Karty zbliżeniowe (PayWave & PayPass)

Lubisz sobie podyskutować? Jeśli tak to znalazłeś/aś odpowiednie miejsce.

Karty zbliżeniowe (PayWave & PayPass)

Post IP: rejestrowane!

Napiszcie mi co sądzicie o kartach zbliżeniowych Visa i MasterCard (odpowiednio PayWave i PayPass).
Moim zdaniem banki na siłę nas próbują uszczęśliwić, a tak naprawdę zarobić, ponieważ wykonując mikro-płatności finansiści zarabiają na prowizji.
Osobną kwestią jest sama funkcja zbliżeniowa - jeżeli karty ostatecznie się upowszechnią, to rząd może wykorzystać i rozmieścić urządzonka chwytające RFID.
Łatwo wtedy zidentyfikować, co obywatel robił/robi w danym czasie.
Chyba nie muszę snuć wizji jak takie informacje można wykorzystać.
Nie wspominam tutaj o stopniowym skłanianiu Kowalskich do odchodzenia od szeleszczących banknutów na rzecz plastiku, co pozwoliłoby Państwu jeszcze bardziej nas inwigilować.

Kradzież karty
Pomijam kwestię zdalnego skopiowania karty, bo na razie nie słyszy się o takich przypadkach (mimo, że teoretycznie jest możliwe).

Załóżmy, że karta została nam skradziona.
Jeżeli tak się stało, to złodziej na legalu może nabić nam transakcji na 150zł (nawet, gdy mamy na koncie 0zł!)
Co najlepsze - jeżeli zrobi to przed zastrzeżeniem przez nas karty - to odpowiedzialność banku zaczyna się dopiero od kwoty 150EURO (podobno ta kwota została już zmniejszona do 50EURO)

Jesteśmy więc w takim przypadku -200zł do tyłu jeżeli trafiliśmy na "ogarniętego" złodzieja i praktycznie bez perspektyw na odzyskanie tej sumy.
Niby nie jest ona oszałamiająca - jednak nasz drogi Zygmunt na drodze nie leży.

Temat nasunął mi się, ponieważ zamówiłem nową kartę do mojego konta i nie mam możliwości wybrania, czy chcę kartę debetową z PayWave czy bez.
Osobiście byłbym za - lubię nowinki.
Jednak na dzień dzisiejszy brak możliwości ustalenia ile transakcji "offline" możemy przeprowadzić bez potrzeby wpisywania PIN'u oraz na jaką kwotę może być jedna transakcja bezstykowa dyskwalifikuje dla mnie ten bajerek.

Bank na dzień dzisiejszy "łaskawie" pozwala wyłączyć funkcję przez konsultanta telefonicznego (ech, co to za konto internetowe).
Zdaje się jednak (już wysłałem zapytanie do mojego Banku), że nawet po wyrażeniu chęci zrezygnowania z usługi dotykowej nadal poza granicami państwa (np. na Słowacji) można realizować płatność. :facepaw_cat:

Pozostanie mi chyba combo w postaci wyłączenia usługi i fizycznym przecięciu styków na karcie.
No chyba, że pogodzę się z faktem, że pewnego dnia mogę zostać uszczuplony o 200zł na koncie i zaopatrzę się tylko w etui, które zadziała jak puszka Faradaya i nie pozwoli sczytać danych z mojej karty zdalnie - nie uchroni mnie to jednak przed złodziejem, który ukradzioną kartę po prostu z tego etui sobie wyjmie i nabije transakcje bez potrzeby wpisywania PIN'u/składania podpisu...

Image
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Last Visit: Today, 02:58
Online: 321d 10h 13m 10s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Re: Karty zbliżeniowe (PayWave & PayPass)

Ja nie mam takiego szczęścia jak Mientki, który ma jeszcze karte bez PayPassa. Ale u mnie w Maestro z PayPassem nie nabijesz nic jak nie masz środków na koncie lub jest ich za mało. Ale niestety do 50 PLN jest limit bez konieczności podawania pinu. Jednak zawsze płacę z jego użyciem.

Prawda jest taka, jak to niedawno gdzieś ludzie pisali w komentarzach pod artem, o tym że jakiś tam nadzór banków każe się wycofywać z PayPasów. Ogólnie zasada powinna być według mnie taka. Że jeśli nie chce się Tobie wklepywać pinu, to pobierz sobie wcześniej odpowiednią gotówkę.

