Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Lubisz sobie podyskutować? Jeśli tak to znalazłeś/aś odpowiednie miejsce.

Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Witam
Kolejny ciężko strawny temat ode mnie. w sumie jak jadłem kluski z sosem w kuchni to w radio leciała audycja, gdzie ten temat też był poruszany chyba w radiu TOKFM. Od dawna się zastanawiam skąd u polaków tak niskie poczucie wartości, wiadomo nie u wszystkich. Dziwne jest to jak wyjeżdżają za granice to u wielu ten problem znika bo sygnały, które odczytują od innych nacji w innym kraju są zgoła odmienne niż w naszej gównianej ojczyźnie. gdzie jak idziesz do urzędu skarbowego na przykład to traktują cie jak potencjalnego złodzieja. W kościele słyszysz, że musisz się wyspowiadać bo czeka cię kara czyli piekło itp. Jesteśmy po prostu takimi gównami bombardowani od najmłodszych lat i jest to dla mnie straszne. W tym kraju energia jest chyba na niskim poziomie bo tutaj jest chyba trójkąt bermudzki ?! Pracujesz jako barman to niektórzy odczuwają ze jesteś gorzej traktowany bo masz słaba pracę. Jednak u wielu za granicą to mija nawet jak pracują jako barman to czuja się inaczej.

Zapraszam do dyskusji. ;)

Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Źródło: http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/arty ... dem-siebie

Napisał(a): Notował Bronisław Tumiłowicz w wydaniu 49/2009.

Prof. Piotr Gliński, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, socjologia społeczeństwa obywatelskiego
Funkcjonujemy kulturowo i społecznie na granicy anomii, bo normy moralne są na niskim poziomie. W momencie kiedy się dorabiamy jako społeczeństwo, to reagujemy zawiścią, gdy ktoś wyrasta ponad przeciętną. To cecha społeczeństw biednych, które dynamicznie wychodzą z zapóźnienia, że wolimy być raczej równi niż wolni. I nie dotyczy to tylko Polski, lecz także innych krajów na podobnym etapie rozwoju.

Prof. Janusz Mucha, antropologia społeczna, AGH
To ani nic nowego, ani specyficznego dla Polaków. Funkcjonuje u nas od lat przysłowie: szewc zazdrości kanonikowi, że został biskupem. Hipoteza, że to typowo polskie, jest niesprawdzona, choć społeczeństwo takie jak nasze z wielu powodów ma poczucie niespełnienia. Ciągle dzieje się nam jakaś krzywda, ale to jest często na nasze życzenie.

Dr Dorota Krzemionka-Brózda, psycholog, redaktor naukowy "Charakterów", adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ
Rzeczywiście Polacy reagują inaczej niż np. Amerykanie na informację o czyimś sukcesie. Wolimy narzekać, bo w takiej wspólnocie narzekających żyjemy, dzięki narzekaniu znajdujemy wsparcie i zrozumienie. Co więcej, jak pokazują badania prof. Bogdana Wojciszkego, osoba narzekająca na różne sprawy przez słuchaczy uważana jest za mądrzejszą. Wydaje się, że narzekamy, by poczuć ulgę, pozbyć się nieprzyjemnych emocji. Niestety, nasze narzekanie wcale nie sprawia, że czujemy się lepiej. Natomiast może być ono strategią autoprezentacyjną. Jest dobrą wymówką i usprawiedliwieniem na wypadek niepowodzenia. Natomiast jeśli mimo przeszkód, na które narzekamy, powiedzie nam się i coś osiągniemy, tym większa chwała i wartość naszego sukcesu. W Polsce trudno chwalić się sukcesem. Melchior Wańkowicz mówił nawet o polskim kundlizmie. Jeśli ktoś z rodaków odnosi sukces np. ekonomiczny, szanujemy go bardziej, ale jednocześnie lubimy mniej. Doceniamy jego kompetencje, ale niżej oceniamy pod względem moralnym. Zakładamy, że jeśli komuś się powiodło, to nie mogło się odbyć moralnie i uczciwie. Dzieje się tak dlatego, że Polakom życie społeczne wydaje się grą o sumie zero. Uważamy, że ilość dóbr jest ograniczona, więc gdy ktoś się wzbogacił, to naszym kosztem. Jeśli on zyskał, my nieuchronnie straciliśmy.

