Colorado

Moderator: tauri5

Colorado

Post IP: rejestrowane!

Witam chciałbym się z wami podzielić moją solucją do gry Colorado

Code: Select all
Solucja: Colorado

Jest to solucja opracowana przezemnie na podstawie własnych doświadczeń z grą. Za pierwszym razem udało mi się przejść ją korzystająć z jakiejś angielskiej solucji,jednak była bardzo niedokładna i zawierała masę błędów więc postanowiłem stworzyć własną, aby i Wam udało się ukończyć tą świetną grę.

KLAWISZOLOGIA:

Chodzenie:

Fire + góra = skok

Fire + dół = przykucnięcie

Fire + dół + tył = podnoszenie przedmiotów

Upuszczanie przedmiotów:

Naciśnij F7, a następnie wybierz dany przedmiot np. F1

Walka:

Mając w ręku strzelbę:

Fire + góra + tył = przeładowanie broni

Fire + przód = Strzał z pozycji stojącej

Fire + dół + przód = strzał z pozycji klęczącej

Mając w ręku nóż lub toporek:

Fire + przód = górny atak

Fire + dół + przód = dolny atak

Mając dynamit w inwentarzu:

Fire + góra + przód = rzut dynamitem

Jeżeli będziesz grał od początku do końca na podstawie tego opisu to powinieneś mieć dokładnie tyle samo miejsc w inwentarzu co ja w czasie przechodzenia gry. Jeśli grasz z winuae polecam korzystanie z opcji Save State (im częśćiej tym lepiej)co pozwoli uniknąć Ci przechodzenia tego samego momentu kilkakrotnie, jeśli grasz z Amigi zapisuj przy każdym ognisku.

OPIS PRZEJŚCIA

LAS

Zaczynasz przy canoe, idź na prawo do następnego ekranu. Załaduj broń i zastrzel pierwszego napotkanego Indianina. Kontynuuj drogę na prawo do lasu. Na skrzyżowaniu ścieżek, wybierz te która prowadzi w lewy górny róg. Znów skrzyżowanie, kontynuuj drogę w prawo. Jak tylko wejdziesz w następny ekran zobaczysz Indianina z łukiem,schowaj się za drzewami, podejdź jak blisko się da. Wyjdź zza drzew i rozwal go nożem. W następnym ekranie przyjdzie stoczyć Ci walkę z wielkim Indianinem. Rozwal go toporkiem, weź naszyjnik i skórę. Wracaj do poprzedniego skrzyżowania i udaj się ścieżką na górę (uważaj nie wpadnij w przepaść). Idź dalej w lewo i weź bryłki złota. Teraz wracaj w dół (na razie nie wspinaj się na górę do kondora) i aż do pierwszego skrzyżowania, idź odtąd na prawo. Znów pojawi się łucznik, żeby go zabić musisz schować się w pierwszym zakamarku między drzewami. Prowokuj go żeby wystrzelił wychylając się zza drzew (góra, dół). Jak wystrzeli wyjdź zza drzew i wykonaj szybki skok i schowaj się znów w następnym zakamarku. Znów go sprowokuj wyjdź i zabij nożem lub toporkiem (dolny atak). Przeskocz rzeczkę i spokojnie idź dalej. Dojdziesz do wozu handlarza MAC BIGGLE: Zamień u niego bryłki złota, skórę i naszyjnik, jeśli to konieczne wypij otrzymany eliksir. Kontynuuj drogę na prawo dojdziesz do ślepej alejki, teraz musisz się wspiąć na górę.