Podsumowując PayPass uważam za głupotę i rzecz niebezpieczną. A jeśli już istnieje, to powinien każdy bank (bo ponoć tylko w niektórych i nielicznych się da) pozwalać na ustawienie limitu dziennego na transakcje PayPass na 0 PLN. Jesteśmy wtedy bezpieczni. Nie trzeba martwić się, że do czasu zorientowania się o utraceniu karty i jej zablokowaniu, coś ktoś kupował na nasz koszt.
Pozdrawiam / Best regards: olesio
olesio Poland (pl) Male
BANNED

Last Visit: 01 Jul 2017, 15:30
Online: 56d 19h 19m 31s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 111
Doradca postowyDoradca postowy

olesio wrote:Ale u mnie w Maestro z PayPassem nie nabijesz nic jak nie masz środków na koncie lub jest ich za mało.

Nabije się - przy transakcji offline.
Uprzedzę Cię - Twoja karta na to pozwala. Weryfikacja środków nastąpi później. Jeżeli nie miałeś kasy wejdziesz na niedozwolony debet. Z tego co wiem jednak co niektóre banki pozmieniały zapisy w umowie i przymykają oko na niedozwolone debety. Inaczej spore odsetki byś bulił o pogróżkach telefonicznych nawet nie wspominam (u mnie koszt takiej pogróżki wynosi 10zł za rozmowę).

olesio wrote:A jeśli już istnieje, to powinien każdy bank (bo ponoć tylko w niektórych i nielicznych się da) pozwalać na ustawienie limitu dziennego na transakcje PayPass na 0 PLN. Jesteśmy wtedy bezpieczni.

Taki bajer był w Inteligo i wyłącznie dla kart MasterCard PayPass (nie dla Visa PayWave).
Niestety Inteligo w celach oszczędnościowych połączyło się systemowo z matuszką PKO BP i bajer został wyłączony.
Na dzień dzisiejszy możemy jedynie u konsultanta poprosić o wyłączenie usługi.
Po telefonie idziemy do bankomatu, wprowadzamy PIN i chip RFID zostaje przeprogramowany (raczej nieodwracalnie - czekam na odpowiedź póki co, bo o możliwość ponownej aktywacji również zapytałem).
I tutaj olesio masz odpowiedź dlaczego tak musimy zrobić - jeżeli nie wsadzimy karty do bankomatu, to chip inaczej nie zostanie przeprogramowany zachowując stare regułki, a terminal działający offline nie będzie się łączył do banku od razu.

Samo unieszkodliwienie działać ma w taki sposób, że apka zbliżeniowa zaszyta na chipie zostaje unieszkodliwiona.
Warto jednak zwrócić uwagę iż procesowi dezaktywacji nie ulega sam chip RIFD i nadal nasza karta jest wykrywana przez czytniki. No i nie wiem jak sprawa się ma z używaniem karty poza granicą kraju - czy limit nałożony w RP jest respektowany już poza granicami naszego kraju (dotychczas nie był).

[EDIT]
Ciekawi mnie jeszcze czy przy przerwaniu ścieżek złodziej nie może wykręcić numeru jaki kiedyś się stosowało przy odblokowywaniu mnożnika AMD Athlonów - a mianowicie zamalowaniu ołówkiem przerwanej przeze mnie ścieżki.
Czy grafit wtedy nie "naprawiłby" karty, pozwalając na zakupy poza granicami kraju?

Wiadomo, że to "tylko" (a może AŻ) 150zł-200zł, ale krew by się we mnie gotowała, że złodziej mógłby mnie okraść z takiej sumy i nie miałbym prawa żądać od banku zwrotu przywłaszczonej kwoty...
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Moja rada, nie używaj jej w sklepach, a tylko wypłacaj nią kasę w bankomatach. W mojej okolicy nie ma bankomatów wykorzystujących PayPass/PayWave. Być może w Twojej okolicy też takich nie ma ;)

Sam też posiadam kartę z PayPass to ani razu nie użyłem tej metody płatności i mam spokój. A stan konta monitoruję co parę dni i nic się nie dzieje ;)
I am True Vault Hunter !
roki76 Poland (pl) Male
Legenda

Last Visit: 14 Jul 2019, 09:45
Online: 134d 28m 42s
Reputation point: 1166
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