Dr Barbara Lewenstein, socjolog, moralność w demokracji, UW
Sądzę, że wiąże się to z niskim zaufaniem społecznym i nieumiejętnością współpracy. Z tego wynika nie tylko zawiść, ale i inne cechy polskiego piekiełka, bo tu wszyscy nawzajem posądzają się o partykularne interesy. Najgorsze jest, że gdy ktoś sięga po różne dobra w sposób nieuprawniony i nieuczciwy, to traktuje się to jako przyzwolenie na tzw. wolną amerykankę. Mało kto wierzy, że można coś robić dla dobra publicznego, nie dbając o swój własny interes, bo ludzie nie mają do siebie zaufania. Nasze społeczeństwo znajduje się w takim negatywnym stanie i ma to historyczne korzenie w czasach, gdy nie mieliśmy państwa, które trzeba szanować. Nie było przestrzeni publicznej do współpracy i nawyku do przestrzegania reguł. Na szczęście badania wskazują, że poziom zaufania społecznego powoli zaczyna wzrastać. Jest to więc doświadczenie, przez które wszyscy musimy przejść, ćwiczyć się we współpracy. Niestety dobrych wzorców nie mamy i wiele zależy od tego, jak się zachowują elity.

Dr Dorota Litwin-Lewandowska, teoria konfliktów społecznych, UMCS
Przede wszystkim nie możemy generalizować, że wszyscy Polacy są zawistni i wszyscy w tym samym stopniu. W życiu codziennym mamy do czynienia z ludzką zazdrością, że komuś lepiej się wiedzie. Natomiast w sferze polityki zawiść nie odgrywa takiej roli. To raczej normalna gra, demonstracja siły, ale i zapalczywość, chęć pokazania, że jest się silniejszym, że się ma przewagę nad przeciwnikiem politycznym. Gdy dobra są ograniczone, nie zawsze umiejętnie podzielone, to relacje między politykami przybierają ostrzejszą, pełną zapalczywości formę. I w każdym kraju jest jakieś piekiełko, w Polsce, we Francji itd. To wcale nie zależy od charakteru narodowego.

Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog rodzinny
Charakterystyczne dla Polaków jest niskie poczucie własnej wartości. Uważamy, że jako jednostki jesteśmy niewiele warci, i taki przekaz wynosimy z domu. Od pokoleń w naszych rodzinach uczy się, by się nie wychylać, być skromnym, nie mówić wiele o sobie. I później okazuje się, że zazdrościmy wszystkim, którzy mają jakieś osiągnięcia, bo im przychodzi to łatwiej, a my mamy z tym duże trudności. Bardzo dużą rolę w takim wychowaniu odgrywa religia, która promuje taki sposób umartwiania się, pokory, "niesienia krzyża". Zwłaszcza kobiety poddawane są takiej presji. Ponieważ czujemy się gorsi, nikt nas nie bierze poważnie pod uwagę. Sukcesy innych nas przygnębiają, więc jesteśmy zawistni i nawet przez myśl nam nie przejdzie, że można wejść na lepszą pozycję.
Image
User avatar
ihtius Poland (pl) Male
User level 11
 
Posts: 2527
Joined: 03 Jan 2011, 19:33
Last Visit: 29 May 2019, 22:54
Online: 65d 16h 31m 19s
Location: Lublin
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 693
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Heh:] zawisc w polsce.... odpowiedz jest prosta.... ^^ bo jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o KASE...
przecienego czlowieka niestac aby utrzymac z jednej pensji samego siebie a co mowic o rodzinnie z dziecmi...
dlatego wyjezdzajac za granice ludzie sie zmieniaja bo najgorzej platna praca pozwala na utrzymanie calej rodziny plus calego tego bajzlu typu samochod, wakacje, itp. itd.