KANION

Wspinaj się dalej, jak tylko wejdziesz szybko weź nóż lub toporek do ręki i wykończ Indianina (można ominąć co na pewno zaoszczędzi trochę zdrowia, bo trudny z niego przeciwnik), idź dalej na prawo, przeskocz przepaść, zobaczysz schody kontynuuj wędrówkę dolną ścieżką aż dojdziesz do następnego ekranu. Jak tylko wejdziesz zobaczysz indianina z łukiem, szybko schowaj się w zakamarku i przeładuj broń. Pozwól mu wystrzelić, wychyl się i zastrzel go. Uważaj też na kolesia  z procą w oknie. Dalej na prawo. Zabij napotkanego wroga toporkiem lub nożem. Na razie nie podnoś naszyjnika. Idź dalej i zabij następnego Indiańca i dalej na wschód aż dojdziesz do dwóch przepaści, wymierz kroki i skacz. Jak tylko będziesz na drugiej stronie przeładuj broń, wejdź w następny ekran i od razu strzelaj do wroga (trudny przeciwnik jakby jakis boss), szybko zmień broń na nóż lub toporek i wykończ go. Napełnij broń używając rogu z prochem (zwolnisz w ten sposób jedno miejsce w inwentarzu), podnieś naszyjnik i fajkę pokoju. Wracaj do rozwidlenia, po drodze weź naszyjnik i teraz idź schodami na górę. Gdy będziesz już na górze przeładuj broń i jak tylko wejdziesz w następny ekran szybko wystrzel do wroga. Przeładuj jeszcze raz, i idź w prawo strzel do drugiego Indiańca wychodzącego Ci na przeciw, zmień broń na toporek lub nóż i wykończ go. Teraz zagra muzyka. Przywitaj się ze starym wodzem, połóż fajkę pokoju zaraz przed nim. Otrzymasz srebrny nabój.
Teraz wracaj w miejsce w którym się wspinałeś (wykończ Indianina jeśli wcześniej go ominąłeś)Idź na dół wymień 3 naszyjniki aby mieć miejsce w inwentarzu i z powrotem na górę. Idź dwa ekrany w lewo i podnieś bryłki złota. Wracaj do lasu. Jak zejdziesz do MAC BIGGLE to przehandluj bryłki złota. Możesz teraz napić się eliksiru jeśli masz mało życia ale sugerowałbym wypicie go po przepłynięciu rzeki. Wracaj na sam początek do canoe. Na rzece omijaj różne przeszkody (skały, pnie drzewa itp.), uważaj na Indian zarówno tych rzucających kamieniami ze skał jak i na tych pływających w canoe. Możesz ich bić wiosłem naciskając Fire + kierunek w którym chcesz uderzyć. Najlepiej płynąć bardzo wolno i gdy na mapie zauważysz że zbliżasz się do punktu trzymaj się prawej strony żeby nie ominąć lądu.

LAS II

Idź w prawo dwa razy i przygotuj się do walki z pierwszym niedźwiedziem. Są trzy metody, ale najlepsza jest pierwsza. Możesz zabić niedźwiedzia laską dynamitu, i później uderzyć toporkiem. Możesz zużyć cały proch strzelając do niego albo walczyć z nim nożem lub toporkiem. (jak masz wprawę to nie musisz marnować dynamitu) Gdy niedźwiedź padnie idź w prawo dwa razy. Podejdź na środek polany i odpocznij przy ognisku. Teraz wróć się o jeden ekran w lewo i przejdź w prawo tym razem pod drzewem i przejdź przez pole pełne królików. Teraz uwaga na wilka, najlepszy sposób to natychmiast po wejściu w ekran uderzać w dół toporkiem. (nie powinien Cię nawet drasnąć) Dalej w prawo wypij eliksir (jeśli nie wypiłeś wcześniej) i podnieś bryłki złota.