@roki - to nic nie da. Ja się "nie boję" transakcji w sklepie, bo czytałem o zabezpieczeniach i tutaj nic do zarzucenia nie mam.
Obawiam się raczej, że złodziej ukradnie mi kartę i zanim się zorientuję bez trudu nabije mi -200zł.
Drugą obawą jest zdalne sklonowanie karty, ale na dzień dzisiejszy nie słychać o takiej akcji poza teoretycznym rozważaniem :)

Toż jak nie unieszkodliwisz karty, to wystarczy, że ktoś Ci portfel capnie i jak jest inteligentny to na Twój koszt trochę flaszek zakupi i nawet kamerki jego image'a nie nagrają.
A zanim się kapniesz, że taka sytuacja się zdarzyła, to te kilka h spokojnie wystarczą, aby skroić Cię z dwóch stówek.

Chociaż te -200zł to teraz pryszcz. Stare karty nie mają limitu offline (bodaj karty mBank miały ustawiony limit transakcji offline na 9999). W moim przypadku są to jednak te 3-4 transakcje, ale wolałbym sam ustalić limit - na jedną transakcję 20zł :hee:
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Ja mam cały czas góra 1 zeta na koncie więc się nie posilą. Nie mam konta debetowego. :mrgreen:

Co do Mbanku, sam możesz sobie ustalić kwotę. Z tego co pamiętam zwiększyłem ją do 150 zł bo musiałem zapłacić za PayPala, ale to była chwilowa transakcja.
Elemelek Mistrz w układaniu butelek.

Image
Elmek13 Poland (pl) Male
Dowódca Kasztanów

Last Visit: Today, 07:03
Online: 27d 14h 36m 3s
Lamps demolished: 1197 (+938)
Reputation point: 846
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Elmek, nie zaczaiłeś. Właśnie chodzi o to, że możesz nie mieć konta debetowego i kasy na koncie - jak ktoś zapłaci w biedrze Twoją kartą na terminalu, który akurat nie ma połączenia z siecią, to on pozwoli na tę płatność (i to jest właśnie głupie), zapamięta ją, a potem przekaże do banku, że mają Ci zdjąć z konta np. 150 zł, choć wcale nie masz środków na koncie. I bank zdejmie - bo co ma zrobić. Jeśli chodzi o mnie - powinni tego zabronić. Ale to pikuś, zobaczymy co się będzie działo, jak wejdzie płatność przez smartfona i NFC. No i przecież od lat z tyłu karty drukowany jest kod CVC - to jest największy absurd wszystkiego, to powinno być podane na jakimś oddzielnym papierze do zapamiętania. Równie dobrze na karcie mogliby na stałe nadrukować PIN. Jak zgubisz kartę, to się nie bój o PayPassy - ktoś sprzeda skan Twojej karty jakiemuś arabusowi w Afryce, a ten kupi za Twój szmal tysiąc kont do uploaded.net, a potem za grosze wystawi je w jakimś serwisie typu allegro :ok1:
A1200, Apollo 040/33@40 MHz, 32MB, 4GB HDD

MSI GT62VR, i7 6700HQ, GTX 1060 6GB, 16 GB DDR4, Transcend 256 GB + HGST 1 TB
ketyow Poland (pl) Male
User level 5

Last Visit: 06 Jun 2019, 20:45
Online: 42d 9m 50s
Lamps demolished: 12 (+9)
Reputation point: 423
Chorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży Torpeda

A nie masz aby możliwości zastrzec sobie transakcje tak,by były wykonywane tylko i wyłącznie z udziałem PIN-u ?

Druga sprawa, że powinieneś ubezpieczyć sobie kartę przed kradzieżą i niepowołanymi transakcjami, bank powinien mieć taką opcję i nie powinno to kosztować dużo. ( W moim wypadku 3 zł -mc)
I am True Vault Hunter !
roki76 Poland (pl) Male
Legenda

Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Jeżeli państwo pozwolicie - może kilka słów od siebie w temacie zakupów bezgotówkowych.

Może to z racji wieku , przyzwyczajenia - gdy idę na zakupy zawsze mam przy sobie gotówkę i wiem że mogę wydać tylko tyle ile mam w kieszeni.

Karta "zwalnia" hamulce i już kilka razy miałem sposobność porozmawiać z ludkami , którzy to "lekko" przeholowali.

Kolejna rzecz to gdy rozpowszechni się obrót bezgotówkowy - może zniknąć realny pieniądz a to już ostatni krok do totalnej kontroli obywatela.