Stac Cie na godne zycie ... nie masz zmartwien... niemasz zmartwien... nie jestes zawistny :] i stajesz sie mily dla innych ^^

oczywiscie sa wyjatki jak to zawsze bywa ^^ ... ale zawistni nie zawistni .... Jedzenie mamy dobre ^^
User avatar
DrN00b United Kingdom (uk) Male
User level 6
 
Posts: 837
Joined: 26 Mar 2014, 10:48
Last Visit: 16 May 2016, 21:03
Online: 71d 11h 53m 7s
Location: Swidnik / Lamlash
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 650
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Przez plugawe religie i lata komunistycznej propagandy.
User avatar
Hardy Poland (pl) Male
User level 7
 
Posts: 991
Joined: 14 Sep 2010, 11:52
Last Visit: Today, 05:21
Online: 47d 1h 56m 15s
Lamps demolished: 50 (+30)
Reputation point: 1310
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Z religią się zgodzę, katole od X wieku obrzucają nas katolskim gównem, a trudno o większe pokłady zawiści/nienawiści niż u katoli, krzyże w urzędach, szkołach, Sejmie... Pedofilia, pijaństwo i bezkarność kleru. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to wyplenić czarną zarazę, która dusi społeczeństwo i cały czas próbuje sprowadzić nas z powrotem do średniowiecza. Druga sprawa - pozbawić władzy rudego skur.iela (tak, wiem, że nie ma alternatywy, ale on tyle zniszczył, co nikt przedtem). Podejście Polaków jest niewłaściwe - pytają: co mój głos może zmienić? I nie idą na wybory. Duży błąd! Bo potem w wyborach biorą udział poj**y, czy inna zaraza i dalej sobie rządzą. Kiedy te dwa czynniki zostaną usunięte, nie będziemy mieli raczej od razu tak jak na Zachodzie, ale na pewno atmosfera się przerzedzi. Kiedy ktoś na zachodzie pracuje, stać go na utrzymanie rodziny i na drobne luksusy, w Polsce tego nie ma. Pracuje mąż, pracuje żona i ledwo wiążą koniec z końcem. Ale jeżeli ktoś patrzy w przyszłość Z optymizmem (bo nie ma problemów z kasą, debetami na wszystkich kontach i masą kredytów), to i zawiść szybciej znika.
User avatar
borias Poland (pl) Male
User level 2
 
Posts: 101
Joined: 04 Jul 2010, 19:54
Last Visit: Today, 13:28
Online: 9d 8h 14m 8s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 150
Chiński doradca Lubi-ToChiński doradca Lubi-To

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Chodzi o kasę, tyle w temacie.
Elemelek Mistrz w układaniu butelek.

Image
User avatar
Elmek13 Poland (pl) Male
Dowódca Kasztanów
 
Posts: 2971
Joined: 01 Jun 2010, 11:57
Last Visit: Today, 16:20
Online: 27d 16h 53m 20s
Location: Łódź
Lamps demolished: 1197 (+938)
Reputation point: 846
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Zawiść? Gdzie?!
User avatar
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO
 
Posts: 12651
Joined: 22 May 2010, 16:48
Last Visit: Today, 17:56
Online: 321d 23h 11m 23s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Bo z wyborami moim zdaniem jest tak, że do wyborów idą w większości urzędnicy, którzy są zwarci (prawie jak dyscyplina partyjna) i głosują na opcje, która jest u władzy no i starsze osoby, które cały czas błędnie myślą, że trzeba glosować na PiS bo to prawica i w dodatku tego dobra bo stoi za nią kościół. I tak w kółko od kilkunastu lat.
Mój jeden kolega też nie chodzi na wybory bo mówi, że są i tak ustawione wiec po co a ciągle narzeka, że jest źle.
Jest na kogo głosować na przykład na Korwnina tylko, że media zrobiły z niego idiotę a społeczeństwo to kupiło. Bo woli oglądać telewizje i widzieć go w takim świetle jak pokazuje go telewizja reżimowa. Wystarczy poszukać w internecie w odpowiednich miejscach aby zobaczyć, że Korwin jest całkiem inny niż reszta tych złodziej. :-) ;)
Image
User avatar
ihtius Poland (pl) Male
User level 11
 
Posts: 2527
Joined: 03 Jan 2011, 19:33
Last Visit: 29 May 2019, 22:54
Online: 65d 16h 31m 19s
Location: Lublin
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 693
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Osobiscie zawsze bylem za Korwinem :] bo w sumie dobry z niego chlop ^^ niestety 1 glos to za malo:P trzeba wybic moherow !!!:>
User avatar
DrN00b United Kingdom (uk) Male
User level 6
 
