Ulepszenie pieca CO - bezprzewodowe przesyłanie temperatury

Lubisz sobie podyskutować? Jeśli tak to znalazłeś/aś odpowiednie miejsce.

Ulepszenie pieca CO - bezprzewodowe przesyłanie temperatury

Post IP: rejestrowane!

Dzień dobry,

właśnie zakończony został lvl UP kotłowni.
Wszystko na dzień dzisiejszy działa elegancko i energooszczędnie - czas pokaże, ile to wszystko wytrzyma.
Niestety nie obyło się bez wizyty hydraulika...
Image

Wymieniony został sterownik (komputer) CO z prehistorycznego GEWISS GW 40 043, który jak pisałem działał tylko z parę miesięcy dobrze, do momentu jak przyjechał krewniak idiota, który tak go rezregulował, że już nigdy nie pracował tak jak powinien na nowiutki KG Elektronik ST-30 PID. PID mnie zainteresował, dlatego postanowiłem również dorzucić czujnik temperatury spalin PT-1000.
Zmiana "komputera" spowodowała chęć wymiany również dmuchawy, naruszonej przez ząb czasu.
I to był strzał w dziesiątkę, bo nowa dmuchawa ma max 40W (a dmucha jakby to była 80W) z charakterystyką pracy silnika przystosowaną pod inteligentne sterowniki PID - to dmuchawa POL-FANS, którą ulepszyła firma LUTECH.

Skoro tyle zostało ulepszone - postanowiłem coś zrobić coś z pompą LFP Leszno - po 15-20 latach sprawnego działania okazuje się nie do zajechania, ale co z tego, jak żre sporo prądu - maksymalnie 75W. Wymieniłem ją na energooszczędny model GRUNDFOS Alpha 2 L 25/40, która ciągnie śmiesznie mało - zaledwie ~9-10W.

Pobór prądu przed zmianami:
Code: Select all
Sam komputer - 4W
Komputer i pompa bieg 3 - 62W
Komputer, pompa i dmuchawa - 98W

Pobór prądu po zmianie:
Code: Select all
Sam komputer - 1.5W
Komputer i pompa bieg 1 - 9.70W
Komputer, dmuchawa, pompa 1 bieg: 50W przez chwilę do rozkręcenia się dmuchawy, a potem stałe 31W

Jedyne co mi zostało, to wymienić sznurki uszczelniające drzwiczki w piecu, bo się już wypaliły - profesjonaliści zamiast sznurki mówią szczeliwo. Tak tu sobie zostawię notkę, że mój piec wymaga sznurków 15mm.

Dobra, co będę ściemniał.
Wszyscy dobrze wiedzą, że to CEST - Centrum Sterowania Temperaturą - jedno z pomieszczeń w bunkrze Anthroxa, które przygotował sobie na wypadek wybuchu wojny lub odpalenia rakiet przez wujka Kima.

Zachowując jednak pozory - została mi jeszcze jedna sprawa do załatwienia.
Chciałbym mieć ładny miernik bezprzewodowy (w ostateczności z sondą po kablu), który przesyłałby mi poziom wyżej informację jaka temperatura jest na piecu, żebym wiedział, kiedy piec wygasa.

O dziwo na rynku same brzydactwa znajduję - najfajniejsze są stacje pogodowe - ale one z kolei mają minus, że wyświetlają temperaturę od ~0°C do ~50°C.

Poniższa stacja pogodowa Oregon 208s na czujniku zewnętrznym rzekomo wyświetla temperaturę do 60°C - na moje potrzeby sprawdziłby się.
Image

Tak czy siak muszę zamówić, żeby się przekonać, czy stacja będzie wykrywała czujnik pogodowy poziom niżej.
Jeżeli się okaże, że wszystko działa, to jeszcze chciałbym jeden gadżet zamówić.

Bezprzewodowy czujnik temperatury jest zasilany baterią AA. Z uwagi, że czujnik przykleiłbym taśmą do rury wolałbym, żeby tak już zostało, a nie co x-czasu ściągać go z rury, żeby baterię podmienić.
Zastanawiałem się czy jest gadżet - adapter, który pozwala zasilić urządzenie na baterie z zasilacza bez zbytniej ingerencji w urządzenie i voila - jest coś takiego:
Image
Image
Image

