[mikroRECKA] "Przejściówka PS/2 na USB oraz mysz EM120K"

Lubisz sobie podyskutować? Jeśli tak to znalazłeś/aś odpowiednie miejsce.

[mikroRECKA] "Przejściówka PS/2 na USB oraz mysz EM120K"

Post IP: rejestrowane!

Hello,

zapraszam do mojej mikrorecki dwóch przejściówek ps/2 na usb.
Keyboard-Mouse-to-USB-Converter-Adapter-for-PS2_1_320x320.jpg
vs
PS2-USB.jpg

oraz bonusowo bezprzewodowej myszki Esperanza EM120K
Esperanza_EM120K_1.jpg

Wstęp
Nawaliła mi myszka Razer Imperator - po raz DRUGI wysłałem ją na serwis, ponieważ zaczęła cierpieć na dwuklik lewego przycisku myszki. Co najlepsze u mnie gryzonie poza brudzeniem się nie mogą narzekać, żebym je zbytnio eksploatował - zawsze dbam o swoje rzeczy.
Imperatora uważam za naprawdę świetną myszkę, ale tę podatność na dwuklik uważam wręcz za dyskwalifikującą.
Zwrócę jednak honor - podobno Logitech też ma z niektórymi modelami ten problem, czego dowodzi łobrazek:
Image

Myszka na serwisie - co tu zrobić?
Na samym początku zmusiłem analogi mojego gamepada - Logitecha F710, aby na czas serwisu to on poruszał wskaźnikiem - wcześniej ustawiłem wirtualną myszkę na klawiaturze numerycznej, ale to było całkowicie niewygodne.
Demonic wyśmiała mnie i kazała kupić "zapasówkę".
Przyznałem jej rację, że (przynajmniej dla mnie) korzystanie z komputera bez obmacywania myszki traci klimat, wygodę (tu wstaw inne rzeczowniki).
Z racji tego jednak, że jestem szkot, pomyślałem, co zrobić, aby jak najbardziej zaszkocić.

Pierwsze podejście
Żal mi było kupować nową myszkę (a na co) - więc zagadałem do znajomego, czy nie pożyczyłby mi zapasówki.
Znajomy się spisał (na potrzeby artykułu napiszmy, że jest urzędnikiem na wysokim szczeblu) i załatwił mi nowiutką myszkę (przy mnie wyjął z pudełka) A4 Tech evolution Opto Ecco 612D o wartości rynkowej ~10zł
A4_Tech_evolution_Opto_Ecco_612D.jpg

Okazało się, że myszka ma wtyk PS/2 - ale tu urzędnik poklepał mnie po plecach - "NA PEWNO ZADZIAŁA U CIEBIE"

Ja już czułem, że nie ma szans, żeby zadziałała. Posiadam płytę Rampage II Extreme i mimo, że ma ona z tyłu wyjście (wejście?) PS/2 jest ono koloru fioletowego. I niestety jak można przeczytać na wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/PS/2_%28po ... kacyjny%29

Wikipedia wrote:Decyzja o wprowadzeniu takich samych, ale niekompatybilnych złączy spowodowała irytację konsumentów. Dla łatwego odróżnienia złącza myszy od złącza klawiatury wprowadzono oznaczenia kolorowe: kolor fioletowy dla klawiatur i zielony dla myszy

Wikipedia wrote:Zwykłe płyty główne nie potrafią zidentyfikować myszy lub klawiatury, jeśli te znajdują się w niewłaściwych gniazdach.

Moja płyta główna mimo, że sporo za nią zapłaciłem nie zaliczyła się do "wyjątkowych" - podłączając myszkę do fioletowego wyjścia (jedyne gniazdo ps/2) nic się nie działo z kursorem na ekranie, mimo, że laser świecił - a więc mycha dostawała prąd.
W opcjach BIOSu nie ma stosownego przełącznika mouse/keyboard.
Byłem jednak na to przygotowany i po drodze wjechałem do sklepu Nowa Komputer na Kompałły w Ostrowie Wlkp.
Sklep wymieniam, ponieważ jestem zbulwersowany - mało, że przepłaciłem za adapter, to jeszcze sprzedali mi zły! - ale nie wyprzedzajmy faktów...

Wchodzę do sklepu i mówię - Panie - potrzebuję przejściówki i pokazuję końcówkę ps/2. Młody sprzedawca podobny do mojego kumpla "Słowika" (nick mars na forum TC) o dziwo odszukał taką, ale powiedział, że może nie działać - co nie jest regułą - ot u niektórych działa a u niektórych nie - w drugą stronę za to bez problemu! I wyciągnął mi FIOLETOWY adapter taki jak tu:
PS2-USB.jpg

Myślę: cholera fioletowa, ale może magicznie wspiera oba urządzenia, skoro podepnę pod USB...
W tym miejscu popełniłem NIEWYBACZALNY błąd - nie poprosiłem gościa, aby na test podłączyć gryzonia do ICH komputera. Powiedziałem: OK, to ryzykujemy - podaj Pan cenę - z początku rzekł: 3zł, a gdy szukałem po kieszeniach, zajrzał w komputer - nagle okazało się, że 10zł.
Zgrzytałem zębami, ale już nie chciało mi się targować o rabacik - wiem, że sklepik mały, żeby się utrzymać musi jednak jakąś prowizję dowalić... w końcu "naszego" wspieram, a nie Chińczyka (aczkolwiek na opakowaniu jest Made in China :hee: ). No dobra - kogo chcę oszukać - kierownika nie było akurat :gatorlove:

Przyjechałem do domu i rozpacz - NIE DZIAŁA (jak ktoś ma klawiaturę ps/2 to mogę mu odsprzedać tę przejściówkę za 10zł - koszt wysyłki wliczony w cenę)

Uwaga na przyszłość: gdy chcemy kupić taką małą przejściówkę KONIECZNIE MUSI BYĆ KOLORU ZIELONEGO - FIOLETOWA jest dla klawiatury!
no_name_usb_ps2.jpg

Drugie podejście
Zirytowany faktem, że straciłem 10zł i to bez rabatu - zamówiłem na allegro za 8zł przejściówkę PS/2 typu "Y":

oraz bezprzewodową myszkę Esperanza EM 120K - za bagatela 33,99zł:
Esperanza_EM120K_1.jpg

Aukcje w jakich wziąłem udział (wysyłka łączna):
ImageImage

Szybka recenzja myszki esperanza em 120k
Esperanza_EM120K_1.jpg

Myszka pięknie wygląda (a'la chiński klon MagicMouse Apple'a), ale zakup nieudany - chyba, że trafiłem na uszkodzony egzemplarz.
Otóż na pudełku chwalą się, że zasięg do 10m - u mnie nawet gdy nie ma żadnej przeszkody zasięg wynosi 20cm.
Jak myszkę zakryję ręką/używam na chowalnej półce w biurku (przeszkoda w postaci drewna) - mycha odmawia współpracy. Testowałem ją na dwóch zestawach akumulatorów AAA - ANSMANN oraz PHILIPS, co wyklucza problem z bateriami z mojej strony. Podsumowując - mycha do reklamacji. Jeżeli ten typ "tak ma" - to wtedy szajs i nie kupować, ponieważ nadajnik jest ZA SŁABY!
Jakość nadajnika porównałem z tym od Logitecha K800 oraz Gamepada F710 - również Logitecha - na tych urządzeniach 0 problemów.
Uwaga do sprzedawcy: w aukcji jest mowa, że jak mamy problemy z synchronizacją nadajnika to m.in. należy wcisnąć lewy przycisk i środkowy (kulkę) - to jest błąd - w instrukcji mowa jest o prawym klawiszu i środkowym (kulka)

