskich z początku lat 90tych, i nie ma w niej nic o wygasaniu.
Co do praw autorskich ogólnie, możemy przeczytać:
Autorskie prawa osobiste chronią prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska (art. 16 Ustawy). Prawo to nigdy nie wygasa i jest niezbywalne - nie można się go zrzec, ani przenieść na inną osobę. Do osobistych praw autorskich należy także prawo do nienaruszalności treści i formy utworu, zakazujące wprowadzania zmian, zniekształceń, przeinaczeń oraz prawo do decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności. W ramach ochrony dóbr osobistych autor ma prawo do przedstawiania utworu pod pseudonimem lub anonimowo.

2010-09-11T22:30:53+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

scorpeus wrote:Once the copyright on a piece of software has expired, it automatically falls into public domain. Such software can be legally distributed without restrictions. However, due to the length of copyright terms in most countries, this has yet to happen for most software. All countries that observe the Berne Convention enforce copyright ownership for at least 50 years after publication or the author's death.
No właśnie, 50 lat po śmierci autora, więc to nie prawo wygasa tylko autor :-E (czarny humor FTW! :-E )
Tylko, no właśnie, jak to jest u nas, ktoś coś zna? Jak już mówiłem z tego co się orientuję nie ma na temat wygasania ŻADNEJ wzmianki więc w świetle prawo "wygasanie" nie istnieje.

(Ale najśmieszniejszy jest dopisek że "to się jeszcze nie przydarzyło" więc nikt nie wie co się stanie jak umrze jakiś twórca gry komputerowej a po 50 latach jego gra będzie już darmowa, LOL)

2010-09-11T22:59:19+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Ja nigdy nie zrozumiem takiej idei, to jak pies ogrodnika. Nie mam już z gry profitu bo jest z lat '90 czy tam z dawno wymarłej konsoli to ty też nie zagrasz, bo to nielegalne.

Ktoś napisze, to kup se na allegro czy innym ebay'u. No spoko, ale w ten sposób też nie wspieram finansowo wydawyc/autora, więc gdzie tu legalność?

Przy czym to dotyczy tylko gier, żeby ktoś nie wywalił zaraz z muzyką czy filmem.

2010-09-15T10:14:48+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Zaskoczyliście mnie tym, że abandonware nie istnieje. Ciekawa sprawa, wcześniej myślałem, że teoria 15 lat jest prawdziwa. Teraz dopiero jednak pomyślałem, że faktycznie byłoby to głupie, że napiszesz program i nagle po 15 latach tracisz do niego prawa autorskie (interpretując to dość lekko - przestajesz być jego autorem). Jest to troche nie logiczne. Interesujące jest to jak autorem jest jakaś większa firma. Wtedy prawa autorskie obowiązują do końca działalności firmy, czy do śmierci ostatniego z członków zespołu pracującego nad projektem? :)

2010-09-15T10:52:08+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Sebiu wrote:[...] abandonware nie istnieje.
To tylko taka fajna wymówka, takie usprawiedliwienie żeby jakiś nazbyt prawo-bojny człowieczek nie chodził z duszą na ramieniu myśląc że coś ukradł.
Coś jak te kretyńskie pytania na stronkach porno o pełnoletność... one nie mają nic udwodnić, jedynie "usprawiedliwiają" właściciela serwera - bo zapytał, nie? :-E

Sebiu wrote:Interesujące jest to jak autorem jest jakaś większa firma. Wtedy prawa autorskie obowiązują do końca działalności firmy, czy do śmierci ostatniego z członków zespołu pracującego nad projektem? :)
Trudno powiedzieć, jak widać w cytacie wyżej, taka sytuacja jeszcze się nie zdarzyła w przypadku pojedyńczej osoby, ale firma to co innego, bardzo mało prawdopodobne jest żeby nagle wszyscy jej właściciele wymarli i nie przekazali pałeczki dalej.
Normą są za to firmy tworzone tylko po to żeby skupiać patenty z których potem żyją pozywając innych, czy w naszym giercowym światku - molochy pokroju Electronic Arts czy Activision które wykupują mniejszych deweloperów, zyskując w ten sposób prawa do ich produktów.