Posts: 837
Joined: 26 Mar 2014, 10:48
Last Visit: 16 May 2016, 21:03
Online: 71d 11h 53m 7s
Location: Swidnik / Lamlash
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 650
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

DrN00b wrote:Osobiscie zawsze bylem za Korwinem :] bo w sumie dobry z niego chlop ^^ niestety 1 glos to za malo:P trzeba wybic moherow !!!:>

Ale zawsze lepiej, że o jeden więcej. ;)
Image
User avatar
ihtius Poland (pl) Male
User level 11
 
Posts: 2527
Joined: 03 Jan 2011, 19:33
Last Visit: 29 May 2019, 22:54
Online: 65d 16h 31m 19s
Location: Lublin
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 693
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

^^ w sumie bylo kilka glosow bo cala rodzinka tak glosowala..... ale tak w ogole to ja juz rzygam tymi wborami caly czas te same mordy a jak nie te same to z tej samej parafi;/
User avatar
DrN00b United Kingdom (uk) Male
User level 6
 
Posts: 837
Joined: 26 Mar 2014, 10:48
Last Visit: 16 May 2016, 21:03
Online: 71d 11h 53m 7s
Location: Swidnik / Lamlash
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 650
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Anthrox wrote:Zawiść? Gdzie?!


Posłuchaj co ludzie plotkują ! Jak komuś nagle stopa życiowa się podniosła to inni mu źle życzą bo mówią, że pewnie się nakradł itd. ;)

-- 05 Sie 2014, 20:53 --

DrN00b wrote:^^ w sumie bylo kilka glosow bo cala rodzinka tak glosowala..... ale tak w ogole to ja juz rzygam tymi wborami caly czas te same mordy a jak nie te same to z tej samej parafi;/

Owszem tylko zmieniają partie czy tworzą nowe ugrupowania i tak w kółko. A to nadal ci sami złodzieje tylko zmieniają garnitury ;) Czasami znajdą się normalni jak na przykład Korwin, ale są w mniejszości. :-)
Image
User avatar
ihtius Poland (pl) Male
User level 11
 
Posts: 2527
Joined: 03 Jan 2011, 19:33
Last Visit: 29 May 2019, 22:54
Online: 65d 16h 31m 19s
Location: Lublin
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 693
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

bo polak to menda :D
Image

siedzi kot na pustyni i mówi :
ku***, nie ogarniam tej kuwety ^^
User avatar
tauri5 Poland (pl) Male
Legenda
 
Posts: 3507
Joined: 26 Nov 2011, 15:44
Last Visit: 20 Jul 2019, 14:44
Online: 51d 5h 38m 17s
Location: Legnica
Lamps demolished: 1629 (+1238)
Reputation point: 2144
Don CorleoneDon CorleoneDon CorleoneDon CorleoneDon CorleoneDon CorleoneDon CorleoneDon CorleoneDon CorleoneDon Corleone

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Poza ukróceniem wpływów kleru należy też urzędasów doprowadzić do porządku. To nie może być tak, że jak człowiek byle błahostkę zrobi to już karami a nawet więzieniem straszą - nadużywają władzy szmaciarze bo mogą. Ile mieliśmy rządów ? Ile razy było słychać że zostaną wprowadzone sankcje na urzędników, żeby nie popełniali błędów i nie nadużywali stanowisk ? Co w tej sprawie zrobiono ? Wielkie G ! Należy wprowadzić regulacje, które będą określały że można urzędnika w konkretnym przypadku pozwać jeśli nie dopełnił obowiązków i interesant przez to ucierpiał, albo przegina z władzą jaką mu przyznano. Jeśli Korwin by zrobił z tym porządek - ma mój głos. Dlaczego w urzędach się szarogęszą ? Bo bata nad sobą nie czują. Jak będą wiedzieli, że pierwszy z brzegu Kowalski może im założyć sprawę to się może wezmą do roboty. Wiem bardzo dobrze jak się "pracuje" w urzędach. Zarówno skarbowych jak i w urzędzie miasta.