Właściwa recenzja przejściówki PS/2 typu Y (marki esperanza)
vs
Cóż mogę powiedzieć - po podłączeniu ruszałem myszką i... NIC!
Jednak jak poczekałem tę minutę na instalację sterowników przez Windows 7 - przejściówka zaskoczyła i działa wyśmienicie z urzędasową mychą!
Jednak aukcja na której kupiłem przejściówkę wprowadza w błąd - sugeruje, że da się używać dwóch myszek na adapterze (zależy od interpretacji) - otóż da się fakt, ale gdy podłączymy np. jedną myszkę do PC, a drugą do przejściówki - z ciekawości sprawdziłem i po podłączeniu myszki do fioletowego wtyku nie działał kursor.
Także przez przejściówkę możemy podłączyć równocześnie:
  • 1x mysz
  • 1x klawiaturę

Podsumowanie
1. Mogłem posłuchać Demonic Female i kupić po prostu myszkę za 10zł, ale lubię sobie utrudniać...
...i znowu przepłaciłem! -.-
2. Kolejny raz się okazało, że aby kupować w sklepie musimy być dobrze zorientowani, bo sprzedawcy nie są przeszkoleni (ach ta rotacja...).

• Adapter Esperanza PS/2 typu "Y" - polecam, gdy chcemy używać myszki PS/2 - znakomity zakup.
  • Adapter no-name typu "chińczyk" -> wersja "fioletowa" wspiera tylko klawiaturę, więc kupując właściwy kolor prawdopodobnie będzie działać (już mi się nie chciało kupować specjalnie "zielonego", aby to potwierdzić) - tylko uwaga: pamiętajcie, aby się nie pomylić z takim adapterem:
    no_name_ps2_usb.jpg
  • bezprzewodowa mysz Esperanza EM120K - jeżeli mi wymienią i będzie nadal tak samo - SYF z powodu słabego nadajnika - w takim przypadku używać jest jedynie sens z laptopami i to tylko, gdy możemy włożyć nadajnik do prawego gniazda (jeżeli jesteśmy praworęczni)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Last Visit: Yesterday, 20:00
Online: 322d 14h 19m 59s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Re: [mikroRECKA] "Przejściówka PS/2 na USB oraz mysz EM120K"

Fajna recka. Opisze swoje doświadczenia w tym temacie.

Sam posiadałem myszkę bodajże A4Techa białą. Później mając Amigę 1200, dokupiłem po jakimś czasie adapter myszki na USB, bo wiadomo kulkowa trumienka to porażka :)

Aby móc używać tego adaptera zamowiłem jakąś myszkę noname za 14 PLN z przesyłką też w kolorze bialym, bo miała pasować do Amigi. Mysz działała ok, jednak wiadomo - mimo kombinacji z różnymi programami dla Amigi, rolka przez tę przejściówke nie była obsługiwana. Po jakimś czasie rolka w mojej myszcze podłączonej do PC zaczeła działać fatalnie, no to podpiąlem ją do Amigi i tam się sprawdza, bo na co komu tam rolka szczegołnie w grach, a i pod ClassicWB bez tego się mogę obejsć, skoro nawet rolki nie uzywam praktycznie emulując system Classic WB pod WinUAE. Natomiast myszkę z Amigi podłaczyłem pod USB na PC.

Jednak ponieważ stara myszka była tyulko na PS2 musiałem poszukać przejściówki. Moj ojciec miał taki wynalazek jak widać na zdjęciu Anthroxa z dwoma wtykami dla klawiatury i myszki. Jednak ustrojstwo to nie działało z Amiga i tym adapterem USB. Zresztą jeśli mnie pamięć nie myli, na moim starszym PC kupionym pod koniec lutego 2004 także mi się to zdażyło, że tam i ten adapter powodował zle działanie, kiedy go testowałem.

Poszukiwałem zatem na allegro przejściowki w kolorze zielonym. No i jest ich mnóstwo, ale właśnie - tylko takich jak pokazał Anthrox na ostatniej fotce. Znalezienie takiej jak na zdjęciu no_name_usb_ps2.jpg graniczyłó z cudem albo ludzie źle opisują aukcje, bo wyszukiwarka znalazł mi wtedy tylko jedną konrketną, z przesyłką było coś poniżej 8 PLN chyba, bo sama przejściówka chyba za 3.50 była, a przesyłka listem ekonomicznym chyba. A nie miałem wtedy chęci latać po sklepach, a kolejny sprzedawca - okazał się bucem (jak inny allegrowicz co to kupił Wisielca za 1 PLN, a adf'a nie chciał dumpnąć na moją prośbę). Buc ten był/jest ze Szczecina i miał tyle zamówień, ze nie wyrabiał i czekałem na przesyłkę chyba z około dwóch tygodni. Ale gościu przed negatywem jest kryty, bo tak informował na stronie o sobie. Ale osobiście nie dało się tego odebrać. No to poczekałem.