Chipy , karty , dowody nowej generacji - zobaczcie Państwo jak ta nierządna swołocz ze szczytów władzy chce o nas wszystko wiedzieć - dlaczego mam i w tym pomagać ?
litsteve Poland (pl) Male
User level 3

Last Visit: 16 May 2018, 19:27
Online: 3d 21h 40m 43s
Reputation point: 60
Najemnik

Dostałem odpowiedź z banku:

Uprzejmie informuję, że zablokowanie funkcjonalności zbliżeniowej na swojej karcie płatniczej w prosty sposób zleci Pan podczas rozmowy z konsultantem Inteligo. (1) Jesteśmy do Pana dyspozycji 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu pod numerami telefonów 800 121 121 oraz +48 81 535 67 89. Wystarczy, że zaloguje się Pan w serwisie telefonicznym swoim identyfikatorem i hasłem, a po komunikacie lektora wybierze 0 (zero) - "Połączenie z konsultantem". Wówczas konsultant zarejestruje zgłoszenie, na podstawie którego w terminie do 2 dni roboczych Pana zlecenie zostanie zrealizowane. Ponowne włączenie opcji zbliżeniowej dla danej karty nie jest możliwe. Natomiast możliwe jest zamówienie nowej karty z aktywną funkcją płatności bezstykowych.

Od razu dodam, że wyłączenie funkcji zbliżeniowych spowoduje brak możliwości użycia karty przy tradycyjnych transakcjach (niezbliżeniowych) nie wymagających kodu PIN (2) np. w niektórych parkometrach lub przy płatności za autostrady. W efekcie przy każdej transakcji będzie Pan proszony o podanie kodu PIN, a w sytuacji braku wymagalności kodu PIN - transakcja zostanie odrzucona.

Serdecznie dziękuję za przekazane uwagi oraz sugestie dotyczące limitu transakcji zbliżeniowych. Są one dla nas, podobnie jak wszystkie opinie Klientów, bardzo cenne.

Wyjaśniam przy tym, że obecnie zmiana limitu transakcji zbliżeniowych nie jest dostępna. Dokładamy wszelkich starań, aby uwzględniać oczekiwania naszych Klientów, a przekazywane sugestie są wnikliwie rozpatrywane. Dziękuję za przesłane uwagi, zostaną one przekazane do pracowników Banku odpowiedzialnych za planowanie dalszych zmian w Inteligo, w celu weryfikacji możliwości ich uwzględnienia przy przyszłych modyfikacjach i ulepszeniach naszego konta.

Zapewniam, że korzystanie z naszej karty zbliżeniowej Visa payWave jest bezpieczne.

Karta zbliżeniowa w Pana portfelu aktywuje się tylko na krótką chwilę, wyłącznie na wyraźne polecenie czytnika zbliżeniowego. Aby czytnik porozumiał się z Pana kartą zbliżeniową, musi ona być zbliżona do niego na bardzo małą odległość przez około pół sekundy. Nie ma więc możliwości dokonania "przypadkowej" płatności zbliżeniowej, ani zapłacenia za cudze zakupy. Warto pamiętać, że bezstykowe terminale płatnicze wykluczają jednoczesną obsługę już dwóch kart w standardzie chipowym. Posiadanie kilku kart bezstykowych w portfelu zabezpiecza więc przed ryzykiem wykonania nieuprawnionej transakcji.

Za pomocą technologii zbliżeniowej nie jest możliwe również wykonanie takiej kopii karty, która pozwoli na wykonanie transakcji. Ponadto transakcje bezstykowe realizowane są wyłącznie w czytnikach zarejestrowanych w organizacjach płatniczych.

Dodatkową ochroną przed niepożądanymi transakcjami są ustanowione specjalne limity ilościowe i wartościowe na mikroprocesorze. Liczniki te sprawdzają ile zostało dokonanych transakcji zbliżeniowych i na jakie kwoty. Po ich przekroczeniu dalsze transakcje nie dojdą do skutku lub będą wymagały potwierdzenia kodem PIN. Innymi słowy: kartą (również zgubioną czy utraconą) nie da się płacić zbliżeniowo, bez podawania PIN-u, w nieskończoność.

Ponadto na karcie ustanowiony jest też ilościowy limit transakcji zbliżeniowych, który obowiązuje tylko za granicą. Limit ten polega na tym, że po wykonaniu trzech następujących po sobie transakcji zbliżeniowych, podczas próby wykonania kolejnej w terminalu pojawi się komunikat z prośbą użycia karty w sposób standardowy (z użyciem czytnika).

W ramach dodatkowych zabezpieczeń, dla wybranych losowo płatności zbliżeniowych, wymagane jest co pewien czas przeprowadzenie tych płatności z wprowadzeniem przez Klienta PIN-u. W takim przypadku przy próbie płatności zbliżeniowej terminal wyświetli komunikat o konieczności przeprowadzenia operacji w standardowy sposób. Sprzedawca umieszcza kartę w czytniku terminala, a w celu weryfikacji użytkownika karty konieczne jest potwierdzenie przez niego operacji wprowadzeniem PIN.

W każdym przypadku, gdy utraci Pan kartę, zarówno "standardową", jak i zbliżeniową, należy niezwłocznie ją zastrzec w Banku. Od tego momentu cała odpowiedzialność za ewentualne transakcje nieuprawnione spoczywa na Banku-wydawcy karty. (3) Zatem w przypadku kart zbliżeniowych obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa, jak dla wszystkich innych produktów i operacji bankowych.

------------

Podsumowując:
Jak już ktoś napisał w internecie - tak w banku internetowym nie powinno być, że nie mogę wyłączenia PayWave zlecić przez internet. To niedopuszczalne w takim banku, jakim jest Inteligo!
Nie chcę nadinterpretowywać, ale wychodzi również, że nawet po zleceniu wyłączenia PayWave u konsultanta nadal możemy w innym kraju zapłacić przez system zbliżeniowy - ot chociażby na Słowacji.
Jedyna skuteczna metoda to ubicie RFID we własnym zakresie.

roki76 wrote:A nie masz aby możliwości zastrzec sobie transakcje tak,by były wykonywane tylko i wyłącznie z udziałem PIN-u ?

j/w

Co do bezpieczeństwa...
Też byłbym mądry i mówił o bezpieczeństwie (swoim), gdybym miał kruczka prawnego (nie zdążę zastrzec karty przed transakcjami nieautoryzowanymi) chroniącego mnie przed wypłatami odszkodowań.

roki76 wrote:Druga sprawa, że powinieneś ubezpieczyć sobie kartę przed kradzieżą i niepowołanymi transakcjami, bank powinien mieć taką opcję i nie powinno to kosztować dużo. ( W moim wypadku 3 zł -mc)

Nie widzę takiej opcji u siebie, ale nie szukałem zbytnio.
Nawet jeżeli jest - wolę za free wyłączyć ten zbędny bajer niż bulić poważne pieniądze.
3x12zł = 36zł na rok, w dłuższej perspektywie ładny grosz się z tego uzbiera. Ziarnko do ziarnka...

Jeżeli to dla Ciebie nic - zobacz sam jakie dotacje są na TC i sam powiedz, że dla niektórych te 36zł to spory kapitał :hee:

Niestety... PayWave ostatecznie mnie nie kupuje - będzie możliwość ustawienia licznika transakcji offline na 1 - chętnie się pobawię.
Już te 50zł przeżyję :hee:
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Nie chcecie płatności zbliżeniowej?
Wyprowadź się do pięknego Tybetu :)
Vato Poland (pl) Male
User level 2

Last Visit: 14 Aug 2015, 11:19
Online: 3d 14h 59m 2s
Reputation point: 50
Najemnik

Bez przesady

[EDIT]

Metody zniszczenia RFID:

1) Wsadzenie do mikrofali na 5s (kiepski pomysł)
2) Przecięcie ścieżek anteny (lepszy, ale zostawia ślady)
3) Uderzenie kilka razy młotkiem w chip (idealne rozwiązanie, bo nie zostawia śladów - tylko trzeba potem sprawdzić czy chip jednak nie wstaje :-E )

Celowo nie podałem opcji wyłączenia u konsultanta, bo jak już wcześniej pisałem metoda nie ubija chipu RFID
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

To rada jest tylko jedna. Łaź po kasę bezpośrednio do banku, Same zalety. Kalorie utracisz, nerwów się naszarpiesz ( K****, kiedy te babcie odejdą od okienka :-E )

A druga sprawa czy warto być aż tak nadwrażliwym ?
I am True Vault Hunter !
roki76 Poland (pl) Male
Legenda

Bez przesady. Jeżeli bank umożliwiałby mi ustawienie limitu na ilość transakcji/kwoty transakcji, po przekroczeniu których koniecznie byłoby wprowadzenie PINu - byłbym zadowolony i zainteresowany PayWave/PayPass.
Mój przykładowy limit, jaki sobie ustawiłbym:
1) kwota za zakupy większa niż 20zł
2) 2 transakcje bezdotykowe

W ten sposób podejmuję decyzję jaką kwotę jestem gotów stracić, gdyby moja karta została w nieuprawniony sposób użyta.
Przypominam, że bank odpowiedzialność za wyprowadzoną przez złodzieja kwotę do czasu zastrzeżenia karty zrzuca na właściciel karty - 150€.
Banki mają trzy ścieżki wprowadzenia zaleceń: udostępnienie możliwości wyłączenia funkcji zbliżeniowej, wydanie karty bez funkcji zbliżeniowej lub trzecia możliwość, polegająca na całkowitym wyłączeniu odpowiedzialności klienta za nieuprawnione transakcje zbliżeniowe wykonywane bez kodu PIN (nieautoryzowane), w sytuacji gdy dwie pierwsze nie są wprowadzone, np. ze względów technologicznych.W rekomendacji znalazł się również inny pomysł Rady ds Systemu Płatniczego. Mówi on o obniżeniu do 50 euro albo zniesieniu w całości odpowiedzialności klienta za złodziejskie transakcje dokonane kartą zbliżeniową. Obecnie wkład własny za szkodę wynosi 150 euro. Odpowiedzialność klienta zostanie wyłączona wtedy, gdy bank nie zapewnieni mu wyboru co do korzystania z opcji zbliżeniowej lub nie. W innym przypadku klient będzie współodpowiedzialny za szkodę ale tylko do kwoty 50 euro. Zalecenie Narodowego Banku Polskiego oznacza większe bezpieczeństwo dla klientów, a także pełną swobodę w wyborze rodzaju karty płatniczej. Do tej pory banki uniemożliwiały bowiem wyłączenie funkcji płatności zbliżeniowych, zasłaniając się barierami informatycznymi.

PayWave/PayPass pozwala niezwykle szybko przeprowadzić transakcje (po to w końcu powstał). Nowoczesny kieszonkowiec na pewno nie będzie miał problemu z wypłatą 150-200zł.

Technicznie to jest jak najbardziej możliwe - chip pozwala ustawić taki limit.
Nawet strony buczały, że mBank i parę innych banków źle ustawiło limit offline "licznika transakcji" - na 9999 dozwolonych operacji. Stąd wiem o takiej możliwości.
Zresztą Inteligo miało już oferowało limitowanie transakcji dla MasterCard PayPass, ale po połączeniu z PKO BP funkcjonalność została ograniczona.

Na dzień dzisiejszy moja karta ma ustawiony limit 3-4 transakcji, po których należy wprowadzić PIN i jak zapewniała kobieta z banku w losowych momentach też to się dzieje.
To są jednak moje pieniądze i mam prawo oczekiwać, że mój kaprys zostanie spełniony - tutaj przecież chodzi o bezpieczeństwo pieniędzy.

Niestety... banki obecnie nie pozwalają na takie coś:
1) Ustawienie nowego limitu transakcji z poziomu www
2) Poinformowanie użytkownika komunikatem, że zmiany zostaną zaprogramowane w chipie dopiero po włożeniu do bankomatu i np. sprawdzeniu swojego konta (ogólnie chodzi o to, aby podać prawidłowo PIN)
3) Idziemy do bankomatu, robimy co trzeba i mamy własny limit na karcie

Oczywiście dla pewności wspominam, że taki limit powinien obowiązywać nie tylko w Polsce, ale i każdym innym zakątku świata.
Dlaczego o tym wspominam?
Jak wspomniałem wyżej po poleceniu wyłączenia PayWave/PassPass w banku kartą nadal dało się płacić za granicą - okazało się, że "wyłącznik" działał wyłącznie w Polsce...

Moje wymagania nie są wzięte z księżyca.
Dotychczas mój bank pozwalał mi na dużą kontrolę jeśli chodzi o limity. Mogę ustawić limit na:
1) Maksymalną kwotę jaką mogę wypłacić z bankomatu na dzień
2) Maksymalną kwotę jaką mogę zapłacić na stacji benzynowej/w sklepie za pomocą terminala
3) Maksymalną kwotę jaką mogę zapłacić za transakcję internetową (czyli po podaniu numeru mojej karty i kodu CVC2

I tak najbardziej cieszy mnie możliwość ograniczenia transakcji internetowej - rzadko się przecież zdarza, że muszę przez internet zapłacić np. 1000zl (mówimy o obciążeniu karty, a nie przelewu zleconego na www banku, który nie jest limitowany).

Dziwię się więc, że niektórzy tutaj pukają się w czoło i najlepiej kazaliby mi spadać do dżungli.
Naprawdę ktoś musi Wam ukraść pieniądze, abyście inaczej na takie potrzeby patrzyli?
Zresztą... ja nie muszę używać PayWave, a Wy nie musicie używać limitatorów - możecie zostawić domyślne, ja podziękuję i skorzystam.

roki76 wrote:To rada jest tylko jedna. Łaź po kasę bezpośrednio do banku, Same zalety. Kalorie utracisz, nerwów się naszarpiesz ( K****, kiedy te babcie odejdą od okienka :-E )

Mi naprawdę roki zależy na wygodzie i jestem za takimi nowinkami technicznymi.
Jednak "life is brutal" i sam, będąc starszym ode mnie wiesz najlepiej jaki ten świat jest. :tuptup1:
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Karta doszła, wyłączamy PejŁej!
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Eksperymentów ciąg dalszy:

1) Pierwszego dnia po aktywacji karty od razu zadzwoniłem na infolinię, aby zablokować kartę. Po 2 dniach miało być załatwione, a ja miałem włożyć kartę do bankomatu. Ograniczenie ma obowiązywać w PL i za granicą

2) Dzisiaj uszkodziłem chip RFID uderzając młotkiem.
Efekt:
Karta nie działa w bankomacie WBK - wyświetla "mylny" komunikat:
autoryzacja nieudana - bankomat uszkodzony
Sprawdzone na dwóch bankomatach WBK

Poszedłem zatem do bankomatu PKO i okazało się, że moja karta nie jest akceptowana i mam się skontaktować z bankiem.
A już się cieszyłem, że będzie odczytywana tylko przez pasek magnetyczny.
Być może samo przecięcie antenki (bez niszczenia chipu) załatwiłoby sprawę - ale nie chce mi się już tego sprawdzać.

Karta zastrzeżona i przyjdzie nowa.
Pozostaje znowu 12 minut pomęczyć się na infolinii (przy okazji dowiedziałem się, że z Play można dzwonić na darmowe numery infolinii 0800) - zablokować PayWave no i zaopatrzyć się w puszkę Faradaya :tuptup1:
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

A pisałem żebyś się upewnił i zapytał, ale wolałeś pójść po bandzie :haha:
I am True Vault Hunter !
roki76 Poland (pl) Male
Legenda

Tego nikt Ci nie powie - Panie z infolinii takiej wiedzy nie mają. Prędzej by mi powiedziały, że karta jest własnością banku i nie należy jej niszczyć / przerabiać.
Pamiętaj, że rozmowy są nagrywane - więc nawet jakby miały wiedzę to zobowiązane są gadać to, co kazał im pracodawca.
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Nie chcę Was już męczyć sprawą, ale jak wiecie - zablokowanie u konsultanta chipu nie wyłącza go całkowicie - nadal jakieś urządzenia mogą go wykryć.
Z racji tego, że mój stary portfel się rozsypał ze starości zafundowałem sobie:
Image

Przepłaciłem, ale jestem zadowolony :tuptup1:
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Nie wiedziałem, że takie są. Myślałem że trzeba kupić przezroczystą okładkę na Allegro za około 30 PLN. Którą chcą opatentować studenci z jakiegoś tam polskiego uniwerku.

Dokładnie nie pamiętam, ale brat ma takową. Ja już PayPassa wyłaczyłem. Skonowanie jednak w polskich warunkach to póki co mało prawdopodobna opcja, no ale zawsze. A i już wiemy kto funduje "n%a%poj%e%" na kolejnym Zlocie, skoro jest przy takiej kasie ;)
Pozdrawiam / Best regards: olesio
olesio Poland (pl) Male
BANNED

Last Visit: 01 Jul 2017, 15:30
Online: 56d 19h 19m 31s
Reputation point: 111
Doradca postowyDoradca postowy

Next

• Similar topics
    Replies
    Views