Jak można być w tym kraju pozytywnie nastawionym do ludzi i życia, jak z każdej strony jest się szczutym i opluwanym. Nie mówię, są też ludzie faktycznie pozytywni, to nie jest tak, ze każdy naskakuje na każdego, jednak zdecydowana większość moim zdaniem nie pochlebnie się wypowiada o życiu tutaj. Ostatnio znajomy mi mówił, że od niego z działu z informatyki gość się zwolnił i pojechał gdzieś za granicę do roboty. Informatyk pełną gębą a będzie sprzedawcą w sklepie bodajże. Na pytanie czemu się zwalnia odpowiedź była szybka i cięta: "bo tam w tydzień zarobię tyle co tutaj przez miesiąc" i był koniec dyskusji...

Co do klechów to moim zdaniem gdyby były łatwiejsze procedury wypisania się z kościoła, ciekawe ilu wiernych by odeszło. Jednak specjalnie jest to tak utworzone, żeby odejść było jak najtrudniej. Oni sobie też nagrabili. Wiedzą bardzo dobrze, że te dziadki i babcie długo nie pociągną. Już są bliżej niż dalej, a młodzież ma ich w głębokim poważaniu, bo się nie rozwijają i nie idą z postępem cywilizacyjnym. Jedyna chyba religia która nadąża za tym wszystkim to chyba Buddyzm. Jest taki - jakby to ująć - uniwersalny. Ogólnie dużo osób się na niego przerzuca. Nie mogąc wypisać się z kościoła, porzucają go i tyle.
User avatar
husar Poland (pl) Male
User level 4
 
Posts: 366
Joined: 18 May 2011, 09:49
Last Visit: 11 Jun 2019, 08:57
Online: 9d 8h 59m 2s
Location: Szczecin
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 300
Chorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży Torpeda

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

ihtius wrote:Wystarczy poszukać w internecie w odpowiednich miejscach aby zobaczyć, że Korwin jest całkiem inny niż reszta tych złodziej.

Jakbyś osobiście go znał, to mógłbym to kupić -co z tego, że znajdę pozytywne artykuły na jego temat?
Tak samo negatywne mogę znaleźć i tylko poznanie człowieka na żywo może chociaż częściowo coś o nim powiedzieć.
Chociaż i tutaj można się pomylić - wiem z doświadczenia, więc staram się już ludzi nie oceniać, bo po latach najlepszy przyjaciel może się okazać największą gnidą ;)

DrN00b wrote: trzeba wybic moherow !!!:>

Takie podejście jest abstrakcyjne - zamiast snuć takie wizję proponowałbym trzeźwo pomyśleć, czyli:
Sporo z nas ma babcie, dziadków - nie traktujmy ich z wyższością, a pogadajmy z nimi, wysłuchajmy ich poglądów, starajmy się nasze im przekazać, dając dowody, przykłady.
Przy okazji pointegrujemy się troszkę.
User avatar
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO
 
Posts: 12651
Joined: 22 May 2010, 16:48
Last Visit: Today, 17:56
Online: 321d 23h 11m 23s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Re: Dlaczego Polacy są tak zawistni względem siebie?

Post IP: rejestrowane!

Anthrox wrote:Jakbyś osobiście go znał, to mógłbym to kupić -co z tego, że znajdę pozytywne artykuły na jego temat?
Tak samo negatywne mogę znaleźć i tylko poznanie człowieka na żywo może chociaż częściowo coś o nim powiedzieć.
Chociaż i tutaj można się pomylić - wiem z doświadczenia, więc staram się już ludzi nie oceniać, bo po latach najlepszy przyjaciel może się okazać największą gnidą


Ja mówię o wywiadach z nim czy programach gdzie wystąpił a nie o artykułach, które ktoś o nim napisał - przecież wiadmomo, że to bezsens. ;)
Trudno żebym się do niego przeprowadził. :lol2: :hee:

-- 10 Sie 2014, 02:27 --

Anthrox wrote:Przy okazji pointegrujemy się troszkę.


Mam za mały pokój abyś ze mną zamieszkał. :haha: :lol2: :hee:
Image
User avatar
ihtius Poland (pl) Male
User level 11
 
Posts: 2527
Joined: 03 Jan 2011, 19:33
Last Visit: 29 May 2019, 22:54
Online: 65d 16h 31m 19s
Location: Lublin
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 693
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere


  • Similar topics
    Replies
    Views
    Last post

Return to Pogaduszki wszelakie

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests