Cennik połączeń telefonicznych sprzed 10 lat i dłużej

Lubisz sobie podyskutować? Jeśli tak to znalazłeś/aś odpowiednie miejsce.

Cennik połączeń telefonicznych sprzed 10 lat i dłużej

Post IP: rejestrowane!

Cześć,

dzisiaj z sentymentu postanowiłem sprawdzić ile kiedyś trzeba było bulić, bo inaczej tego nie da się określić za połączenia telefoniczne, gdy internet i telefonia nie była jeszcze tak rozwinięta i nie było zażartej walki o ceny.

Archiwalne taryfy od ok. ~2003 roku można znaleźć na tej stronie:
http://www.telepolis.pl/taryfy.php
lub
http://www.telepolis.pl/taryfy,5,1,0.html

Spójrzcie na starą taryfę Telekomunikacji Polskiej SA z 2003:
tpsa-ckut-od-1-03-2003-do-1-09-2003.zip

Minuta połączenia na stacjonarne: 1.22 PLN + możliwość za "drobną" opłatą obniżki 3 wybranych numerów o 20%
Minuta połączenia na komórkowe: 3.05 PLN + j/w

Rekordowo w najlepszym czasie płaciliśmy najmniej 300 zł za stacjonarkę jak przesadziliśmy z rozmowami. Warto podkreślić, że wtedy 300 zł miały inną wartość niż teraz.
SZOK.

TP pod szyldem Orange nadal próbuje doić, bo za 49 zł (uwaga, pokazywanie numeru kosztuje dodatkowo: 3.69 zł) abonamentu za linię stacjonarną, dostajemy nielimitowane rozmowy na stacjonarne. Jeżeli chcemy dodatkowo mieć nielimitowane połączenia za połączenia na komórkowe - trzeba już niestety ponieść opłatę 0.20 gr/min.
Sami spójrzcie:
Image

Istnieje pewien myk na tańszy abonament - jeżeli w rodzinie macie osobę starszą lub niepełnosprawną, to Orange pozwala Wam powyższą opłatę zbić o 50% - wtedy już trochę lepiej się ona prezentuje.

Oferta całkiem ciekawa, po zestawieniu jej z ofertą z roku 2003.

Jeżeli jednak zobaczycie do konkurencji, to traficie na ofertę stacjonarki komórkowej
I wiecie co? Bajer.
Płacę 20 zł i mogę dzwonić na stacjonarne i komórkowe w całej Polsce bez limitu.
Powiem tyle, że rodzinka wygadała już w tym miesiącu 20h i chwali sobie.
Prezentacja numeru osoby, która do nas dzwoni w cenie abonamentu.
A co najlepsze... zachowaliśmy nasz numer stacjonarny, który posiadamy od lat '90.
Świetne rozwiązanie mając jako alternatywę likwidację całkowitą linii analogowej, a tym samym stratę numeru.

Minusy?
Teoretycznie możliwość wykonania połączeń wychodzących wyłącznie w promieniu 500m.
To jednak teoria, bo wielu szczęśliwców ma możliwość wykonywania połączeń w promieniu nawet 15-20km :)
Po przekroczeniu promieniu usłyszymy w słuchawce, że musimy zaktualizować nasze położenie inaczej połączeń wychodzących wykonać nie możemy - ale przychodzące do nas jak najbardziej odbierzemy.
Zapomnijcie też o SMS/MMS i pakiecie internetu - znajomi za SMS do Was zabulą 50 gr.
Trudno do jednak traktować jako minus... to przecież ma być abonament za stacjonarkę a nie all in one, które swoją drogą dorwiecie za niewiele większe pieniądze.

PS
Chciałem z początku rodzince sprezentować nowy telefon stacjonarny na SIM - Panasonic KX-TW221:
Image

Okazał się jednak bublem wykastrowanym z wielu funkcji (brak możliwości ustawienia własnych dzwonków, brak funkcji czarnej listy numerów id.) i ostatecznie stanęło, że w roli telefonu stacjonarnego będzie Nokia 301 Asha :tuptup1:
Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Last Visit: Yesterday, 20:06
Online: 306d 12h 24m 56s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Ha, poruszyłeś ciekawy temat.
Przypomniała mi się wojna cenowa operatorów ok 20 lat temu gdzie wprowadzali oni do oferty karty pre paid
Era za minutę połaczenia ponad 3 zł,
Plus ok 2,80
Idea też coś koło tego.
I śmiech, bo ERA miała "najdrożej" I fakt tak było, wraz z z małym przekrętem faktycznie tak było
bowiem wraz z doładowaniem za np. 29 zł dostawaliśmy do dyspozycji nieco ponad 23 zł (vat included)
ale najśmieszniejsze że sama rozmowa kosztowała ok 3 zł/min z vat który był odejmowany od tych 23 zł, czyli drugi vat, plusem było to ze era miała swietny zasięg
Plus i Idea miały normalniejsze stawki za połączenia. Pomijam to że Era wprowadziłą najpóźniej smsy da "Kartowiczów" i wątpliwie dosyć "pakiet" 10 sms za 5 zł odliczanych z góry w ramach środków na koncie, ale wg mnie i tak to było wrabianie na wększe koszty za mniej smsów (coś jak luft w laysach)
I ten sprzęt dostępny w tym czasie, ja wtedy zakupiłem Alcatel One touch Max w zabójczej cenie 400 zł wraz z kartą sim........
I am True Vault Hunter !
roki76 Poland (pl) Male
Legenda

Last Visit: 01 Jan 2019, 15:26
Online: 133d 22h 35m 8s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 1166
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Re: Cennik połączeń telefonicznych sprzed 10 lat i dłużej

A Ty mi przypomniałeś dwa telefony jakimi się bawiłem.
Alcatel One Touch Easy i
Image

Tu pamiętam brak możliwości pisania małymi literami.

Alcatel One Touch 311
Image
Ten z kolei miło wspominam - fajny telefon, który miał z 3 gierki - jedną przeszedłem w całości.
Niestety joystick szybko się wyrabiał (nie z winy grania, a normalnego użytkowania)

"Maxa" nie miałem okazji pomacać.
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Ło panie, za nowe fony wrzuciżeś :-E

I am True Vault Hunter !
roki76 Poland (pl) Male
Legenda

Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Ty To na bogato jechałeś jak to na śląsku - easy to pierwszy telefon komórkowy jaki u nas był w domu.
Wcześniej to nieśmiertelna sekretarka panasonic była:
Image
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Kuwa coś ty mi tu za robota pokazal ? jeszcze zem takiego nie widział

Image

Taki to najnowszy...

:lol2:
I am True Vault Hunter !
roki76 Poland (pl) Male
Legenda

Return to Pogaduszki wszelakie