Kopalnia

Rzuć dynamitem w kupę kamieni- droga wolna możesz wejść do kopalni. Przeładuj broń i strzel do górnika, teraz przełącz broń na nóż albo toporek żeby mu dołożyć w końcu wróc ucieknie. Idź tak długo w prawo po torach aż dojdziesz do ślepej uliczki, zabij górnika którego tam napotkasz. Podążaj za małym górnikiem przez kopalnie aż otworzy Ci przejście. Idź najpierw w dolne drzwi po prawej i weź złote bryłki, a teraz idź do sekretnego pokoju (ten który otworzył Mały Górnik). Na pierwszym rozwidleniu wybierz drzwi u góry, przeskocz nad przepaścią i do drugiego rozwidlenia. Wybierz drzwi na dole. Przeładuj broń, strzel do górnika i wykończ go w konwencjonalny sposób. Idź do drugiego rozwidlenia i wybierz drzwi u góry przeładuj broń i w następnym pomieszczeniu zrób szybko kilka kroków naprzód i schowaj się w zakamarku. (jeśli zrobiłeś to bez wahania dziadek nie powinien Cię nawet drasnąć) Pozwól dziadkowi strzelić i zaraz po tym szybko wyjdź z zakamarka i strzel do niego z klęczącej pozycji. Odłóż na chwilę srebrny nabój, weź i przeczytaj pergamin po czym wyrzuć go (nie będzie już potrzebny- wystarczy przeczytać) Podnieś z powrotem nabój. Idź w prawo, rzuć dynamitem w kupę kamieni. Poznajesz okolicę? Tak to szczyt na którym już byłeś, możesz iść w prawo żeby zapisać grę przy ognisku jeśli grasz na prawdziwej amidzę, warto to zrobić. Wracaj teraz do kopalni (jeszcze będzie okazja walczyć z kondorem) do pierwszego rozwidlenia i idź przez dolne drzwi; zabij górnika raz strzelając ze strzelby, później użyj noża lub toporka. W następnym pomieszczeniu przesuwaj się stopniowo i gdy usłyszysz wagonik wykonaj szybki krok w zakamarek podnieś bryłki złota. Dalej w prawo, wykończ górnika. Kontynuuj w prawo i tam spotkasz bossa, rozwal go dynamitem dzięki czemu zwolni Ci się miejsce w inwentarzu, Jak nie trafisz to załatw go nożem lub toporkiem. Weź wielką bryłę złota, wracaj do lasu i do canoe.

Płyń rzeką aż po lewej pojawi Ci się ląd. Nie omiń go przypadkiem.

WIOSKA INDIAN

Idź w prawo dwa razy, przeskocz nad ogniem, idź w prawo. Pierwsze rozwidlenie: Połóż srebrny nabój na ziemie, na razie nie jest on potrzebny a zajmuje miejsce w inwentarzu (jeszcze tu wrócisz). Podnieś skórę i przejdź w prawo nad namiotem. Spotkasz wóż MAC BIGGLE - Wymień wszystko i użyj rogu z prochem. Teraz w prawo, następne rozwidlenie, wybierz ścieżkę u góry nad namiotami. Przywitaj się z szamanem, i przeczytaj pergamin który Ci dał (po przeczytaniu wyrzuć). Wracaj do pierwszego rozwidlenia wybierz dolną drogę pod namiotem. Teraz będziesz musiał walczyć z wielkim idnianinem, żeby nie tracić zdrowia użyj całego prochu i zastrzel go. Teraz Idź w prawo przywitaj się z wodzem i zobacz co jest napisane w pergaminie (po czym standardowo wyrzuć go). Wracaj do
canoe. (nie martw się o srebrny nabój niech tam sobie leży, tak jak pisałem wcześniej jeszcze tu wrócisz)

Płyń rzeką aż po prawej pojawi Ci się ląd. Standardowo uważaj na napotkane trudności i nie omiń lądu.

LAS III

Idź w prawo trzy razy, dotrzesz do [b]"rozwidlenia"[/b] (oznaczam cudzysłowem i pogrubieniem abyście wiedzieli o które rozwidlenie mi później będzie chodzić). Idź dalej ścieżką, zabij Indianina, teraz w prawo, omiń MAC BIGGLE, idź w prawo zabij wodza, weź skórę wymień ją u MAC BIGGLE’a i wróć po naszyjnik. Wymień naszyjnik w wozie i wróć do "rozwidlenia" w lesie, przejdź między drzewem a kamieniem i idź w prawo. Wspinaj się na górę, załatw Indianina. UWAGA na łucznika w następnym ekranie; zanim tam wejdziesz naładuj broń i zaraz po wejściu strzel z pozycji klęczącej. (strzała przeleci Ci tuż nad głową) Skacz w prawo.