2010-09-16T21:41:45+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Wujku Shoonay, to jak rozwiązać sprawę starych gier? Usunąć je całkowicie z sieci?

2010-09-16T21:53:36+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Ci zaraz usune cosik ja mysle :> Stare gry mi tu z sieci bedzie usuwac patrzcie go :> Moze starego trepa usunac co? :P Stare gry maja zostac w sieci i basta jakby mialy zniknac to trzeba by rozwiazac stronke the company :P Wiec bez durnych pytan :)

2010-09-17T06:22:06+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

bebokus wrote:Wujku Shoonay, to jak rozwiązać sprawę starych gier? Usunąć je całkowicie z sieci?
Ja tylko przedstawiłem jak to wygląda z perspektywy prawa, które samo jest niezdecydowane i nieokreślone.
To czy gry mogą być dostępne darmo, oficjalnie czy nie, zależy od ich twórców - a że wiekszość ma to gdzieś i ani nie supportują ich ani nie obchodzi ich czy ludzie je ściągają... to niech tutaj jest jak jest, poprostu. ;)

2010-09-17T10:10:20+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Bo to jest tako jak widza ze gra juz stara ze nikt nie kupuje to olewaja i sobie robcie co chcecie ale jak za pare lat ludzie sobie przypomna zaczna szukac i grzebac w sieci by ja znalezc i znow pograc to raptem niektorzy sie budza i krzycza ze zaplaccie nam bo to nasz kawalek softu. Po prostu piepszone weszenie pieniadza przy kazdej lepszej okazji. Zalosne to jest i takich tworcow sie powinno tepic a ich gry powinny byc za darmola bez zadnych konsekwencji. Albo sprawa glosna teraz jesli chodzi o DLC. Przeciez taka Mafia 2 to po prostu okrojona gra na ktorej teraz dodatkowo tworcy chca zarobic. No bo co tak szybko po premierze napisali DLC Jimmy's Vendetta? A jeszcze zeby bylo smieszniej na ps3 exclusive jest w postaci DLC Jimmy's Betrayal ktory jest prequelem wyzej wspomnianego DLC. Poza tym mial byc ponoc tryb multi i free ride ktore tez sprzedadza podwojnie jako DLC. A potem wielkie zdziwienie ze ludzie nie kupuja oryginalow ze piractwo sie szerzy. A o tym ze chca zarobic podwojnie albo i potrojnie na graczach to juz nikt oficjalnie nie mowi. Ze sa pieprzonymi zdziercami ktorzy wyczaili zyle zlota w branzy rozrywki elektronicznej. Kiedys za czasow panowania Amigi na rynku gier tworcy tacy nie byli !!!

2010-09-17T10:48:22+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Cóż, apetyt rośnie w miarę jedzenia, kiedyś ludzie nawet nie wiedzieli że mogą sprzedawać swoje małe gierki milionom ludzi na świecie, nie było internetu, teraz przemysł urósł do gigantycznych rozmiarów a produkcja gry kosztuje miliony dolców.

Dlatego mnie to od dawna już wali czy jestem legalny czy nie, świata nie zmienię bo wszyscy tak robią.
Swoich ulubionych artystów wspieram, natomiast gry/filmy/muzykę którą ściagnę a nie spodoba mi się kasuję i nie ma dowodów. :haha:
Niech się cieszą że nie pozywam ich za zmarnowanie x-minut mojego cennego życia na ich crapy. :-E

