Dlaczego film jest lepszy od ksiązki, albo ksiązka od filmu

Lubisz sobie podyskutować? Jeśli tak to znalazłeś/aś odpowiednie miejsce.

Dlaczego film jest lepszy od ksiązki, albo ksiązka od filmu

Post IP: rejestrowane!

Pytanie jak wyżej, moim zdaniem bardzo ciekawe. A pytam bo Adriano dostał to jako zadania nappisania rozprawki. Wypowiecie się ?
I am True Vault Hunter !
roki76 Poland (pl) Male
Legenda

Last Visit: 14 Jul 2019, 09:45
Online: 134d 28m 42s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 1166
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Re: Dlaczego film jest lepszy od ksiązki, albo ksiązka od fi

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jedno jest lepsze od drugiego, bowiem płyną z tego różne korzyści, książka pobudza bardziej wyobraźnie, jest stworzona do czytania w spokojnych warunkach, film to natomiast, gotowe dzieło audio-wizualne. W filmie często, wyobraźnia schodzi na dalszy plan, a na pierwszym, są przemyślenia dotyczące fabuły, skupienie na akcji, czy chociażby ocena gry aktorskiej. Oczywiście jest to wszystko względne, poprzez różnorodność gatunków i jakości, poszczególnych książek i filmów. Ogólnie moim zdaniem, warto zarówno oglądać jak i czytać, ponieważ, są to trochę inne typy rozrywki, które odpowiednio dobrane, dobrze się uzupełniają.
Hardy Poland (pl) Male
User level 7

Last Visit: Today, 07:47
Online: 46d 20h 21m 59s
Lamps demolished: 50 (+30)
Reputation point: 1310
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Dokładnie, a nawet podam przykład. Weźmy takiego "Władcę pierścieni". Nie każdy przetrawi 3 opasłe tomiska. A jednak gdy się wczyta a potem zobaczy filmy to jednak czegoś jednak filmom zabrakło. W książkach bardzo ładnie opisano calą podróż drużyny, gdzie w filmach wykorzystano właściwie najważniejsze wątki trylogii. Scenografia powstała w wyobraźni filmowców gdzie przy czytaniu książek można sobie to samemu wyobrazić, niekoniecznie tak jak przedstawił to P. Jackson. Z drugiej strony jednak mogę wziąć na warsztat temat Star Wars i oryginalnej trylogii gdzie ktoś wypuscił koszmar w postaci książek gdzie w niemal 100 stronach na jedną część opisano całą przygodę. Nie umywa się to do filmów. A jeszcze innej strony to dobranie które opisałeś to wg mnie Harry Potter i Więzień Azkabanu. Swietna książka, a film to już dla mnie sama poezja równa książce. Świetna atmosfera, nieźle oddany klimat powieści dorównują książce. Także jak piszesz nie ma równoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
I am True Vault Hunter !
roki76 Poland (pl) Male
Legenda

Hardy wrote:książka pobudza bardziej wyobraźnie

Tu się zgadzam, czytając książkę to my sobie wszystko tworzymy w głowie, dane miejsca, postacie ...
Hardy wrote:a na pierwszym, są przemyślenia dotyczące fabuły, skupienie na akcji

Tu trochę się nie zgodzę, z akcją tak ... ale z fabułą? Filmy często są przekłamane pod tym względem, nie ukazując całości, skracając ją do minimum lub zmieniając ( dobry przykład to Hobbit )
Poradniki - Nowa odsłona!
WinUAE