JASKINIA

Idź w prawo do ślepej uliczki, i wspinaj się na górę, jak pójdziesz w prawo zabij niedźwiedzia rzucając w niego dynamitem i dokańczając toporkiem. Wracaj w lewo i znów w lewo do pomieszczenia z wielkim krzyżem, i użyj wielkiej beczki z prochem na samym końcu pomieszczenia. (aby użyć beczki naciśnij F7 i wybierz ikonę, w której masz beczkę) Odsuń się kilka kroków od miejsca wybuchu. Pasaż z wielkim krzyżem jest teraz otwarty. Wejdź i
użyj windy. Ooo! Znowu jesteśmy w kopalni. Idź do rozwidlenia dróg i wybierz drzwi u góry (tutaj był dziadek), dalej w prawo.
Znów jesteś na szczycie góry w pierwszej lokacji, odpocznij przy ognisku i teraz będzie pora aby wspiąć się na górę po drabinie z patyków i walczyć z kondorem. Aby zabić kondora trzeba użyć noża lub topora, najlepszą taktyką jest czekać aż podleci aby Cię ugryźć i wtedy walić górnym atakiem, czasami trzeba się cofnąć krok w tył(uważaj nie spadnij). Zabierz indiańskie dziecko. Wracaj do kopalni. W kopalni wróć do pomieszczenia z windą, wracaj do wyjścia jaskini w górach, schodź  na dół aż do [b]"rozwidlenia"[/b] (to samo oznaczone wcześniej) w lesie. Wracaj w lewo. W tym ekranie jest tajemne przejście za dużym krzakiem, idź tamtędy w lewo. Przeładuj broń i strzel do Indianina i wykończ go dowolną bronią (jest strasznie trudny dlatego lepiej trafić go ze strzelby na początku, jak nie trafisz to się z nim pomęczysz) podnieś naszyjnik i idź dalej w lewo stań tuż przy krawędzi lądu i wykonaj skok.

WIOSKA INDIAN

Znów jesteś we wiosce Indian. Idź do wodza po drodze wymień naszyjnik na dynamit. Oddaj wodzowi dziecko, w ramach wdzięczności dostaniesz od Wodza MEDALION ODWAGI. Pożegnaj się z wodzem i idź do rozwidlenia na którym zostawiłeś srebrny nabój. Jeśli nie masz miejsca w inwentarzu bo został Ci eliksir, to zastanów się czy wolisz mieć ze sobą dynamit czy eliksir. Sugerowałbym wyrzucenie dynamitu dlatego, że dalej będzie dużo zwierząt które ciężko trafić dynamitem a eliksir się może przydać. Twój wybór. (chyba, że wypiłeś wcześniej eliksir to nie ma tu dylematu). WEŹ NABÓJ i wracaj do canoe na początku obozowiska (Dobrze że u Indian ich nie brakuje). Płyń znów do lasu.
Idź z powrotem w góry. Idź tam gdzie zabiłeś niedźwiedzia i w prawo. Wychodzisz z jaskini. Idź cały czas w prawo zabijaj wszystkie zwierzęta jakie napotkasz (wilki i kondor), aż dojdziesz do grobów.

Mogiły

Po odpoczynku przy ognisku idź w prawo nad grobem Indianina, przeczytaj pergamin i wyrzuć go, idź w prawo i znów w prawo. Zabij dwa wilki i w prawo. Na swojej drodze zobaczysz Samotnego Wilka Teraz uwaga: aby go zabić musisz załadować broń srebrnym nabojem (wystarczy wybrać z inwentarza). Teraz zrób dwa kroki w prawo i strzel szybko z klęczącej pozycji - Wilk nie żyję. Idź w prawo. Ponieważ masz medalion odwagi nie zostaniesz zabity przez ducha Indian więc możesz spokojnie iść dalej. Wsiadaj do canoe.
Teraz jeszcze przeprawa przez rzekę i ląd.

KOPALNIA ZŁOTA

Idź w prawo, umieść medalion na przeciw wodza. Otworzy się wejście, wejdź tam i UDAŁO SIĘ! Gratuluję, przeszedłeś grę.