Suma sumarum, po jakimś czasie spieprzył się lewoklik w myszce noname podłączonej do PC. Już nigdy takiej taniej nie kupie, bo o ile pamiętam jej żywotność była poniżej roku, a ja się nad sprzętem nie pastwie i też staram się o niego dbać, jak Anthrox. Wkuszony, że znowu wydatek kupiłem sobie czarą i zwykła na kabelku myszkę Logitecha, bodajże za około 35 PLN. Póki co sprawuje się super. No i mam w końcu wszystkie urządzenia w kolorze monitora, klawiatury i jednostki stacjonarnej, tylko lepszy kabelek do podłączenia dysku USB się wyłamał kolorem :)
Pozdrawiam / Best regards: olesio
olesio Poland (pl) Male
BANNED

Last Visit: 01 Jul 2017, 15:30
Online: 56d 19h 19m 31s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 111
Doradca postowyDoradca postowy

Off-Top
Ukryta treść:
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

@Anthrox: cieszy mnie bardzo ta offtopicowa wiadomość, podeślij proszę link do adf'a, jeżeli możesz :) Z góry serdecznie dziękuję.
olesio Poland (pl) Male
BANNED

Planuję nawet na forum upublicznić, aby każdy mógł zainstalować :-)
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Fajnie - czekamy :)
olesio Poland (pl) Male
BANNED

Fajna recka Anthrox. Przyjemnie się to czytało widać, ze pisałeś z dużym zapałem.
Kiedyś używałem zwykłej optycznej myszki Logitecha kupionej za ponad 60 zeta w 2005 roku. I powiem, że w prostocie i elegancji siła bo ukończyłem na niej ponad 60 fpsów. W sumie jeszcze bym jej używał, ale zaczęła wysiadać w niej wpierw przyciski a potem zrobiło się w niej jakieś zwarcie i po podłączeniu do komputera zaznaczała wszystkie pliki i kopiowała je. Ma tylko 800 dpi i świetnie leżała mi w mojej nie dużej, ale grubej dłoni. :lol2:

Image

Od dwóch lat używam A4tech evolution x747 Brown fire za prawie 100 zeta i jestem z niej bardzo niezadowolony. Mimo, że w Media Markcie ponad pół godziny stałem przy tym stoisku z myszkami i dotykałem tą myszkę ( :zawstydzony1: ) czy mi dobrze leży w dłoni. Przyjechałem do domu po zakupie, odpaliłem grę i... stwierdziłem, że jest dla mnie za duża. Na plus na pewno można zaliczyć ciężarki montowane w myszce.

Image

Image

Dodatkowo w sterownikach i programie dołączonym do myszki możemy określi min. takie rzeczy jak:
1. czas opóźnienia (biuro, gaming i coś jeszcze ale nie pamiętam teraz)
2. ustawić rozdzielczość i je zmieniać według własnych potrzeb.
3. przypisać przyciski
4. itd.

-- 21 Lut 2013, 23:52 --

Minusy:
Po zainstalowaniu sterowników pod win7 myszka zmienia swoją czułość i jest jakby nad sterowna oraz mniej czuła i dokładana. Dziwne, bo stery powinny poprawić te odczucia i parametry.
Spotkałem się z taka opinią, że myszki optyczne są bardziej dokładne czy czułe, co wy o tym sadzicie ?
Image
ihtius Poland (pl) Male
User level 11

Last Visit: 29 May 2019, 22:54
Online: 65d 16h 31m 19s
Reputation point: 693
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

• Similar topics
    Replies
    Views
    Last post