Polski

Commodore OS - czyli linux z emulacją.

Lubisz sobie podyskutować? Jeśli tak to znalazłeś/aś odpowiednie miejsce.
Agent Witam wszystkich.
Ze względu na nadmiar czasu, postanowiłem pobrac i przetestowac commodore os.
Jak wiadomo, jest to własna dystrybucja linuxa od commodore. Odpaliłem w virtualbox-ie jako livecd i ku miłemu zaskoczeniu, przywitał mnie głos znany z programu say (workbench1.3 , folder utilities).

Na pierwszy rzut oka, no co by tu powiedziec. Pierwsze co mnie zaciekawiło to emulacja maszyn, wiedz sprawdziłem dwuklik na pliku adf, cudo się odpaliło, automatycznie uruchomiła się gra po przez uae, pomijając konfigurację (ten system chyba posiada wbudowany rom amigi, bo ja nic nie dogrywałem). System przypomina budową system znany z amigi, na górze menu kontekstowe, na dole dock. W menu kontekstowym "aplikacje" jest podmenu emulators a w nim, emulatory zintegrowane: Amiga Emulator, Enhanced Amiga Emulator, Commodore : 64, 128, cbm-II,pet,vic-20,plus/4 , dosbox emulator, pc operating system emulator i windows programs który daje nam dostęp do naszego oprogramowania.
To na tyle, testuję dalej i zapraszam do dyskusji.
PS. sorka za błędy ale cos mam nie tak z kompem i częsciowo brak pl znaków "si" ci" itd.
Page 1 of 1 1 https://forum.thecompany.pl/pogaduszki/commodore-czyli-linux-emulacja-t2123.html
2012-08-03T19:08:33+01:00
Witam wszystkich.
Ze względu na nadmiar czasu, postanowiłem pobrac i przetestowac commodore os.
Jak wiadomo, jest to własna dystrybucja linuxa od commodore. Odpaliłem w virtualbox-ie jako livecd i ku miłemu zaskoczeniu, przywitał mnie głos znany z programu say (workbench1.3 , folder utilities).

Na pierwszy rzut oka, no co by tu powiedziec. Pierwsze co mnie zaciekawiło to emulacja maszyn, wiedz sprawdziłem dwuklik na pliku adf, cudo się odpaliło, automatycznie uruchomiła się gra po przez uae, pomijając konfigurację (ten system chyba posiada wbudowany rom amigi, bo ja nic nie dogrywałem). System przypomina budową system znany z amigi, na górze menu kontekstowe, na dole dock. W menu kontekstowym "aplikacje" jest podmenu emulators a w nim, emulatory zintegrowane: Amiga Emulator, Enhanced Amiga Emulator, Commodore : 64, 128, cbm-II,pet,vic-20,plus/4 , dosbox emulator, pc operating system emulator i windows programs który daje nam dostęp do naszego oprogramowania.
To na tyle, testuję dalej i zapraszam do dyskusji.
PS. sorka za błędy ale cos mam nie tak z kompem i częsciowo brak pl znaków "si" ci" itd.

2012-08-03T19:20:12+01:00

Re: Commodore OS - czyli linux z emulacją.

Agent wrote:(ten system chyba posiada wbudowany rom amigi, bo ja nic nie dogrywałem)
Nie, ten system to najzwyklejszy Linux który nawet bajta amigowego kodu na oczy nie widział, ma za to:
Agent wrote:[...] emulatory zintegrowane [...]

Z tego co się orientuję podobne "niewidoczne" rozwiązania mają w jakimś stopniu rozwoju zarówno MorphOS, AOS4 czy AROS.

2012-08-03T19:25:38+01:00

Co do arosa, to by sie zgadzało, bo okienko które zwykle nazywało sie amigados (cli) tym razem było nazwane aros, ale i tak pozostaje fakt że nie potrzebujesz romu do zabawy. Emulator odpalił grę bez kopiowania romu z jakiejkolwiek amigi.

2012-08-03T20:44:17+01:00

Avatar jakoś mnie zmylił i myślałem, że to esial z nadmiarem czasu pisze i już miałem go op***dolić, że się op***dala :hee:

2012-08-04T16:54:19+01:00

Hehe, no cóż, to tylko ja hehe. Urlop mam :-)

Return to Pogaduszki wszelakie