Występuje jeszcze pod nazwą Battery Eliminator - nawet wersja USB jest:
Image

A może Wy znacie jakieś fajne urządzonko do przesyłania informacji o temperaturze?
Znalazłem jeszcze takie cacko - czujnik temperatury WiFi z aplikacją na Androida:
Image

http://www.e-sensor.pl/p25,czujnik-temp ... ienia.html

Wszystko ładnie i pięknie - gdyby nie jeden minus. Temperaturę odczytać mogę tylko online albo w aplikacji na smartfonie. Dla mnie rewelacja, ale myślę też o pozostałych domownikach starszej generacji, którzy nie będą mieli możliwości odczytania temperatury - staram się znaleźć rozwiązania uniwersalne, aby i oni mogli skorzystać z udogodnień i nie musieli złazić poziom niżej bez powodu :)

[EDIT]
Następne pogodynki jakie znalazłem - z większym zasięgiem.
Wyświetlanie temperatury i na stacji i na smartfonie - kwestią jest tylko pociągnięcie kabla LAN :)
http://mobilealerts.pl/produkty/index (stacja pogody Techno Line MA10410)

Poczytać jeszcze chcę o TFA Dostmann KlimaLogg Pro, który nie jest tak wypasioną wersją, aczkolwiek na pewno pozwala alarmy ustawić ;)

Oregona być może potestuję na dniach o ile kolega nie okaże się mendą i pożyczy na testy :haha:
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Last Visit: Today, 02:36
Online: 314d 10h 21m 55s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

Re: Ulepszenie pieca CO - bezprzewodowe przesyłanie temperat

@Anthrox

Więc to tak wygląda ASHQ (Anthrox Secret Head Quarters), gdzie powstają EXEki, a na zdjęciu to chyba watercooling centralnego komputera. :crazy:

A już tak poważnie, no ładnie to zmodernizowałeś, ale z opisu rozumiem, że musisz schodzić co jakiś czas żeby szulfą węgiel od rokiego załadować. Nie myślałeś może o zmianie pieca na taki z podajnikiem na ekogroszek, czysto, lekko, wygodnie, ekologicznie, czasem długi czas się nie schodzi do pieca. Rozumiem, masz cały układ sprawny i po apdejtach, a nowy piec to jednak większy koszt, ale tak tylko pytam z ciekawości.

PS. Palisz od góry w tym kotle?
Image
@Kiv_Master I'm the screaming Kiv!!!
Kiv_Master Germany (de) Male
BANNED

Last Visit: 11 Jul 2018, 09:09
Online: 67d 14h 23m 53s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 0

Tak, palę od góry, ale od niedawna - dobrze więc, że temat poruszasz.

Co do schodzenia - tak fatalnie nie jest. Jak załaduję piec to bodajże na 12h mam spokój, ale dla mnie zajebiście byłoby mieć wgląd w domu/poza domem jak wygląda temperatura na sprzęcie.

Ostatecznie planuję dla testu kupić GreenBlue GB522, a jak się sprawdzi (jest i stacjonarna pogodynka i wysyłanie danych po WiFi do LivingSense) - znalazłem polską firmę, która sprzeda mi zasilacz, który zastąpi baterie AA w zewnętrznym czujniku temperatury - w Google wpisałem: zasilacz zamiast baterii i wyskoczyło mi:
http://zasilacz.zamiast.baterii.taniena ... --aa-.html

Dodatkowo firma sprzedaje to na Allegro pod nazwą uzytkownika LutekWawa - także gitara.

Jeśli chodzi o zakup pieca na ekogroszek - widzę, że coraz "modniejszy" taki piec, ale przerażają mnie opłaty za groszek - no i koszty ew. naprawy ślimaków, gdyby się z groszkiem dostał kamień do środka. A co, masz?
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Przyklejanie czujnika od stacji pogodowej do rury to taki mocno kompromisowy pomysł. A sterownik nie ma cyfrowego wyjścia czy własnej stacji bezprzewodowej? U mnie jest na kablu z pieca, ale to jak wiadomo wiąże się z kuciem ścian, no i ja mam tam nastawę temperatury i sterowanie kotłem (gazowym) z domu.