2010-09-17T14:57:44+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

@scorpeus:
To co napisałeś tyczy się nie tylko gier,ale i softu i sprzętu,a konkretnie patentów do tychże.Ileż to było halo bo ktoś się obudził po iluś tam latach,że patent należy do niego,vide wibracje do pada DualShock 3.Ile było huku żeby Sony zapłaciło za wykorzystanie patentu firmie Immersion,a wibracje były przeciez obecne już w padach od PSX :/

@Shoonay:
To musiałby być zbiorowy pozew :-E

2010-09-17T20:49:54+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

No tak w padach od PSX byly wibracje starczy przypomniec sobie walke z jednym z bossow w MGS ale technologia uzyta w nich nie nazywala sie dual shock i wogole nikt nie wiedzial co to skad sie wzielo itd a o tym ze Sony musialo komus placic za to to pierwszo slysze ale moze i tak bylo. My point was glownie odnosnie DLC czyli kawalkow softu za ktore nie powinnismy placic tak samo za rimejki, patche itp rzeczy a coraz czesciej wlasnie za takie rzeczy zadaja od graczy oplat. Ale np na takiej konsolce PSP ktora na rynku juz smiga sporo lat to za nic sie nie placi mimo ze sie sciaga dlc łatki itp rzeczy to wszystko jest bezplatne ba nawet exclusive content do Wipeouta jest bezplatny. Czemu wiec od posiadaczy PC i innych konsola zada sie oplat za to samo? Totalna dyskryminacja i rzadza pieniadza :/

2010-09-17T21:21:22+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Tu masz rację dyskryminacja bo deweloperzy nie słuchają nas graczy i zwłaszcza żądza pieniądza :(

2010-09-17T21:27:38+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Zależy kto. Taki Blizzard zawsze słucha... ale generalnie uważam że wszyscy zwracają uwagę na to co się pisze o ich produktach na forach itp, ale kwestia kasy to zupełnie co innego. Każdy chce zarobić, nie? A jeśli jeszcze można sprzedać kilka razy to samo tym samym ludziom... ;)

2010-09-17T21:43:42+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Jeden z nielicznych wyjątków niestety byleby sprzedać to co mają w zanadrzu ;)
ale są chlubne wyjątki np seria God of War na PS2 ! Reedycja w HD na PS3 to wyciągacz kasy niestety
podciągnięcie do HD to pomyłka powinni zostawić wsteczną kompatybilność z PS2 !! ale to całe Sony :(

2010-09-17T21:54:58+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

He, a Nintendo jeszcze gorsze - miliardy gierek z Marianem, Kirbym i paroma swoimi flagowymi postaciami, i konsola Łii która jest technologicznie zacofana o dobre 8 lat... a wszystko sprzedaje się na świecie jak ciepłe bułeczki!
Wszystko to z prostego powodu - ludzie nie lubią drastycznych zmian, czy to w rozgrywce (dlatego wychodzą kolejne klony-klonów FPSów) czy w grafice (przejście z 2D na 3D np).
Wydaje mi się że to kwestia wieku, za młodu byliśmy małymi odkrywcami, przecieralismy szlaki, a teraz co? Tylko nam Amigowe gry które już znamy w głowie, i od czasu do czasu jak jakaś fajoska gra na coś współczesnego wyjdzie. Oczywiście, są tacy co grają prawie że tylko i wyłącznie w najnowsze gry, no ale dziś wychodzą tylko kolejne klony klonów i sequele.
Wszystko już było, teraz jedynie można łączyć najróżniejsze gatunki z innymi, wracać do korzeni, przerabiać starą grafikę na nową w HD, wydawać dodatki... i dlatego własnie interes się kreci - póki jest popyt - póki będą tak sobie z nami pogrywać - fanboje i tak kupią byle szmatkę do swojej ulubionej gierki a piraci i tak spiracą ;)

W każdym razie ja nie narzekam ;)

2010-09-17T22:03:59+01:00

Re: Nowe wersje starych gier

Dobrze prawisz poloć ci !!

Return to Pogaduszki wszelakie