Image
chrumcio Poland (pl) Male
Chrumcio

Last Visit: Today, 14:27
Online: 93d 9h 1m 24s
Highscores: 1
Lamps demolished: 144 (+259)
Reputation point: 870
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Filmy są skracane, bo nie da się oddać tego na kliszy, co można napisać tekstem.
Gdyby film miał być identyczny jak w książce to byłby w cholerę długi i najzwyczajniej nudny.
A brak oddania 1:1 treści z książki czasami służy filmowi.
Przykład jest ze Stephenem Kingiem i Lśnieniem.
Lśnienie zbiera świetne noty, ale King nie był zadowolony, bo reżyser (Kubrick) trochę namieszał w fabule - postanowił wydać jeszcze jedną wersję, bardziej 1:1 i cosik lipa wyszła :-)
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Last Visit: Today, 15:20
Online: 321d 19h 37m 10s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Zadałem to pytanie kilku osobom na gg:
tauri5 wrote:pytanie wrecz bardzo subiektywne, bo wszystko tu zalezy od punktu widzenia i nie mozna jednoznacznie stwierdzic ze lepszym medium jest ksiazka, niz film, badz odwrotnie
slusznie zauwazyles ze ksiazka pobudza wyobraznie, rozwija umysl i ma spore wartosci merytoryczne bo uczy chociazby nowych wyrazow itp. ale moim zdaniem jako medium ksiazka jest rownoczesnie medium znacznie bardziej skomplikowanym w odbiorze niz film, tu dobrze mowi Hardy ze w filmie masz wszystko podane na tacy :) aczkolwiek to tez nie jest zle bo ogladajac film faktycznie skupiamy sie na na fabule i przemysleniach
spojz na taki ciekawy przypadek :
wezmy taka Diune F.H. -- ksiazka jest tak ciezka do adaptacji ze do tej pory nie nakrecono pozadnego filmu, nie mniej o kinematografi przeciez to zle nie swiadczy, poprostu w filmie nie da rady przedstawic wszystkiego, tym bardziej gdy poruszna sa teamty czlowieczenstwa, religi itp, co nie czyni tez kasiazki lepszej od filmu

Pewna znajoma opisała mi to jeszcze w ten sposób:
ak ktos lubi czytac to zawsze bedzie uwazal ze ksiazka jest lepsza
jak ktos nie lubi czytac to zawsze bedzie wolal film
wszystko jest wzgledne
temat jest tak ulozony zeby syn sam powiedzial jakie ma swoje wlasne zdanie na ten temat, co on woli, czy ksiazki czy filmy

I Wy macie rację i ja zarazem, zależy jak to zostanie zrealizowane. Nieraz jest lepiej gdzie motywy są bardzo ładnie wplecione, a są niestety takie gdzie ciężko się połapać co i jak.
Last edited by roki76 on 16 Feb 2018, 23:24, edited 2 times in total.
I am True Vault Hunter !
roki76 Poland (pl) Male
Legenda

Z racji, że nie czytam w ogóle to jestem za FILMAMI ;) No i moja małżonka dodaje drugi głos ode mnie ;)
Amiga: 500/500+/1200 i wiele innych... ;)
santa13 Poland (pl) Male
User level 12

Last Visit: Today, 11:54
Online: 137d 13h 37m 34s
Lamps demolished: 15193 (+11417)
Reputation point: 1031

Tak jeszcze dodam tylko, bo wcześniej zapomniałem, ogromne znaczenie mają ekranizacje książek, z racji tego, że film zmienia postrzeganie książki, na moim przykładzie bazując, przeczytałem chociażby książkę Harry Potter i Kamień Filozoficzny, gdy obejrzałem ekranizację, moja wizja książkowa... stała się nieważna, chodzi mi o to, że po zobaczeniu filmu, przestało mieć znaczenie to, jak sobie wyobrażałem poszczególnych bohaterów chociażby, bo w każdej kolejnej książce, np. czytając o Snape'ie, miałem w wyobraźni postać aktora, który go odegrał w filmie. :)
Hardy Poland (pl) Male
User level 7

Last Visit: Today, 07:47
Online: 46d 20h 21m 59s
Lamps demolished: 50 (+30)
Reputation point: 1310

Dziękuję bardzo serdecznie za pomoc. Napisane :)
Adrianeq Poland (pl) Male
User level 3

Last Visit: 01 Jan 2019, 15:23
Online: 4d 20h 49m 41s
Reputation point: 200
Chorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży Torpeda

• Similar topics
    Replies
    Views
    Last post

Return to Pogaduszki wszelakie