KONIEC.

Opracowanie:

Marek Bieg

Miłej zabawy.
Last edited by biegu on 26 May 2014, 13:09, edited 1 time in total.
biegu Poland (pl) Male
User level 4

Last Visit: 06 Nov 2018, 07:49
Online: 8d 23h 9m 41s
Lamps demolished: 0 (+0)
Reputation point: 151
Chiński doradca Lubi-ToChiński doradca Lubi-To

Re: Colorado

No, no - solucja Twojego autorstwa!
Gratuluję!
Anthrox Poland (pl) Male
Administrator `BO

Last Visit: Today, 17:03
Online: 313d 21h 31m 22s
Highscores: 3
Lamps demolished: 166 (+147)

cza bendzie cheknąć :-P
orhom Poland (pl) Male
User level 4

Last Visit: 28 Feb 2019, 20:01
Online: 13d 6h 18m 16s
Reputation point: 120
Doradca postowyDoradca postowy

Pojawił się błąd który właśnie poprawiłem, pisałem "grając z exeka" miałem na myśli grając przez winuae, bo exeka chyba nie wydali jeszcze Panowie.
biegu Poland (pl) Male
User level 4

Co maja z soba wspolnego z soba Colorado i Barbarian II? Oba tytuly maja fajny klimat i az chce sie grac, ale system sterowania ssie ostro czyniac te dwa tytuly - moim skromnym zdaniem - rasowymi ssaczami!

Jako dzieciak nie umialem nawet nabic strzelby (myslalem, ze mam zdobyc proch, zreszta dlaczego na poczatku gry strzelba nie jest nabita?!), teraz nie bylo lepiej i szybko zginalem. Moze kiedys powroce jeszcze i sprobuje jeszcze raz.
\(-_-)
bebokus Poland (pl) Male
User level 8

Last Visit: Yesterday, 18:13
Online: 54d 18h 38m 32s
Reputation point: 760
ConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliereConsigliere

Hehehe, ja jako dzieciak jakoś sobie z tym radziłem i klimat mnie solidnie wciągnął, ale za cholere nie umiałem przejść. Udało się dopiero na winuae metodą SAVE STATE co ekranik :D btw a ty byś płynął z nabitą i odbiezpieczoną strzelbą przez rzekę w canoe? Ja nie ;]
biegu Poland (pl) Male
User level 4

Czy ktoś teraz przeszedł Colorado? Jeśli tak to proszę o linka do adf-a. Grałem kilka lat temu na swojej amidze w Colorado (miałem opis z czasopisma Computer Studio ) i niestety moja wersja gry była nie złamana do końca tzn. w dalszej już części gry musiałem wejść do groty czy kopalni po jakiś przedmiot który był potrzebny aby dalej grać. Jak wchodziłem to był test legalności i kara... W tamtych czasach nie było możliwości zakupu oryginału tej gry.
Dj.Bzik Poland (pl) None specified
User level 0

Last Visit: 24 Oct 2015, 13:59
Online: 16h 10m 5s
Reputation point: 0

Przy zakupie mojej pierwszej Amigi miałem 2 gry Super Frog i Colorado i to w oryginalnych pudełkach, ale niestety nic już z tego nie mam.
Image
RoniWorlds Poland (pl) Male
Legenda

Last Visit: Yesterday, 20:37
Online: 43d 17h 39m 37s
Highscores: 2
Reputation point: 1015
Kapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan BombaKapitan Bomba

Widocznie jesteś młodszy bo ja mieszkam w dużym mieście i z oryginałów to były tylko polskie tytuły (miałem cytadelę, janosika) zagraniczne to widziałem jedynie na cdtv i cd32 i kosztowaly majatek i był strasznie mały wybór.
Dj.Bzik Poland (pl) None specified
User level 0

Last Visit: 24 Oct 2015, 13:59
Online: 16h 10m 5s
Reputation point: 0

• Similar topics
    Replies
    Views
    Last post

Return to Solucje