Na potrzeby samej temperatury być może i dobrej jakości stacja pogodowa by się sprawdziła, jeżeli ma ten czujnik odpowiedni - zazwyczaj kocioł węglowy ma sam w sobie miejsce pomiarowe (dla własnego sterownika) temperatury wody na kotle - u mnie na węglowym Defro są dwa takie miejsca. Wsuwasz sensor i masz pomiar. Lepsze niż gdzieś tam na rurze.
A1200, Apollo 040/33@40 MHz, 32MB, 4GB HDD

MSI GT62VR, i7 6700HQ, GTX 1060 6GB, 16 GB DDR4, Transcend 256 GB + HGST 1 TB
ketyow Poland (pl) Male
User level 5

Last Visit: 24 Mar 2019, 11:31
Online: 41d 23h 52m 47s
Lamps demolished: 12 (+9)
Reputation point: 423
Chorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży TorpedaChorąży Torpeda

@Anthrox

Właśnie, temat odpowiedniego palenia paliwami stałymi (węgiel, drewno) jest niezmiernie istotny, szczególnie w Polsce gdzie jest jeszcze wiele pieców, kotłów starego typu, a to pozwala jako tako "ekologicznie" w nich palić, również często jakość węgla pozostawia wiele do życzenia. Niby sprawa, znana i wielokrotnie poruszana w mediach, ale patrząc po kominach i tym co się z nich wydobywa w zimie, to raczej jeszcze za mało. Jakie mamy powietrze w zimie sami dobrze wiemy. Sam się przekonałem o zaletach tego typu palenia, paląc nieraz u teściów zwykłym węglem, w starszym piecu, oprócz mniejszego kopcenia, jest to również oszczędność opału.

Co do groszku to osobiście niestety (stety) u siebie mam ogrzewanie "niekopcące", ale miałem właśnie doświadczenia ze znajomymi którzy ciągle narzekali ile im to węgla idzie, jak to często muszą kilka razy na dzień chodzić dokładać (stary ceglany dom, oczywiście nieocieplony), wiecznie się żalili, na co ja im ciągle radziłem zmianę pieca na taki nowoczesny z podajnikiem, wreszcie po długim czasie pochwalili się że zmodernizowali ogrzewanie właśnie na takie piec, teraz nachwalić się nie mogą. :tak:
BANNED

@Kiv_Master - to jeszcze dodam od siebie, że dobrą praktyką jest wietrzenie mieszkania - najlepiej codziennie na 15-30 minut uchylić okna, żeby syf, który się napierdziało czy co tam się zrobiło wyleciał na zewnątrz.
Niby logiczne, ale niektórzy kiszą się bez otwierania okna bo "ciepło ucieknie / opłaty będą większe" :haha:

W dniu dzisiejszym przyszedł do mnie GreenBlue GB522.
Jestem zadowolony - nie musiałem kombinować z przyklejaniem czujnika do rury. Po prostu... położyłem go na piecu - zasięg rewelacja i dostęp online mam.

Co jednak zmordowałem się ze sparowaniem routera to moje.
Livingsense posiada błąd (?), który powoduje przy parowaniu wyrzucanie błędu "No response", gdy parujemy GB522 na Androidzie z włączonym internetem mobilnym.
Image

Rozwiązanie?
Przełączyć w tryb 2G oraz "uszkodzić" APN lub w inny sposób sprawić, żeby internet mobilny nie działał na czas parowania.
Różne cuda widziałem, ale takie po raz pierwszy - ale się opłaciło!
Image

I ja sobie mogę dla jaj będąc na mieście zobaczyć jak tam w budzie się pali, czy się nie zapaliła / utopiła a i rodzice nie muszą schodzić do piwnicy patrzeć jak tam temperatura na piecu wygląda :)
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Jeszcze mały apdejt nt. palenia od góry, publiczny pokaz różnic w zadymieniu w zależności od sposobu palenia. Obok siebie takie same piece, kominy i paliwo, z prawej oczywiście palone od góry:
Image
BANNED

Dym jak dym - najważniejsze, żeby jak najmniej opału szło w niebo zamiast w rury ;)
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Gdyby ktoś chciał poczytać sobie recenzję GB522 - załączam link:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=2549.0
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Anthrox wrote:Gdyby ktoś chciał poczytać sobie recenzję GB522 - załączam link:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=2549.0

Toś mi zabił klina tym forum, widziałem już różne dziwne fora, miłośników różnych dziwnych rzeczy, ale miłośników stacji pogodowych jeszcze nie. :-E
BANNED

Człowiek uczy się całe życie.

A Elektrodę znasz? :hee:
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Anthrox wrote:Człowiek uczy się całe życie.

A Elektrodę znasz? :hee:

Problem wielokrotnie poruszany na forum, następnym razem użyj wyszukiwarki, a poza tym zasilacz z czarnej listy, zamykam temat. :haha:
BANNED

Tak jeszcze w temacie, jakby ktoś potrzebował, porównanie kosztów ogrzewania:

http://www.cenapradu.strefa.pl/ogrzewanie.html